młoda kobieta pracująca na laptopie w kawiarni
Bez względu na typ zabezpieczenia, należy mieć się na baczności podczas podłączenia do cudzej sieci | fot.: stock.adobe.com

O tym warto pamiętać przy korzystaniu z otwartej sieci Wi-Fi

Publiczne sieci Wi-Fi to zjawisko, z którym możemy spotkać się niemal wszędzie. Otwarte sieci internetowe znajdziemy zarówno w kawiarniach, jak i na lotniskach. Możemy również przypadkiem wpaść na niezabezpieczone Wi-Fi na stacjach benzynowych lub w hotelach. Korzystanie z Wi-Fi w niemal każdym miejscu bez względu na cel podróży z pewnością ułatwiło życie wielu osobom. Warto jednak wiedzieć o tym, że praktyka ta stwarza zagrożenia. Jeżeli o nich nie wiemy, nie mamy przecież możliwości, aby się skutecznie uchronić. Najważniejszym aspektem jest wyciek danych osobowych bezpośrednio z naszego urządzenia, którym podłączymy się do niezabezpieczonej sieci. Jeżeli planujesz korzystać z darmowego Wi-Fi lub robisz to regularnie, zapoznaj się z poniższymi poradami, które wskażą, o czym należy pamiętać podczas korzystania z tego rodzaju sieci internetowej.

Dwa rodzaje publicznych sieci

Istnieją zasadniczo dwa rodzaje sieci Wi-Fi. Zabezpieczone hasłami i otwarte. Gdy znajdziemy się w zasięgu niezabezpieczonej sieci, możemy pozwolić sobie na bezpośrednie podłączenie swojego urządzenia bez konieczności podawania hasła lub potwierdzania dostępu w postaci haseł lub loginów. Jest również odwrotna sytuacja, w której zabezpieczona sieć może wymagać od nas uwierzytelnienia dostępu przed podłączeniem. Zabezpieczona sieć najczęściej wymaga od użytkownika zgody na warunki prawne podczas podłączenia do systemu. Niektóre firmy, które udostępniają hasła do zabezpieczonych sieci, wymagają też oficjalnego zarejestrowania się. Cały proces jest wówczas formalnością i polega na akceptacjach regulaminu.

Bez względu na typ zabezpieczenia, należy mieć się na baczności podczas podłączenia do cudzej sieci. Przedstawimy teraz listę rzeczy, których należy się wystrzegać podczas korzystania z publicznych sieci internetowych.

Co robić i czego nie robić?

Zawsze w miarę możliwości podłączaj się do zabezpieczonych sieci publicznych. Jeżeli nie masz możliwości korzystać z zabezpieczonych sieci publicznych, które są przypisane do konkretnej firmy lub obiektu, warto byłoby o skorzystanie z sieci niezabezpieczonej, jednak takiej, która wymaga uprzedniej rejestracji i zapoznania się oficjalnym regulaminem.

Pamiętaj, aby nigdy nie łączyć się ze swoim kontem bankowym podczas korzystanie z cudzej sieci internetowej. Twoje dane osobowe mogą zostać skradzione, co skończy się wyciekiem danych o banku, kartach, jak i wszelkich informacji osobowych. Nawet zabezpieczone sieci mogą być ryzykowne, dlatego też nigdy nie loguj się na wrażliwych portalach, które zawierają informacje o tobie lub rodzinie. Nie korzystaj z facebooka, czy też innych mediów społecznościowych.

Nie rób zakupów online podczas korzystania z publicznych sieci. Powstrzymaj się przed tym, ponieważ sfinalizowanie kupna przedmiotu zawsze wymaga udostępnienia szczegółowych informacji o miejscu zamieszkania i kupującym. Wyciek takich danych może pomóc ewentualnym cyberprzestępcom w posłużeniu się twoją tożsamością w internecie.

RMA

Sprawdź także

dropshipping

Jak rozliczać dropshipping?

Dropshipping staje się coraz popularniejszym modelem prowadzenia sklepu internetowego. Sprzedawcy cenią sobie możliwość zmniejszenia ryzyka …