kobieta leżąca w łóżku
Jak zadbać o spokojny sen? Do tego właśnie przyda się oczyszczacz powietrza | fot.: materiał partnera

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jakość powietrza regularnie się pogarsza, szczególnie w dużych miastach, gdzie drogi pełne są samochodów, a na ich terenie działa wiele fabryk i przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi cierpi na różnego rodzaju alergie, w tym także wziewne, które mogą być wyjątkowo uciążliwe, gdy powietrze w sypialni pełne jest alergenów. Jak zadbać o spokojny sen? Do tego właśnie przyda się oczyszczacz powietrza.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to przenośne urządzenie wyposażone w wentylator i kilka filtrów. Powietrze jest przepuszczane przez wszystkie filtry oczyszczacza, a następnie wypuszczane z powrotem do pomieszczenia. Wydajność pracy oczyszczacza to wartość, za którą zwykle przyjmuje się ilość powietrza podaną w metrach sześciennych, jaką urządzenie będzie w stanie oczyścić w ciągu pełnej godziny. W tym czasie z pomieszczenia wyłapane zostaną alergeny, bakterie, wirusy, kurz, roztocza, zarodniki pleśni, szkodliwy smog, a nawet nieprzyjemne zapachy. Filtry, które znajdują się w oczyszczaczu, to najczęściej popularne modele HEPA zatrzymujące zanieczyszczanie z dokładnością bliską 100%. Coraz częściej w urządzeniach stosowane są filtry węglowe, świetnie sprawdzające się podczas oczyszczania powietrza ze smogu, dymu papierosowego, bakterii, czy różnych zapachów.

Oczyszczacz węglowy można włączać przy pomocy ręcznego przycisku, ale może on działać w ciągłym trybie automatycznym. Jeśli urządzenie jest wyposażone w czujniki jakości powietrza, może samo po zmierzeniu zbyt wysokiej wartości zanieczyszczenia zwiększać intensywność swojej pracy. Kiedy oczyszczacz powietrza wykryje, że powietrze znajdujące się w pomieszczeniu znów powróciło do odpowiedniej jakości, zmniejszy obroty pracy, oszczędzając tym samym zużycie energii.

Różne modele oczyszczaczy powietrzy w naprawdę szerokim przedziale cenowym, za którym idą odmienne wartości wydajności pracy tych urządzeń, znaleźć można pod adresem https://www.oleole.pl/oczyszczacze-powietrza.bhtml.

Funkcje, które posiadają różne modele oczyszczaczy powietrza

Najpopularniejszą funkcją, którą znaleźć można w oczyszczaczach powietrza, jest jego nawilżanie. Urządzenia takie wyposażone są we wbudowany higrometr, dzięki któremu są w stanie zmierzyć i nieprzerwanie monitorować wilgotność powietrza. Jeśli wartość ta spadnie poniżej określonej normy, oczyszczacz automatycznie uruchomi proces nawilżania. Decydując się na takie właśnie urządzenie, należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu wody w przeznaczonym do tego pojemniku.

Bardzo praktyczną funkcją oczyszczaczy powietrza, która zwiększa efektywność ich pracy, jest jonizacja. Podczas tego procesu ozon nie jest produkowany, przez co jest to całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Dzięki jonizacji powietrza oczyszczacz jest w stanie zlikwidować zarodniki grzybów czy pleśni, a nawet wirusy w miejscach, do których w normalnych warunkach nie miałby dostępu – na przykład na powierzchni mebli.

Tryb nocny to konieczność w odświeżaczu, który ma służyć alergikom. Po jego włączeniu urządzenie będzie działać ciągle, żeby wszystkie osoby znajdujące się w pomieszczeniu mogły spać spokojnie. Jego praca będzie jednak wyjątkowo cicha, żeby nie przeszkadzać podczas odpoczynku. Przez niskie obroty mimo tego, że oczyszczacz pozostanie włączony przez wiele godzin, nie pobierze on zbyt wiele energii elektrycznej.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania oczyszczacza powietrza?

Podstawową rzeczą, która powinna być najważniejszym kryterium podczas wyboru oczyszczacza powietrza, jest jego wydajność. Producenci zawsze informują, jak wydajność konkretnego modelu ma się do powierzchni pomieszczeń, w których ma on pracować. Na dużej przestrzeni, czy w pokojach, w których sufit znajduje się naprawdę wysoko, potrzebne będą bardziej wydajne urządzenia, a wszystko dlatego, że po prostu mieści się tam znacznie więcej powietrza, które musi zostać oczyszczone.

Wybierając oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę na ilość oraz rodzaj filtrów, w które został on wyposażony. Kilka filtrów jest tu absolutnie konieczne, ponieważ każdy z nich wyłapuje innego rodzaju zanieczyszczenia. Żeby móc zapewnić, że urządzenie będzie w stanie wyłapać kurz, zarodniki pleśni, alergeny, smog i wiele innych zanieczyszczeń jednocześnie, musi ono korzystać z zestawu kilku skutecznych filtrów. Podczas oczyszczania powietrza filtry ulegają oczywiście zużyciu, dlatego należy je regularnie wymieniać. Wymiana taka zalecana jest co najmniej raz na 6 miesięcy.

Oczyszczacz powietrza podczas pracy generuje hałas, jednak o różnym natężeniu. Wybierając urządzenie, które ma pracować w domu w sposób ciągły, warto zwrócić uwagę, z jakim hałasem trzeba będzie się liczyć. Zaleca się, aby wartość ta nie przekraczała 40 dB. Jeśli oczyszczacz powietrza działa również w trybie nocnym, wato sprawdzić, jak głośna będzie jego praca właśnie na tym programie, żeby nie zakłócała ona snu żadnego z domowników.

Gdzie postawić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza zawsze powinien stać na podłodze, ponieważ zanieczyszczenia stopniowo opadają i osadzają się szczególnie na tej właśnie powierzchni. Oczywiście urządzenie to powinno znajdować się tam, gdzie przebywa się najczęściej, żeby móc jak najdłużej oddychać czystym powietrzem. Zazwyczaj najważniejszym tego rodzaju pomieszczeniem jest sypialnia – to w niej przecież każdy człowiek spędza co najmniej kilka godzin na dobę i to regularnie. Najrozsądniej jest postawić oczyszczacz powietrza pomiędzy oknem a łóżkiem, ponieważ to tam zazwyczaj pojawia się najlepszy przepływ powietrza sprzyjający pracy takich urządzeń.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

pac zabaw przedszkole

Jakie wymagania powinny spełniać place zabaw do przedszkola?

Przy większości współczesnych przedszkoli można znaleźć place do zabaw. To niewątpliwie świetne miejsce rozrywki dla …