książki pod choinkę
Liczymy na to, że nasze sugestie pomogą dokonać łatwiejszego wyboru w kwestii książkowych zakupów gwiazdkowych | fot.: stock.adobe.com

Książki pod choinkę – kilka propozycji

Rok 2022 obfitował w wiele ciekawych i niebanalnych, książkowych premier. Mimo postępującej inflacji, Polacy wciąż chętnie wydają pieniądze na literaturę, do czego z pewnością zachęcają liczne imprezy i festiwale książkowe, organizowane m. in. przez miejskie biblioteki. Jakie książki pod choinkę warto polecić na Gwiazdkę 2022? Na polskim rynku wydawniczym w ciągu roku ma miejsce kilkaset tysięcy premier książkowych, z których trudno wybrać te najlepsze, ponieważ poziom literacki oraz edytorski prezentuje się nad wyraz imponująco. Książki są po prostu wydawane z większą dbałością, niż kiedykolwiek wcześniej, co każdy z nas zauważy już w czasie wizyty w księgarni.

Książki pod choinkę – biografie

Maria i Jan Peszek – „Naku*wiam zen

Jedna z najpopularniejszych pozycji tego roku. Ona – głos zbuntowanego pokolenia w Polsce, pod hasłem „Sorry Polsko”, przez wielu uznawana za obrazoburczą i kontrowersyjną. On – jeden z najwybitniejszych aktorów Polskich, zarówno teatralnych jak i filmowych. Swoista rozmowa ojca z córką, córki z ojcem, gdzie nie zostawia się żadnych niedopowiedzeń i z niezwykłą lekkością dotyka się nawet tematów tabu… Jest momentami śmiesznie, czasami też tragicznie, nieco wulgarnie, ale zawsze prawdziwie. Propozycja na prezent dla rodzeństwa, które nie zawsze chce podążać w życiu utartymi ścieżkami. Może się spodobać także komuś z rodziny, kto nie uznaje kościoła za autorytet. A już w ogóle jest to prezent idealny dla kogoś, kto chodzi na wszelkie możliwe demonstracje dotyczące obalenia obecnej władzy w Polsce! Wydawnictwo – Marginesy.

Książki pod choinkę  – co kupić dla dzieci?

Tove Jansson – „Muminek i pierwszy śnieg

Dla najmłodszych czytelników, którzy dopiero zaczynają odkrywać pasję poznawania książek, proponujemy niezwykłe wydania przygód Muminka. Mimo że książeczki z tej serii mają około niewiele ponad 30 stron, stanowią świetne opowieści dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także tych nieco młodszych. Wspaniale opowiedziane historie z Doliny Muminków to jedno, a niesamowite, artystyczne ilustracje – to drugie zjawisko, którego nie można zignorować. Książeczka „Muminek i pierwszy śnieg” ze wszystkich tworzących serię najbardziej nadaje się do czytania w zimowe, świąteczne wieczory w towarzystwie mamy, taty lub starszego rodzeństwa. Wydawnictwo – Harper Collins Polska.

Książki pod choinkę – romans dla mamy, cioci, siostry lub babci

Katarzyna Michalak – „Była sobie miłość

Literatura romantyczna, mimo że zawsze jest na nią mnóstwo narzekania, cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród przedstawicielek wszystkich grup wiekowych. Czy to grzech marzyć o wielkiej miłości w zachwycających okolicznościach przyrody? Przykładem świetnego romansu książkowego, który można podarować w ramach prezentu gwiazdkowego może być pozycja Katarzyny Michalak pt.” Była sobie miłość”. Tytuł więcej, niż banalny, ale ciekawie użyty język i akcja pełna emocji, stopniowana dla zwiększenia przyjemności czytania wynagradzają to wszystko. Okazuje się, że dla udzielenia pomocy ukochanej osobie jesteśmy w stanie zrobić wszystko, nawet z dnia na dzień przenieść się na drugi koniec świata. Katarzyna Michalak napisała już około 50 książek, z czego wiele doczekało się statusu bestsellera. Wydawnictwo – Znak (Jednym Słowem).

Książki pod choinkę – reportaż dla taty, dziadka, wujka lub brata

Mariusz Surosz – „Ach te Czeszki

Literatura non – fiction czyli szeroko rozumiane reportaże zawsze cieszyły się u nas powodzeniem. W dodatku, jeśli napomkniemy o reportażach z Czech – magicznego kraju nad Wełtawą, który dla wielu Polaków jest ogromną inspiracją – trzeba koniecznie poznać wszystkie te historie. Mariusz Surosz, polski reportażysta, na stałe zamieszkały w Czechach w swojej publikacji „Ach, te Czeszki”, wznowionej w 2022 roku, oddaje hołd wielu niewiastom, których losy krzyżowały się nierzadko z historycznymi przemianami i społecznym buntem. Są wśród nich przedstawicielki kultury, sztuki, sportu czy polityki.

Liczymy na to, że nasze sugestie pomogą dokonać łatwiejszego wyboru w kwestii książkowych zakupów gwiazdkowych.

AMO

Sprawdź także

kobiece fantasy

Najciekawsze współczesne serie fantasy napisane przez kobiety 

Niewiele jest  na świecie osoby, która nie słyszałaby o „Władcy Pierścieni”, przygodach Geralta z Rivii …