prędkość światłowodu
Wysoka prędkość światłowodów to jedna z największych ich zalet, pozwalająca m.in. na superszybkie pobieranie i wysyłanie danych | fot.: materiał partnera

Prędkość światłowodu – jaka jest odpowiednia dla domowych potrzeb?

Znasz już zalety internetu światłowodowego i chcesz z niego korzystać, ale nie wiesz, jaka prędkość światłowodu będzie optymalna? Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości. Wyjaśnimy, jakie będzie najlepsze rozwiązanie, gdy przeglądasz strony www czy wysyłasz maile, a jakie, jeśli jesteś graczem lub streamerem. Dowiesz się również, gdzie można sprawdzić faktyczną prędkość swojego internetu.

Jak działa światłowód?

Światłowód to przewód wykonany z włókna szklanego i tworzyw sztucznych wykorzystujący światło, a dokładniej falę światła widzialnego, jako nośnik informacji. Umożliwia on przesyłanie danych z prędkością nawet do kilku Tb/s. Jego historia sięga lat 20. XX wieku, jednak dopiero stosunkowo niedawno zaczął być szeroko wykorzystywany w telekomunikacji. Obecnie zapewnia on szybki niezawodny internet, a także telewizję oraz usługi telefoniczne. Światłowody wykorzystuje się też m.in. w medycynie (w endoskopach i laparoskopach), lotnictwie czy balistyce.

Sygnał dostarczany przez światłowód jest odporny na zakłócenia i stabilny. Dzięki tej technologii można transmitować większe ilości danych w krótszym czasie. W porównaniu z kablami miedzianymi przewody światłowodowe zużywają znacznie mniej energii, są też tańsze oraz lżejsze. Warto także wspomnieć, że światłowody nie emitują promieniowania elektromagnetycznego. Szybkość światłowodu jest mniej więcej stała i nie wpływają na nią zakłócenia wywołane przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

Prędkość światłowodu – jaka będzie najlepsza?

Wysoka prędkość światłowodów to jedna z największych ich zalet, pozwalająca m.in. na superszybkie pobieranie i wysyłanie danych. Najczęściej w ofertach operatorów oferujących internet światłowodowy znajdziemy następujące prędkości:

  • prędkość pobierania do 200 Mb/s,
  • prędkość pobierania do 300 Mb/s,
  • prędkość pobierania do 600 Mb/s,
  • prędkość pobierania do 1 Gb/s.

Jeśli używasz internetu głównie do przeglądania stron, portali społecznościowych, wysyłania i odbierania maili, robienia zakupów online czy słuchania muzyki, z pewnością prędkość światłowodu do 200 Mb/s będzie dla Ciebie wystarczająca. Jeżeli natomiast przesyłasz większe pliki lub oglądasz telewizję na żywo – wybierz opcję do 300 Mb/s. Takie prędkości znajdziesz między innymi w ofercie nju mobile światłowód.

A co w sytuacji, gdy regularnie grasz gry online, albo lubisz oglądać wideo w wysokiej rozdzielczości? Wówczas zdecyduj się na prędkość światłowodu do 600 Mb/s lub 1 Gb/s.

Jak sprawdzić prędkość internetu światłowodowego?

Warto pamiętać, że prędkości internetu światłowodowego podawane przez operatorów są tymi maksymalnymi. W rzeczywistości są one zazwyczaj bardzo zbliżone lub identyczne jak te gwarantowane, jednak zawsze można sprawdzić prędkość swojego internetu i przeprowadzić tzw. speedtest. Można to zrobić, korzystając z serwisów internetowych, które oferują tego rodzaju usługę. Jest ona bezpłatna.

Aby pomiar był rzetelny, przed jego rozpoczęciem, należy wyłączyć wszystkie zbędne aplikacje. W chwili wykonywania testów z sieci nie powinni korzystać inni domownicy. Speedtest warto wykonać kilkukrotnie (trzy lub cztery razy) w kilkuminowych odstępach.

Artykuł sponsorowany

Sprawdź także

lajki na fb

Polskie lajki na FB – warto inwestować we własną przyszłość

Nie od dziś wiadomo, że dotarcie do innych z różnymi treściami na mediach społecznościowych, nie …