Rodzaje i skuteczność masek antysmogowych

Zanim maskę nazwiemy antysmogową, musimy upewnić się, że spełnia ona określone wymogi. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zanim maskę nazwiemy antysmogową, musimy upewnić się, że spełnia ona określone wymogi. Najważniejszym jest filtrowanie powietrza ze szkodliwych składników zawieszonych w smogu, zanim dostanie się ono do naszych dróg oddechowych. O tym, czy maska będzie skuteczna i zasłuży na takie miano, decyduje przede wszystkim filtr, który jest jej nieodłącznym elementem, ale również krój maski czy materiał.

Skuteczność masek antysmogowych, czyli kilka słów o filtrach

Pyły zawieszone, będące składnikiem smogu, są groźne dla naszego zdrowia. Podczas oddychania osadzają się na tkance oddechowej, mogą przenikać do krwi i krążyć po całym organizmie, czyniąc niemałe szkody. Ich mikro rozmiary sprawiają, że nie uchronimy się przed nimi oddychając na przykład przez szalik czy zasłaniając usta i nos jednorazową maseczką chirurgiczną. Jedynie odpowiednie filtry mogą nas ochronić. A te znajdują się w specjalnie do tego przeznaczonych maskach. Od nich zależy skuteczność masek antysmogowych.

Aktualnie na rynku możemy znaleźć trzy rodzaje stosowanych filtrów: węglowy, HEPA i najbardziej rewolucyjny – bioaktywny (biotechnologiczny).

Filtr HEPA jest bardzo często używany w oczyszczaczach powietrza. Wyłapuje z powietrza kurz, pyłki kwiatowe, roztocza czy alergeny oraz większość bakterii. Ich rozmiar nie może być mniejszy niż 0,3 mikrona. Większość filtrów HEPA przepuszcza mniejsze cząstki. Filtr HEPA wykorzystuje się również w maskach. Trzeba wiedzieć, że maska wyposażona w taki filtr musi odpowiednio przylegać do twarzy, jednak nie radzi sobie z lotnymi związkami chemicznymi, będącymi składnikiem smogu, dymem czy zapachami. Najczęściej więc filtr HEPA łączy się z filtrem węglowym, aby poprawić skuteczność masek antysmogowych.

Filtr węglowy natomiast, inaczej zwany filtrem z węglem aktywowanym, wiąże związki chemiczne i inne zanieczyszczenia przechodzące przez taki filtr, dzięki swoim właściwościom absorpcyjnym. Filtruje nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy, groźne dla zdrowia gazy i oczywiście składniki smogu. Można powiedzieć, że zanieczyszczenia przyklejają się do węgla i pozostają na filtrze. W porównaniu z filtrem HEPA wyłapuje cząsteczki powyżej 0,1 mikrometra. Nie radzi sobie natomiast z kurzem, alergenami czy mikroorganizmami. Filtr węglowy bardzo często stosowany jest w maskach antysmogowych, ale, aby był skuteczny, trzeba go zmieniać – zanieczyszczenia stają się częścią integralną filtra i maski. Aby maska antysmogowa z filtrem węglowym była skuteczna, musi ściśle zakrywać nos i usta.

Niektórzy producenci masek łączą filtr HEPA z filtrem węglowym, co pozornie jest bardzo dobrym rozwiązaniem eliminującym niedoskonałości obu filtrów. W praktyce jednak utrudnia to oddychanie, szczególnie podczas wysiłku fizycznego – taka maska zbyt wolno wentyluje powietrze podczas przyspieszonego oddechu. Poza tym w przypadku tych filtrów, ich skuteczność jest uzależniona od tego, czy maska antysmogowa szczelnie przylega do twarzy.

Filtr bioaktywny – zwany również filtrem biotechnologicznym – łączy w sobie pozytywne cechy obu filtrów, czyli wyłapuje wszystkie wymienione elementy, jak między innymi pyły zawieszone i inne szkodliwe składniki smogu, wirusy, bakterie, grzyby czy alergeny, a co więcej – biodegraduje zanieczyszczenia, drobnoustroje, zaprzestając ich namnażaniu się w filtrze. Z racji tego, że maska z filtrem bioaktywnym przyciąga zanieczyszczenia, a nie tylko wentyluje, to aby była skuteczna, nie musi bardzo mocno przylegać do twarzy, co eliminuje problem dobrania odpowiedniego rozmiaru, bo rozmiar jest uniwersalny. Nawet jeśli jakieś szkodliwe cząstki przedostaną się pod maskę antysmogową, zostaną od razu przyciągnięte przez filtr. Zapewnia to najlepszą ochronę przed smogiem.

Rodzaje masek antysmogowych

Producenci masek proponują swoim klientów różne rodzaje masek antysmogowych, w zasadzie na każdą okazję. I tak powstała maska na rower, maska do biegania, maska dla alergików, maska na spacery, maska z rzepami lub na gumkę, z różną ilością zaworków i z różnych materiałów.

Maska antysmogowa U-mask
Aktualnie na rynku możemy znaleźć trzy rodzaje stosowanych filtrów: węglowy, HEPA i najbardziej rewolucyjny – bioaktywny (biotechnologiczny). | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wydawać by się mogło, że potrzebujemy ich co najmniej kilka. A prawda jest taka, że smog nie różni się swoim składem, niezależnie od tego, czy biegamy, spacerujemy, a może w wieczorowej sukience zmierzamy na wystawną kolację. Zdecydowanie inaczej oddycha się podczas uprawiania sportów niż spacerów do pracy, stąd producenci proponują aktywnym fizycznie maski z dwoma odpowietrznikami, wykonane z neoprenu mocno przylegającego do twarzy. Jednak wcale to nie ułatwia, jak twierdzą użytkownicy masek, oddychania podczas wysiłku fizycznego. Poza tym neopren uczula.

Można by się więc zastanowić, czy liczne rodzaje masek antysmogowych to nie chwyt marketingowy. Zatraca się w ten sposób główny cel posiadania i noszenia masek, jakim jest ochrona przed zanieczyszczeniami powietrza, a tą najlepiej zapewni odpowiedni filtr użyty w masce.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

młoda kobieta na zewnątrz

Smog niszczy Twoją skórę! Zobacz jaką pielęgnację powinnaś stosować w zanieczyszczonym środowisku!

Ogromnym problemem współczesnego świata jest zanieczyszczenie środowiska, a o jego skutkach można byłoby pisać w …