W literaturze i popkulturze postać wampira od lat budzi fascynację i grozę. Choć motyw krwiopijcy obecny był w folklorze wielu kultur, to właśnie „Dracula” Brama Stokera, opublikowany w 1897 roku, ukształtował wizerunek wampira, jaki znamy dzisiaj. Elegancki, demoniczny arystokrata z Transylwanii stał się archetypem postaci, która na stałe weszła do …
Czytaj więcej »Simona Kossak – kobieta niezwykła
Adrian Panek w swoim najnowszym filmie „Simona Kossak” zabiera widzów do Puszczy Białowieskiej, w której urzęduje niezrównana Simona Kossak – jedna z najbardziej fascynujących postaci polskiej nauki. Simona, prawnuczka Juliusza, wnuczka Wojciecha i córka Jerzego Kossaków, wywodząca się z rodu wybitnych artystów, wybrała zupełnie inną drogę – życie blisko natury …
Czytaj więcej »Książkowy prezentownik: co warto kupić pod choinkę?
Nie ma lepszego sposobu na świąteczną niespodziankę niż książka, która otwiera drzwi do nowych światów, poszerza horyzonty, otwiera nowe możliwości. Książka to także prezent niezwykle intymny, pokazujący to, jak dobrze znamy obdarowanego. Podobnie jak z perfumami: możemy wybrać coś z głównego nurtu, możemy też wykazać się wiedzą, kreatywnością i odrobiną …
Czytaj więcej »Nowa powieść Andrzeja Sapkowskiego: „Rozdroże Kruków” już wkrótce w księgarniach!
Andrzej Sapkowski, twórca kultowego cyklu o Wiedźminie, już wkrótce uraczy nas kolejną odsłoną przygód Geralta. Powieść zatytułowana „Rozdroże Kruków” trafi na półki księgarń w piątek 29 listopada 2024 roku. Wersja cyfrowa będzie dostępna zaledwie dwa dni później – 1 grudnia. To pierwsza od wielu lat nowa odsłona w uniwersum Wiedźmina, …
Czytaj więcej »Recenzja filmu „Smok Diplodok” – fantastyczna przygoda w świecie wyobraźni
„Smok Diplodok” jest polską animacją wyreżyserowaną przez Wojtka Wawszczyka, która ożywia świat kultowych komiksów Tadeusza Baranowskiego. Film jest hołdem oddanym tej legendarnej serii, ale i śmiałą próbą przekształcenia jej w pełnometrażowy i wielowymiarowy film. Fabularna podróż pełna magii Film przenosi nas do świata młodego smoka Diplodoka, który marzy o wyrwaniu …
Czytaj więcej »Nagroda Nobla dla Han Kang: poetyckie spojrzenie na kruchość ludzkiego życia
Przyznanie Literackiej Nagrody Nobla Han Kang w 2024 roku jest docenieniem twórczości mierzącej się z tematyką traumy, przemocy i kruchości ludzkiej egzystencji. Proza Han Kang wyróżnia się intensywną emocjonalnością, a zarazem wyjątkową subtelnością. Nagroda Nobla została przyznana jako wyraz uznania dla pisarki za „intensywną poetycką prozę, która konfrontuje się z …
Czytaj więcej »Ewolucja fantasy w literaturze – jak zmienia się sposób przedstawiania magii
Literatura fantasy od swoich początków czerpała inspiracje z mitologii, legend oraz baśni, które były głęboko zakorzenione w kulturach różnych ludów. Magia odgrywała w tych opowieściach niezwykle istotną rolę, będąc siłą wpływającą na losy bohaterów i kształtującą rzeczywistość. Z biegiem lat sposób przedstawiania magii ulegał jednak znacznym zmianom, dostosowując się do …
Czytaj więcej »Miłość w jesieni życia – recenzja powieści „Pan Henryk. Mężczyzna z Warszawy” Marii Król-Fijewskiej
Maria Król-Fijewska – psycholożka i terapeutka zadebiutowała ostatnimi czasy także jako pisarka. Jej ciepła i pokrzepiająca powieść „Pan Henryk. Mężczyzna z Warszawy” jest ciekawym przykładem literatury skupiającej się na ludziach starszych, którzy w naszej kulturze znajdują się często poza sferą zainteresowań współczesnych twórców. tym razem jest inaczej. Pan Henryk, starszy …
Czytaj więcej »Nagroda Literacka Nike: nominacje 2024
Ogłoszono listę 20 książek nominowanych do nagrody, przyznawanej przez „Gazetę Wyborczą” oraz Fundację Nagrody Literackiej Nike. W tegorocznym zestawieniu dominują różnorodne gatunki literackie, w tym reportaże, biografie, wspomnienia oraz eseje, które odkrywają nieznane dotąd aspekty rzeczywistości. Nagroda Literacka Nike ma szansę trafić także do autorów tomów poetyckich i powieści. W …
Czytaj więcej »Chwyty retoryczne: jak je rozpoznać i jak się przed nimi bronić
Retoryka, jako sztuka przekonywania, ma wiele twarzy. Niektóre z jej technik są używane w sposób konstruktywny, inne mogą być wykorzystywane do manipulacji i dezinformacji. W tym artykule omówimy najpopularniejsze chwyty retoryczne i podpowiemy, jak się przed nimi bronić. Krótka historia retoryki Retoryka, jako sztuka przekonywania, ma głębokie korzenie w historii …
Czytaj więcej »