medyczna marihuana
Konopie jako farmaceutyk wykazują działanie, które skutkuje poprawą komfortu życia osób cierpiących na choroby przewlekłe | fot.: materiał partnera

W jaki sposób medyczna marihuana pomaga chorym przewlekle?

Stosowana w leczeniu osób cierpiących na choroby przewlekłe jest obiektem wielu badań. Dotychczas potwierdziły one jej skuteczne działanie w leczeniu dolegliwości, wobec których współczesna medycyna jest bezradna. Sprawdź, jak działa marihuana farmaceutyczna.

Marihuana medyczna w leczeniu chorób przewlekłych

Marihuana ma długą historię wykorzystania ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jest szczególnie znana z tego, że przynosi ulgę w przypadku chorób ciężkich i nieuleczalnych, takich jak nowotwory i bóle o różnym podłożu. Przeczytaj i dowiedz się, w jaki sposób marihuana medyczna pomaga osobom przewlekle chorym.

Konopie jako farmaceutyk wykazują działanie, które skutkuje poprawą komfortu życia osób cierpiących na choroby przewlekłe. Stosowane są w przypadku padaczki lekoopornej, stwardnienia rozsianego, choroby Alzheimera i Parkinsona. Badania wykazały pozytywne skutki palenia marihuany codziennie. Warto podkreślić, że środki zawierające w swoim składzie substancje aktywne pozyskiwane z konopi często przybierają inne formy, np. maści, ewaporaty, napary, kremy i olejki.

Skuteczność produktów leczniczych z marihuaną w składzie

Jaka forma leków produkowanych z wykorzystaniem konopi jest najbardziej skuteczna? Marihuana medyczna sprzedawana jest przede wszystkim jako susz z kwiatostanów żeńskich i liści, który służy do sporządzania roztworu do waporyzacji. Popularna jest też kuracja, w której lek przyjmowany jest doustnie lub miejscowo na skórę w formie olejku. Skuteczność takich preparatów opiera się na bogatym składzie i właściwościach substancji aktywnych, głównie THC i CBD. Związki zapachowe, flawonoidy, terpeny i inne związki wykazują także działanie terapeutyczne poprawiające stan psychiczny pacjenta.

Działanie medycznej marihuany

Nie można przeoczyć też faktu, iż przyjmowanie środków z konopi medycznych działa uspokajająco i łagodzi lęk oraz depresję, co w przypadku osób przewlekle chorych jest szczególnie istotne. Pacjenci cierpiący na nieuleczalne choroby mogą dzięki terapii marihuaną poczuć ulgę w dolegliwościach fizycznych i odciążyć psychikę, co przekłada się na lepszy apetyt, spokojniejszy sen i ogólną poprawę samopoczucia. Składniki aktywne, które odróżniają marihuanę leczniczą od innych ziół to kannabinoidy.

Marihuana w leczeniu chorób neurologicznych

Choroby takie, jak stwardnienie rozsiane, lekooporna padaczka, nawracające migreny lub choroba Parkinsona to schorzenia, w których tradycyjne metody leczenia nie zawsze przynoszą upragnioną ulgę pacjentom. W takich przypadkach często obserwuje się znaczną poprawę stanu chorego po włączeniu terapii marihuaną farmakologiczną.

Znaczenie konopi siewnych w terapii towarzyszącej chorobom onkologicznym

Tradycyjne metody leczenia nowotworów obejmują chemioterapię i radioterapię. Powodują one znaczne obciążenie organizmu, wywołując nieprzyjemne objawy zgłaszane przez pacjentów. W terapii chorób onkologicznych marihuana medyczna stosowana jest, aby wzmocnić organizm pacjenta. Właściwości odprężające i prozdrowotne wspierają chorych, pomagają złagodzić uciążliwe dolegliwości, regulują pracę przewodu pokarmowego i poprawiają apetyt. Wszystko to przekłada się na polepszenie komfortu pacjenta. Niektóre badania wykazują także działanie ograniczające powstawanie i rozwój komórek nowotworowych w organizmie.

Regulacja pracy układu hormonalnego z udziałem kannabinoidów

Lecznicza marihuana jest często wykorzystywana w terapii chorób przewlekłych o podłożu hormonalnym. Zauważono, że przynosi oczekiwane rezultaty w walce z chorobami tarczycy. Jest również środkiem wykazującym skuteczne działanie w dolegliwościach ze strony układu rozrodczego takich jak: zespół napięcia przedmiesiączkowego, menopauza i endometrioza.

Konopie siewne są skutecznym i bezpiecznym lekiem. Kuracja z wykorzystaniem preparatów bazujących na tej roślinie pomaga chorym odzyskać sprawność ruchową, uśmierzyć ból i złagodzić objawy niektórych chorób.

Materiał partnera