Filmy

„Dracula” -jak Bram Stoker stworzył współczesny wizerunek wampira?

Drakula w popkulturze

W literaturze i popkulturze postać wampira od lat budzi fascynację i grozę. Choć motyw krwiopijcy obecny był w folklorze wielu kultur, to właśnie „Dracula” Brama Stokera, opublikowany w 1897 roku, ukształtował wizerunek wampira, jaki znamy dzisiaj. Elegancki, demoniczny arystokrata z Transylwanii stał się archetypem postaci, która na stałe weszła do …

Czytaj więcej »

Simona Kossak – kobieta niezwykła

Simona Kossak

Adrian Panek w swoim najnowszym filmie „Simona Kossak” zabiera widzów do Puszczy Białowieskiej, w której urzęduje niezrównana Simona Kossak – jedna z najbardziej fascynujących postaci polskiej nauki. Simona, prawnuczka Juliusza, wnuczka Wojciecha i córka Jerzego Kossaków, wywodząca się z rodu wybitnych artystów, wybrała zupełnie inną drogę – życie blisko natury …

Czytaj więcej »

Recenzja filmu „Smok Diplodok” – fantastyczna przygoda w świecie wyobraźni

Smok Diplodok

„Smok Diplodok” jest polską animacją wyreżyserowaną przez Wojtka Wawszczyka, która ożywia świat kultowych komiksów Tadeusza Baranowskiego. Film jest hołdem oddanym tej legendarnej serii, ale i śmiałą próbą przekształcenia jej w pełnometrażowy i wielowymiarowy film. Fabularna podróż pełna magii Film przenosi nas do świata młodego smoka Diplodoka, który marzy o wyrwaniu …

Czytaj więcej »

Alnwick – magia zamku Harry’ego Pottera

Alnwick, zamek Harry'ego Pottera

Zamek Alnwick, położony w hrabstwie Northumberland, jest jednym z najważniejszych zabytków Anglii. Jego imponujące mury wpisują się w okoliczny krajobraz już od XI wieku. Pełnił ważną rolę w historii swojego kraju, ale międzynarodową sławę zdobył jako filmowa sceneria Hogwartu w serii filmów o Harrym Potterze. Alnwick łączy w sobie majestat …

Czytaj więcej »

Ewolucja fantasy w literaturze – jak zmienia się sposób przedstawiania magii

Gra o Tron

Literatura fantasy od swoich początków czerpała inspiracje z mitologii, legend oraz baśni, które były głęboko zakorzenione w kulturach różnych ludów. Magia odgrywała w tych opowieściach niezwykle istotną rolę, będąc siłą wpływającą na losy bohaterów i kształtującą rzeczywistość. Z biegiem lat sposób przedstawiania magii ulegał jednak znacznym zmianom, dostosowując się do …

Czytaj więcej »

Wpływ popkultury na rozwój motoryzacji – od Jamesa Bonda do „Szybkich i Wściekłych”

1964 Aston Martin DB5 James Bond

Motoryzacja i popkultura od dekad oddziałują na siebie, tworząc relacje, które wpływają na rozwój obu tych dziedzin. Samochody w filmach i serialach pełnią znacznie więcej ról niż tylko środki transportu – stają się przedłużeniem osobowości bohaterów, narzędziem akcji oraz symbolem statusu. Na dużym ekranie zyskują nowe życie, inspirując widzów i …

Czytaj więcej »

Jerzy Stuhr zmarł w wieku 77 lat

Jerzy Stuhr podczas spotkania autorskiego w Krakowie (2019)

Jerzy Stuhr, wybitny polski aktor, reżyser i pedagog, zmarł 9 lipca 2024 roku w wieku 77 lat. Informację o jego śmierci potwierdził syn, Maciej Stuhr. W ostatnich latach życia aktor zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym z zawałem serca w 2016 roku oraz udarem mózgu w 2020 roku. …

Czytaj więcej »

Nie żyje Janusz Rewiński. Aktor miał 74 lata

Janusz Rewiński

Janusz Rewiński, znany polski kabareciarz, aktor i polityk, zmarł 1 czerwca 2024 roku. Informację o śmierci przekazał jego syn, Jonasz Rewiński, za pośrednictwem mediów społecznościowych. „Gdziekolwiek teraz jesteś, mamy nadzieję że 'mają rozmach’. Buenas noches, Senior Siarra!” – napisał, parafrazując słynne cytaty związane z rolą Stefana „Siary” Siarzewskiego, w którą …

Czytaj więcej »

Odszedł Jan A.P. Kaczmarek

Jan A.P. Kaczmarek

Jan A.P. Kaczmarek, ceniony polski kompozytor, znany przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej i teatralnej, zmarł w wieku 71 lat. Jan A.P. Kaczmarek jest autorem muzyki do ponad 70 filmów, a także zdobywcą Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu „Marzyciel”. Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 roku w …

Czytaj więcej »