dziewczyna wyjmująca leki z apteczki medycznej z samochodu
Dzięki podręcznej apteczce można uratować komuś życie lub pomóc, gdy odniesie uraz | fot.: stock.adobe.com

Wyposażenie apteczek – co trzeba wiedzieć?

Apteczka medyczna może pomóc w wielu kryzysowych sytuacjach, jakie powinno być wyposażenie apteczek, by naprawdę przydawały się w razie wypadków? Apteczka jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego samochodu, przydaje się również w domu lub w podróży. Warto zadbać, aby niczego w niej nie brakowało.

Wybór apteczki

Przede wszystkim każdy element będący wyposażeniem apteczki musi być zgodny z przepisami BHP oraz być dobrany do miejsca, w którym apteczka się znajduje. Zawartość apteczki powinna pasować do warunków pracy, tak aby nie przepełniać jej niepotrzebnie i móc szybko znaleźć to, co akurat jest potrzebne. Trzeba też pamiętać, że wyposażenie apteczek musi być dopasowane do liczby osób oraz możliwych zagrożeń. Kiedy wybór pada na apteczkę uniwersalną, już zapełnioną, nie trzeba jej dodatkowo kupować dodatkowych przyborów – jest gotowa do użytku.

W apteczce powinny znaleźć się takie elementy jak: plastry, najlepiej wodoodporne, ale wykonane z oddychającego materiału; roztwór do płukania oka na wypadek, gdyby dostało się do niego ciało obce; zestaw opatrunkowy do tamowania krwawienia; żel schładzający i zmniejszający ból po oparzeniu. Przydatne mogą być również roztwory do spłukiwania ciała możliwe do umieszczenia na ścianie. Powinny być wyposażeniem zakładów pracy, w których jest ryzyko kontaktu z silnymi kwasami i substancjami zasadowymi.

Zamiast kompletować samodzielnie apteczkę, można wybrać już gotowy zestaw. Takie apteczki oprócz podstawowych przyborów zawierają też chusteczki do czyszczenia ran, dwa rodzaje plastrów oraz dwa rodzaje płynów do płukania oczu. Bardziej uniwersalne apteczki zawierają także opaski elastyczne, chustę trójkątną, koc ratunkowy, rękawice winylowe, instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

Dlaczego warto mieć apteczkę pierwszej pomocy?

Dzięki podręcznej apteczce można uratować komuś życie lub pomóc, gdy odniesie uraz. Jednak posiadanie takiego elementu ma sens tylko wtedy, gdy w wyposażeniu apteczek znajdują się wszystkie podstawowe przybory.

Ważną kwestią, którą trzeba kontrolować co jakiś czas, jest data ważności apteczki. Wyposażenie apteczek także ulega przeterminowaniu, a wtedy traci swoje właściwości i nie jest tak skuteczne jak wcześniej. Na każdej apteczce widnieje data końcowa, po której nie zaleca się używania materiałów. Należy ją wyrzucić do specjalnego pojemnika do utylizacji odpadów medycznych. Standardowy czas przydatności apteczki do użycia oraz produktów sterylnych to 5 lat.

Artykuł powstał we współpracy z https://magazynuj.pl/  

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Zawartość torebki

5 nietypowych przedmiotów, które warto mieć w torebce

Nie od dziś wiadomo, że damska torebka stanowi nie tylko efektowne wykończenie stroju, ale przede …