wyjazd na narty
Wyjazdy na nartach w ostatnich latach stają się coraz popularniejsze | fot.: materiał partnera

Co zabrać ze sobą na wyjazd na narty?

Wybierasz się na narty? Nie możesz doczekać się zimowego szaleństwa? Sprawdź, co musisz zabrać ze sobą!

Urlop na nartach

Wyjazdy na nartach w ostatnich latach stają się coraz popularniejsze. Kurorty w Polsce z roku na rok zyskują na zainteresowaniu ze strony narciarzy, są też znacznie lepiej przygotowane niż jeszcze kilka lat temu. Zresztą tak naprawdę nieważne, czy wybierasz się na narty w Polsce, czy też na wyjazd zagraniczny. Przygotowanie do wyjazdu zawsze przebiega w mniej więcej podobny sposób. Czy wiesz, co zabrać ze sobą na narty?

Przede wszystkim ubezpieczenie podróżne

Zanim przejdziemy jednak do szczegółów dotyczących ekwipunku, w pierwszej kolejności należy wymienić ubezpieczenie podróżne. W czasie wyjazdu narciarskiego narażony jesteś na różnego rodzaju nieprzyjemne zdarzenia – w takich sytuacjach ubezpieczenie podróżne zapewni Ci niezbędną pomoc. Ponadto jazda na nartach bywa bardzo kontuzjogenna. Ubezpieczenie podróżne możesz rozszerzyć o ubezpieczenie od uprawiania sportów ekstremalnych – wtedy to, jeśli dojdzie do urazu podczas jazdy na nartach, uzyskasz wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego.

Co jeszcze zabrać na narty?

Jeśli masz już odpowiednie ubezpieczenie podróżne, warto pomyśleć o dalszym ekwipunku, który będzie niezbędny w czasie wyjazdu na narty. Podstawowy bagaż to oczywiście specjalna odzież narciarska, czyli kurtka i spodnie narciarskie. Są one dostosowane do warunków zimowych i jednocześnie zapewniają odpowiednią swobodę ruchów podczas jazdy na nartach. Pamiętaj, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu w warunkach zimowych wymaga właściwej odzieży.

Na narty najlepiej ubierać się na cebulkę. Pod kurtką doskonale sprawdza się np. bluza czy golf, warstwą spodnią powinna być natomiast odpowiednio dopasowana bielizna termoaktywna. Dzięki temu Twój organizm nie wychłodzi się nawet po wysiłku, np. podczas wjeżdżania kolejką na górę. Bardzo ważnymi akcesoriami, które trzeba zabrać na narty, są dobre skarpetki narciarskie i ciepłe rękawice narciarskie. Stopy i dłonie są bardzo narażone na duże wyziębienie podczas jazdy na nartach, dlatego też w sposób szczególny zadbaj o to, aby do tego nie dopuścić. Tym bardziej że nigdy nie masz pewności, czy np. w czasie tygodniowego wyjazdu nie nadejdą potężne mrozy.

Ponadto bardzo istotne są kask i gogle. Oczywiście zarówno pierwsze, jak i drugie są niezbędne podczas jazdy na stoku, a także poza wyznaczonymi trasami – o ile jesteś na tyle zaawansowany, że chcesz tego spróbować. Pamiętaj, aby kask na stoku zakładać zawsze, nawet jeśli nie jest on wymagany lokalnymi przepisami. Kask narciarski dobrze przymierzyć przed zakupem, aby mieć pewność, że nie uwiera Cię i zapewnia odpowiednią ochronę.

Pozostała jeszcze kwestia sprzętu narciarskiego. Tu jednak należy pamiętać, że nie każdy narciarz ma własne narty, wiązania i buty. Szczególnie często osoby początkujące nie zakupują od razu całego sprzętu, gdyż wiąże się to z dużym wydatkiem. Dlatego też rozwiązaniem tego problemu może być wypożyczenie sprzętu. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia i wzrostem częstotliwości wyjazdów na narty zakup nart i butów stanie się nie tylko opłacalnym rozwiązaniem, ale również pozwoli Ci lepiej dopasować te elementy.

Jak zatem widać, na wyjazd na narty trzeba zabrać ze sobą dość solidny ekwipunek. Pamiętaj jednak, że kluczowe jest zawsze ubezpieczenie podróżne – to ono gwarantuje Ci pomoc w razie różnych okoliczności, do których mogłoby dojść. Zacznij pakować się z wyprzedzeniem, abyś niczego nie pominął!

Materiał partnera

Sprawdź także

spędzanie czasu z dziećmi

Kreatywna rodzinna zabawa: pomysły na spędzenie czasu z dziećmi

Spędzanie czasu z dziećmi to nie tylko okazja do wspólnej zabawy, ale także doskonały sposób …