zdrowie zamiast odchudzania
Nasze społeczeństwo dotarło prawdopodobnie do punktu, w którym lekarze oraz autorytety lansujące styl życia w mediach mogą podać sobie rękę - wreszcie liczy się po prostu zdrowie! | fot.: Fotolia

Zdrowy styl życia zamiast diety odchudzającej?

Jeszcze do niedawna diety odchudzające były stałym elementem życia większości kobiet. Niewiele osób zdawało sobie sprawę z zasad racjonalnego żywienia – dieta miała powodować utratę zbędnych kilogramów, szybko i bez względu na konsekwencje. Dostarczeniem odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych czy możliwością wystąpienia efektu jojo nikt się nie przejmował. Obecnie obserwuje się ogromną rewolucję w podejściu do tematu diet odchudzających i zdrowego odżywiania, do czego przyczynia się z pewnością zwiększenie się świadomości społecznej w dziedzinie żywienia, łatwiejszy dostęp do informacji dzięki powszechności internetu oraz lansowanie odpowiednich wzorców.

Dieta – sposób na życie, nie czasowy proces

Popularnych diet odchudzających było wiele, jednak łączącą je cechą było zakończenie działań, gdy już efekt został osiągnięty. Oznaczało to, że po tygodniach wyrzeczeń i niekiedy bardzo restrykcyjnych zmian, powrót do dawnych nawyków był dozwolony. Oczywiście dla zdrowia takie podejście do tematu odżywiania ma rujnujące skutki, nie sprzyja też utrzymaniu wagi – efekt jojo jest wręcz pewny. Niektóre z diet odchudzających rzeczywiście miały być stosowane jako stały sposób odżywiania, często jednak były to diety monoskładnikowe, oparte jedynie na jednej grupie produktów, niedostarczające organizmowi wszystkich niezbędnych dla zdrowia elementów. Obecnie na szczęście obserwuje się zmianę tej tendencji. Autorytety w dziedzinie żywienia i stylu życia podkreślają rolę zdrowej, bilansowanej diety stosowanej każdego dnia, coraz częściej mówi się też o ciężkiej i regularnej pracy, nie zaś o błyskawicznych efektach.

Moda na bycie fit

Zmiany w społecznym myśleniu na temat diety widoczne są we wszystkich środkach przekazu, przede wszystkim w internecie. Bycie fit jest po prostu modne, a coraz więcej osób zamieszcza zdjęcia i filmy pokazujące ich sposoby na świetną sylwetkę oraz prezentujące efekty wielu tygodni ciężkiej pracy. Na blogach i portalach społecznościowych pełno jest zdrowych i łatwych w przygotowaniu przepisów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Widok ludzi biegających w parku nikogo nie dziwi. Zasady lansowane obecnie w dziedzinie żywienia to rozsądkowe: jedz pięć małych posiłków dziennie, pamiętaj o owocach i warzywach, unikaj żywności przetworzonej. Nasze społeczeństwo dotarło prawdopodobnie do punktu, w którym lekarze oraz autorytety lansujące styl życia w mediach mogą podać sobie rękę – wreszcie liczy się po prostu zdrowie!

Więcej natury

Kolejnym pozytywnym aspektem w zmianie myślenia jest podejście do produktów przetworzonych. Modne jeszcze kilka lat temu gotowe mieszanki w proszku, które po połączeniu z wodą lub mlekiem miały stanowić zdrowotny koktajl, na szczęście odchodzą w zapomnienie. Na każdym kroku podkreślana jest rola naturalnych, świeżych składników, a koktajle witaminowe według najpopularniejszych przepisów składają się ze świeżych warzyw i owoców, nie chemicznych suplementów diety. Wiele też mówi się obecnie o roli naparów ziołowych i naturalnych herbat w codziennej diecie.

Zdrowsze społeczeństwo

Efektem zmiany wzorców i zwiększenia świadomości są sukcesy w walce o prawidłową wagę i wymarzoną sylwetkę. Współczesne pokolenie, mimo powszechnej dostępności niezdrowego jedzenia, coraz częściej wybiera modę na bycie fit.  Racjonalność w odżywianiu nie zniechęca tak, jak radykalne, monoskładnikowe diety, a efekty uzyskane dzięki ciężkiej pracy utrzymują się długo, gwarantując zdrowie i dostarczając powodów do dumy.

KDĄ

Sprawdź także

legginsy fitness

Legginsy sportowe – jak wybrać najlepszy model?

Legginsy sportowe to obowiązkowy element garderoby każdej miłośniczki sportu. W zależności od materiału, z którego …