Jerzy Stuhr podczas spotkania autorskiego w Krakowie (2019)
Jerzy Stuhr podczas spotkania autorskiego w Krakowie (2019) | fot.: Silar, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Jerzy Stuhr zmarł w wieku 77 lat

Jerzy Stuhr, wybitny polski aktor, reżyser i pedagog, zmarł 9 lipca 2024 roku w wieku 77 lat. Informację o jego śmierci potwierdził syn, Maciej Stuhr. W ostatnich latach życia aktor zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym z zawałem serca w 2016 roku oraz udarem mózgu w 2020 roku.

Kariera

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie studiował aktorstwo na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Jako aktor zadebiutował w Starym Teatrze w Krakowie, rolą Belzebuba w „Dziadach”.

Stuhr zdobył szeroką rozpoznawalność dzięki rolom w takich filmach jak „Seksmisja„, „Kingsajz”, „Kiler” oraz jego kontynuacji „Kiler-ów 2-óch”. Współpracował z wybitnymi reżyserami, takimi jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski i Juliusz Machulski.

Zagrał także role, które bez wątpienia przeszły do kanonu polskiej popkultury: był Lutkiem w „Wodzireju” Feliksa Falka (1977), zagrał w „Amatorze” Krzysztofa Kieślowskiego (1979), ale też w „Dekalog: Dziesięć” (1988), czy „Białym” (1993).

Jego wszechstronność aktorska obejmowała również dubbing, z powodzeniem użyczał głosu postaciom takim jak Osioł w „Shreku„. Ta ostatnia rola przyniosła mu olbrzymią popularność także wśród najmłodszych.

Jerzy Stuhr: reżyser, pedagog

Jerzy Stuhr był również uznanym reżyserem. W swoim dorobku miał filmy takie jak, kultowy już, „Spis cudzołożnic„, „Pogoda na jutro” oraz „Obywatel”. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą.

W latach 1990-1996 oraz 2002-2008 pełnił funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W 1994 roku uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych. Był cenionym pedagogiem.

Życie prywatne

Jerzy Stuhr od 1971 roku był w związku małżeńskim z Barbarą Stuhr, z którą miał dwoje dzieci: syna Macieja, również aktora, oraz córkę Mariannę, artystkę malarkę.

Odznaczenia i wyróżnienia

Jerzy Stuhr był wielokrotnie odznaczany za swoje zasługi dla kultury. Otrzymał m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Redo

Sprawdź także

Kot z Cheshire (Alicja po drugiej stronie lustra)

Czworonożni aktorzy, czyli najlepsze zwierzaki na Netfliksie

Zwierzęta to wierni kompani człowieka w każdym momencie jego życia. Wspólnie z nami spacerują, podróżują, …