Donald Trump Prezydentem
Donald Trump prezydentem USA| fot.: Voice of America (http://www.voanews.com/a/3430100.html) [Public domain], Wikimedia Commons

45. prezydentem USA został Donald Trump

Właśnie otrzymałem telefon od pani sekretarz Hillary Clinton z gratulacjami – tak rozpoczął swoje przemówienie 45 prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump.

To już pewne: prezydentem Stanów Zjednoczonych został Donald Trump. Do tej pory zdobył 276 głosów elektorskich (zwycięstwo gwarantują już 270), zaś Hillary Clinton zaledwie 218. Hillary Clinton oficjalnie potwierdziła swoją wyborczą porażkę dzwoniąc do Trumpa z gratulacjami, niedługo wcześniej szef jej sztabu wysłał zwolenników kandydatki na prezydenta do domu. Sama Clinton nie zdecydowała się przemówić do popierających ją Amerykanów. Wystąpił za to Donald Trump obiecując, że nie zawiedzie wyborców i będzie prezydentem wszystkich obywateli. To niezwykle pojednawcze przemówienie, w którym po raz pierwszy z szacunkiem wypowiadał sie nie tylko o swojej oponentce, ale i wszystkich opcjach politycznych, wyznaniach i rasach.

– Wspólnie działając będziemy odbudowywać amerykańskie marzenia, mój rząd będzie służył ludziom – powiedział 45. prezydent USA w pierwszym, pojednawczym przemówieniu, w którym zachęcał do porozumienia ponad podziałami.

Donald Trump to amerykański biznesmen, który sukcesywnie pomnażał majątek wypracowany przez dziadka i ojca. Dorobił się działając w branży nieruchomości i obecnie jest jednym z najbogatszych ludzi w USA. Występował z ramienia Partii Republikańskiej, ta jednak okazała mu wręcz minimalne poparcie. W praktyce oznaczało to, że własną kampanię prezydencką prowadził sam.

W swoich wystąpieniach zasłynął z licznych kontrowersyjnych wypowiedzi dotyczących, m.in. budowy muru na granicy z Meksykiem, zablokowania napływu nielegalnych imigrantów czy zakazu wjazdu muzułmanów na teren Stanów Zjednoczonych. Trump opowiada się także za większą możliwością deportacji nielegalnych już obecnych imigrantów. Nie zabrakło także kontrowersji na tle obyczajowym – poważnym zagrożeniem dla prezydentury były taśmy, na których w sposób seksistowski wypowiadał się o kobietach. Trump niezwykle brutalnie atakował  także swoją oponentkę zarzucając jej m.in. korupcję.

RED

Sprawdź także

W cieniu Perona – Argentyna wybiera prezydenta

Trwają wybory prezydenckie w Argentynie. Po raz pierwszy w historii tego kraju odbędzie się druga …