Witamina D – sprawdź, czy nie cierpisz na jej niedobór!

Witamina D jest związkiem, który organizm samodzielnie syntetyzuje dzięki ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Na niedobór witaminy D cierpi nawet 80% społeczeństwa! Jej nieodpowiedni poziom może prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów i skutkować groźnymi chorobami. Już dziś odpowiedz na kilka pytań i przekonaj się, czy nie jesteś zagrożony niedoborem tej witaminy!

Cierpisz na bezsenność, obniżony nastrój albo dolegliwości układu pokarmowego? A może masz zaburzenia apetytu, problemy z widzeniem i częste choroby przyzębia? Rozpoznaj objawy, które mogą wskazywać na niedobór witaminy D i jeśli jesteś w grupie ryzyka, skontaktuj się z lekarzem!

Witamina D – jak powstaje i za co odpowiada?

Witamina D jest związkiem, który organizm samodzielnie syntetyzuje dzięki ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych. Witamina ta działa jak hormon, wpływając na prawidłowe działanie szeregu funkcji organizmu. Jej niedobór może spowodować choroby kości, zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób zapalnych oraz autoimmunologicznych. Bardzo ważne jest także utrzymywanie prawidłowego poziomu witaminy D w czasie ciąży – jej niedobór grozi zaburzeniami rozwoju organizmu dziecka. Odpowiedz na kilka poniższych pytań, aby sprawdzić, czy jesteś w grupie ryzyka niedoboru.

1. W jakim jesteś wieku?

a) Poniżej 60 lat

b) Powyżej 60 lat

2. Czy twoja dieta jest bogata w produkty spożywcze, które stanowią naturalne źródło witaminy D – tłuste ryby, masło, mleko oraz tłuste sery?

a) tak

b) nie

3. Czy spędzasz dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach (praca biurowa, przemieszczanie się samochodem, unikanie słońca)?

a) nie

b) tak

4. Czy masz aktywny tryb życia i często spędzasz czas na świeżym powietrzu?

a) tak

b) nie

5. Czy używasz kremów z filtrem i unikasz ekspozycji na słońce?

a) nie

b) tak

Rozwiązanie:

Większość odpowiedzi a.

Twoje odpowiedzi wskazują na to, że nie znajdujesz się w grupie wzmożonego ryzyka wystąpienia niedoboru witaminy D. Pamiętaj jednak o tym, że w naturalny sposób skóra jest w stanie syntetyzować tą niezbędną dla prawidłowego działania organizmu substancję tylko podczas kilku miesięcy w roku. W okresie jesienno-zimowym w Polsce nasłonecznienie jest niewystarczająco silne i konieczna może być odpowiednia suplementacja.

Większość odpowiedzi b.

Twoje odpowiedzi wskazują na to, że możesz znajdować się w grupie wzmożonego ryzyka nieodpowiedniego poziomu witaminy D w organizmie. Taki długotrwale utrzymujący się stan może być bardzo groźny dla zdrowia i skutkować poważnymi schorzeniami układu kostnego, a także problemami ze strony układu nerwowego, układu pokarmowego i układu krwionośnego. Niektóre badania łączą także niedobór witaminy D w organizmie z otyłością.

Materiał zewnętrzny

Sprawdź także

witaminy dla kobiet

Które witaminy dla kobiet są najważniejsze? Przewodnik po suplementach diety

Witaj w przewodniku po suplementach diety. Dzisiejszy temat dotyczy kobiet, które są jednym z najważniejszych …