Polska na wojnie, Zbigniew Parafianowicz
Polska na wojnie, Zbigniew Parafianowicz Wydawnictwo: Czerwone i Czarne | fot.: kreatywna.pl

Polska na wojnie | Zbigniew Parafianowicz [recenzja]

„Polska na wojnie” jest pierwszą publikacją odnoszącą się do przebiegu wojny na Ukrainie widzianą z polskiej perspektywy. Napisaną tu i teraz, rzucającą światło na działania i decyzje kluczowych polskich liderów – włączając prezydenta, premiera, Jarosława Kaczyńskiego, ministrów oraz dowódców wojskowych – od wybuchu wojny na Ukrainie aż po teraźniejszość.

Tym razem rekomendacja czytelnicza to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy choć minimalnie interesują się bieżącymi wydarzeniami politycznymi.

Co działo się w Pałacu Prezydenckim, w polskich służbach i w wojsku po wybuchu wojny na Ukrainie? Czy między Andrzejem Dudą a Wołodymyrem Żełenskim była prawdziwa przyjaźń? Jak małostkowe konflikty po kilku miesiącach wspólnej gry wdarły się do wielkiej polityki i co z tego wynikło?

Zbigniew Parafianowicz w książce „Polska na wojnie” analizuje relacje międzynarodowe i wewnętrzne konflikty. Pokazuje te prawdziwe, i te pozorne relacje między Wołodymyrem Zełenskim a Andrzejem Dudą. Naciski, polityczną kuchnię, małostkowe konflikty, kulisy rozmów i wielkiej polityki, rozgrywki między samymi politykami. Przede wszystkim jednak – zgodnie z podtytułem – wielkość i małość polskiej polityki.

Kim jest Zbigniew Parafianowicz

Zbigniew Parafianowicz to dziennikarz związanym z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Absolwent politologii i filologii rumuńskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizuje się w tematyce Europy Wschodniej i byłego ZSRR oraz wojskowości. Zajmuje się także tematyką ukraińską. Jest współautorem dwóch pozycji dotykających spraw ukraińskich: książka „Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę” oraz „Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki”, wydanych przez Wydawnictwo Czarne. Ponadto, samodzielnie napisał książkę „Prywatne armie świata”. Jego praca „Tupolewizm na pokładzie embraera” była finalistką nagrody im. Dariusza Fikusa w 2017 roku.

Między Zełenskim a Dudą

Przede wszystkim Zbigniew Parafianowicz prezentuje wydarzenia dotyczące wybuchu konfliktu na Ukrainie z perspektywy kluczowych polskich działaczy. To ich relacja na temat własnych działań, motywacji oraz rzeczywistego kontekstu podejmowanych decyzji, zostaje przedstawiona bez ukrywania faktów i wolna od propagandy czy przekazu dnia ustalanego przez polityków.

Dziennikarz ustami swoich rozmówców opowiada o całkiem realnym zagrożeniu Trzecią Wojną Światową. Jednocześnie sięga dalej mówiąc na przykład o wpływie Stanów Zjednoczonych na polskie decyzje. Sięga do wiedzy zakulisowej: prezentuje nieznane fakty, pokazując szczegóły wizyty prezydenta Bidena w Polsce oraz incydent z awaryjnym lądowaniem samolotu prezydenckiego, który niemal doprowadził do katastrofy lotniczej. Wspomina także o tajnym przelocie Romana Abramowicza z rzeszowskiego lotniska, próbach jego otrucia, ukrytych misjach specjalnych, manewrach politycznych Niemiec i Francji, drobnych sporach w kręgu prezydenta i premiera, fundamentalnych błędach w zrozumieniu mentalności osób z Wschodu oraz o kontrowersyjnych działaniach Ukrainy, w tym konflikcie związanym z zboże

Książka odkrywa relacje między Wołodymyrem Zełenskim a Andrzejem Dudą. Wskazuje na ich wielki potencjał, ale i czas ich nawiązania i wpisaną w nie kruchość.

Od Zełenskiego do Mahatmy

Z książki Parafianowicza wynika, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, po początkowym zagubieniu, przeszedł znaczącą metamorfozę. Stał się postacią ikoniczną, historyczną, wielką. Patrząc jednak na prezydenta Ukrainy rozumie, że psychologicznie Zełenski, podobnie jak Wałęsa, w pewnym momencie zbyt mocno uwierzył we własną nieomylność i wielkość. Sam dla siebie stał się Mahatmą Gandhi. To ciekawa obserwacja, której prawdziwości (bądź nie) będziemy mieli szansę doświadczyć w najbliższych latach.

Polska na wojnie – lektura obowiązkowa

Całość jest zanonimizowana, co pozwala na przytoczenie wypowiedzi swobodnych, nie ujętych w rygory i nie cenzurowanych przez rozmówców. Alkopolityka (czy też alkodyplomacja), żarty, odwaga na granicy brawury, zdolność do nieszablonowego myślenia – opowieści przytoczone przez Parafianowicza czyta się świetnie, więc bez większego problemu można ją przeczytać w jeden wieczór.

Pozwala bowiem spojrzeć na polityków jak na ludzi z krwi i kości: marudnych, zmęczonych, podejmujących nie do końca zrozumiałe decyzje, ale także w momentach ich wielkości i zapisywania się na kartach historii.

Komentarz autora

W książce Parafianowicza nie ma (bo i nie może być) spojrzenia z bardziej odległej perspektywy. Przyjęty sposób narracji nie daje odpowiedzi na pytanie czy wszystkie decyzje były słuszne. Czy przyczyniały się do wzrostu potencjału Polski, czy były zgodne z naszymi interesami.

Autor oczywiście zdaje sobie z tego sprawę i nie pozostawia tej oceny wyłącznie uczestnikom wydarzeń. Co więcej, w drugiej części książki, Zbigniew Parafianowicz przedstawia własną analizę i ocenę ich działań, dając dziennikarski i polityczny komentarz, który ujarzmia całość narracji, ale i wskazuje czytelnikowi szerszą perspektywę oraz umożliwia głębsze zrozumienie wydarzeń.

„Polska na wojnie” to nie tylko analiza polityczna, ale także wgląd w psychologię i działania kluczowych postaci. Zbigniew Parafianowicz, dzięki swojej szerokiej wiedzy i doświadczeniu dziennikarskiemu, oferuje czytelnikowi kompleksowe zrozumienie skomplikowanych relacji i decyzji. Pokazuje skomplikowaną mozaikę zdarzeń składających się na współczesną politykę Polski i jej rolę na scenie międzynarodowej w ciekawej i jednocześnie angażującej formie. To książka, po którą zdecydowanie warto sięgnąć.

Dominika Pawlikowska

Sprawdź także

Pamukkale

Najbardziej spektakularne atrakcje turystyczne na świecie

Podróże dają nam możliwość odkrywania nowych miejsc, poznawania innych kultur oraz zwiedzania wielu niesamowitych atrakcji …