alpakoterapia
Ze względu na spokojną naturę alpak kontakt z nimi powoduje zmniejszenie lęków czy stresów | fot.: Koparka

Wszystko, co warto wiedzieć o alpakach

Określane bywają jako duże owieczki lub żywe maskotki. Lubią towarzystwo dzieci i dorosłych. Choć są mało znane, wszędzie gdzie się pojawiają, wzbudzają zainteresowanie. Alpaki, bo o nich mowa, choć w Polsce pojawiły się stosunkowo niedawno, ich popularność rośnie. Obcowanie z nimi ma pozytywny wpływ na zdrowie, dlatego terapie z ich udziałem działają cuda.

Zwierzęta są przyjaciółmi ludzi, a ich towarzystwo potrafi pozytywnie oddziaływać na stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Największą moc ma tu dotyk, który poprzez wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, uspokaja i powoduje rozluźnienie. Dlatego powszechnie znane są terapie z udziałem zwierząt: hipoterapia, czyli kontakt z końmi bądź dogoterapia. Coraz popularniejsza staje się alpakoterapia, terapia wsparta towarzystwem alpak.

Terapia z alpakami pomaga dzieciom i osobom dorosłym. Alpaki odwiedzają przedszkola, szkoły, placówki specjalistyczne oraz domy pogodnej starości. Mają delikatne usposobienie i przyjazny wygląd, przez co budzą zaufanie. Alpaka jest bardzo dobrym motywatorem w terapii. Ma miękkie futro, w które przyjemnie jest się wtulić. Jej widok cieszy oko, a także wycisza i redukuje poziom stresu. – mówi psycholog, alpakoterapeutka Aleksandra Wróblewska, prowadząca zajęcia w Ośrodku Psychoterapii Dzieci i Młodzieży Koparka.

Ich spokój i delikatne usposobienie, a także inteligencja doceniana jest przez terapeutów oraz ich pacjentów, którzy dzięki tym zwierzakom czują się o wiele lepiej. Co warto o nich wiedzieć?

Alpaki bywają mylone z lamą

Te roślinożerne ssaki przyjechały do Polski aż z Ameryki Południowej. Na co dzień żyją w górach Andach na wysokościach od 4000 do 4700 m n.p.m., gdzie hodowane są w stadach. Można je spotkać głównie w Peru, Chile i Boliwii. Ze względu na podobny wygląd do lam, często są z nimi mylone. Jednak są od nich mniejsze i posiadają dużo grubszą wełnę. Ostatecznie oba ssaki należą do tej samej rodziny wielbłądowatych. Przysmakiem każdej alpaki jest marchewka; dodatkowo spożywają specjalną paszę, siano i trawę.

Lubią przebywać w towarzystwie

Alpaki darzą ludzi bardzo dużą sympatią i nie boją się ich towarzystwa. Ze względu na spokojną naturę alpak kontakt z nimi powoduje zmniejszenie lęków czy stresów. Przebywanie w towarzystwie tych zwierząt łagodzi uczucie napięcia i niepokoju, a ich głaskanie oraz przytulanie pomaga rozluźnić się i otworzyć. Wszystko to sprawia, iż kontakt z nimi poprawia samopoczucie, a także zwiększa zaufanie.

Przebywanie w ich otoczeniu poprawia samopoczucie

Alpaki to zwierzęta o spokojnej i łagodnej naturze. Nie wykazują agresji, dlatego wzbudzają tak dużą sympatię szczególnie wśród dzieci. Są inteligentne i ciekawe otoczenia, a przy okazji łatwo się uczą. Mają bardzo miękkie oraz przyjemne w dotyku futro, które jest hypoalergiczne, co stanowi atut dla alergików. Ich uroczy wygląd, który sprawia, że nie sposób się nie uśmiechnąć oraz ich pozytywne usposobienie jest idealne dla usprawnienia rozwoju człowieka, dlatego coraz chętniej wykorzystywane są właśnie podczas terapii.

Alpakoterapia to terapia z udziałem alpak

Terapia z alpakami to nowa dziedzina zooterapii, polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpaką. W tej relacji alpaka stanowi motywator do podjęcia działania, co pozytywnie wpływa na sferę emocjonalną, poznawczą oraz społeczną. Kontakt z nimi w szczególności pozytywnie wpływa na dzieci. Dba o ich rozwój ruchowy, wspomaga budowanie samooceny dziecka oraz pewności siebie. Ze względu na to, iż dziecko sprawuje opiekę nad alpaką, uczy się empatii oraz odpowiedzialności nad drugą istotą. Pod tym względem pełni funkcję wychowawczą, a także resocjalizacyjną.

alpakoterapia
Coraz popularniejsza staje się alpakoterapia, terapia wsparta towarzystwem alpak | fot.: Koparka

Alpakoterapia jedynie wspiera terapię specjalistyczną

Alpakoterapia nie może być stosowana jako samodzielna metoda leczenia. W szczególności polecana jest dla osób z nerwicą, zaburzeniami lękowymi i depresją, autyzmem, ADHD i zespołem Downa. Wspomaga także rozwój dzieci, które mają problemy emocjonalne. Wspiera osoby doświadczone trudnościami życiowymi, załamaniami nerwowymi bądź stresami. Jednak kierowana jest również do wszystkich, którzy po prostu złaknieni są kontaktu ze zwierzęciem.

Alpakoterapia w Polsce dopiero od niedawna praktykowana jest jako dziedzina zooterapii, dlatego tak nieliczna grupa osób zdaje sobie sprawę z jej pozytywnych wpływów na samopoczucie i rozwój. Jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, pierwszym w Warszawie, gdzie można spotkać alpaki jest Ośrodek Psychoterapii Dzieci i Młodzieży Koparka.

Więcej informacji o Ośrodku Psychoterapii Dzieci i Młodzieży Koparka:

Materiał partnera zewnętrznego