kobieta trenująca z trenerem personalnym
Przed rozpoczęciem współpracy z trenerem personalnym warto wykonać badania | fot.: materiał partnera

Treningi personalne – wskazania, korzyści, przebieg

Niegdyś na ćwiczenia z trenerem personalnym decydowali się przede wszystkim zawodowi sportowcy i celebryci. Obecnie są one znacznie bardziej popularne i coraz więcej osób podejmuje współpracę ze specjalistami, by zadbać o swoje zdrowie, samopoczucie i wypracować pożądaną sylwetkę.

Treningi personalne – kiedy warto?

Moda na sportowy styl życia sprawiła, że wiele osób postanowiło być bardziej aktywnymi. Początkujący, którzy nie znają prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń, bez zawahania powinni zgłosić się do trenera personalnego. Dzięki temu można uniknąć kontuzji, przeciążenia i szybkiego zniechęcenia się. Co więcej, treningi indywidualne to świetny sposób na powrót do aktywności po kontuzji, chorobie czy dłuższym przestoju – wówczas doświadczony specjalista dobierze treningi do możliwości i skupi się na częściach ciała, które wymagają szczególnej uwagi. Takie treningi rekomendowane są także osobom, które nie lubią ćwiczyć same w domu czy na siłowni, ale też czują się nieswojo w grupie. Więcej na temat treningów indywidualnych znajdziesz na stronie https://pr1me.pl/.

Zalety treningów personalnych

  • Opieka profesjonalisty gwarantuje nam bezpieczeństwo i ogranicza ryzyko urazów.
  • Treningi będą dostosowane do celu, dyspozycji, umiejętności i możliwości.
  • Poznaje się prawidłowe wzorce ruchowe, co przekłada się na efektywność ćwiczeń.
  • Trener czuwa nad przebiegiem treningu, dostosowując jego intensywność i korygując ewentualne błędy.
  • Opłacone, umówione spotkania motywują do regularności.

Jak przygotować się do treningu personalnego?

Przed rozpoczęciem współpracy z trenerem personalnym warto wykonać badania. Zarówno te podstawowe krwi i moczu, jak i bardziej szczegółowe, jeśli istnieje taka konieczność, np. zbadać tarczycę, krzywą cukrową i insulinową czy udać się do kardiologa. Podczas spotkania z trenerem należy go powiadomić o wszelkich problemach zdrowotnych – także dawnych kontuzjach, które w trakcie ćwiczeń mogą dać o sobie znać. Dobrze jest nakreślić także swój cel – może to być np. redukcja masy ciała, budowanie tkanki mięśniowej, poprawa postawy. Zwykle trener zadaje szereg dodatkowych pytań i wykonuje pomiary ciała, a następnie na tej podstawie ustala optymalny cel na okres współpracy i przygotowuje plan treningów personalnych.

Trening personalny – przebieg

Początkiem współpracy zwykle jest trening wprowadzający – trener poznaje Twoje możliwości kondycyjne, siłowe, koordynacyjne i prezentuje prawidłową technikę podstawowych ćwiczeń (np. przysiadu, wyciskania sztangi czy pompki). Pamiętaj, że zawsze możesz powiedzieć, gdy jest zbyt ciężko, pojawia się ból lub masz wątpliwości, jak dane ćwiczenie wykonać. Trener jest tam dla Ciebie – to Twój czas, który ma zostać jak najlepiej wykorzystany. Podczas kolejnych treningów personalnych zwykle pracujecie wedle ustalonego planu – poznajesz nowe ćwiczenia i podnosisz swoją poprzeczkę. Współpraca ze specjalistą to gwarancja dobrych efektów, ale i bezpieczeństwa.

Materiał partnera

Sprawdź także

interwały

Treningi interwałowe a treningi o stałej intensywności: porównanie efektów i zastosowań w praktyce

Treningi interwałowe i treningi o stałej intensywności to dwa popularne typy ćwiczeń stosowane przez sportowców …