kobieta mężczyzna walka judo
Kano pragnął stworzyć sztukę walki, w której każdy będzie walczył na maksimum możliwości, jednocześnie nie czyniąc nikomu krzywdy | fot.: stock.adobe.com

Judo – droga do rozwoju ciała i duszy

Od wielu lat judo jest jednym z najczęściej i najchętniej uprawianych sportów na świecie. Jego specyfika i założenia są skierowane w szczególności do dzieci i młodzieży, aczkolwiek jest to sport dla ludzi w każdym wieku. Skąd się wywodzi i na czym polega jego fenomen? Co zyskujemy dzięki judo? Jaki ma wpływ na nasz rozwój czy zdrowie psychofizyczne?

Historia judo i jego filozofia

Samo słowo judo można tłumaczyć wielorako, lecz sens pozostaje ten sam. Możemy przetłumaczyć, że jest to łagodna doga, droga miękkości czy też szlachetna droga. Inicjatorem judo był Jigoro Kano, żyjący na przełomie XIX i XX wieku w Japonii. Kano pragnął stworzyć sztukę walki, w której każdy będzie walczył na maksimum możliwości, jednocześnie nie czyniąc nikomu krzywdy. Japończyk trenując jiu-jitsu, zaczął je udoskonalać i rozwijać. Jedne elementy usuwał, drugim nadawał nowych kształtów, a jeszcze inne usuwał.

Sukces judo

W 1882 r. założył pierwszą szkołę o nazwie Kodokan, która działa po dziś dzień, będąc największą szkołą judo na świecie. Momentem kulminacyjnym było zwycięstwo uczniów Kano, nad uczniami trenującymi jiu-jitsu podczas jednego z turniejów. Skutkowało to wprowadzeniem tej właśnie sztuki walki do nauczania szkolnego. Po krótkim czasie judo opanowało Japonię, a już w 1889 r. zostało rozpropagowane w Europie. Z upływem lat zyskiwało popularność na całym świecie, a momentem kulminacyjnym był rok 1964, kiedy to judo zostało sportem olimpijskim.

Zasady judo

W efekcie końcowym judo opiera się na rzutach i obezwładnieniach, nie ma technik uderzających. Usunięto bowiem elementy, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia, takie jak uderzenia, kopnięcia oraz ataki na stawy (z wyjątkiem łokciowego) i duszenia (z wyjątkiem nacisku przedramieniem i klapą judogi).

Filozofia judo

Filozofia judo zaczerpnięta jest od samych samurajów i ich kodeksu bushido. Ma to wyraz w wymiarze etycznym. Zawodnik judo powinien wykazywać się honorem i dobrymi manierami, kierować się zasadami fair play, wykazywać się szacunkiem do przeciwnika i nieustannie dążyć do samodoskonalenia. Powinna go cechować wiara w siebie i innych. Zawsze z odwagą stawia czoła przeciwnościom i nie okazuje strachu w trudnych chwilach. Judo promuje tezę, że decydującymi czynnikami w działaniu są zręczność, spryt i szybkość, a nie jak wielu uważa siła i masa ciała.

walka judo
Filozofia judo zaczerpnięta jest od samych samurajów i ich kodeksu bushido | fot.: stock.adobe.com

Trzy zasady judo

  • ustąp aby zwyciężyć
  • minimum wysiłku dla maksimum skuteczności
  • przez czynienie dobra sobie nawzajem do dobra ogólnego

Judo najlepszym sportem w rozwoju dziecka

W dzisiejszych czasach aktywność fizyczna jest niezwykle ważnym czynnikiem w prawidłowym rozwoju dziecka. Sport ma wpływ na wiele elementów. Chroni przed coraz częściej spotykanymi wadami postawy, ułatwia koncentrację i naukę, pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a także zabezpiecza przed chorobami cywilizacyjnymi. Większość sportów ukierunkowana jest na doskonalenie danego elementu czy umiejętności. Jak podają światowe organizacje, judo jest jednym z najbardziej ogólnorozwojowych sportów. Oznacza to, że będziemy trenować na wielu płaszczyznach doskonaląc wiele cech. Judo pomaga pracować nad rozwojem cech psychofizycznych. Podczas treningów będziemy doskonalić koncentrację, opanowanie, niezłomność, hart ducha, szybkość, konsekwencję, zwinność, skoczność, koordynację ruchową, siłę, dynamizm czy kondycję. Treningi są wzbogacone o treningi związane z innymi sportami, takimi jak akrobatyka czy gimnastyka. Nauczymy się między innymi kontrolowanych upadków (techniki padów), aby podczas treningów czy w życiu mieć większy wpływ na uniknięcie urazów. Zajęcia pomagają wzmocnić wszystkie mięśnie szkieletowe.

judo
Judo to świetny sport dla każdego, w szczególności dla dziecka | fot.: stock.adobe.com


Poza rozwojem fizycznym dziecko uczy się samodzielności i buduje relacje społeczne. Podczas ćwiczeń nauczy się panować nad niepożądanymi odruchami i agresją, a odpowiednio dotleniony mózg ułatwi naukę i koncentrację. Dziecko uczy się odpowiednich zachowań, a także szacunku do nauczyciela i rywali. Pokonując własne słabości budują pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Judo dla każdego

Judo to świetny sport dla każdego, w szczególności dla dziecka. Ma niekwestionowany wpływ wychowawczy, a także zapewni rozwój na wielu płaszczyznach. Zapewni odpowiedni rozwój psychofizyczny, poprawi stan zdrowia, rozwinie charakter, ułatwi budować nowe relacje oraz wspomoże w akceptowaniu samego siebie. Warto wiedzieć, że na judo mogą uczęszczać dzieci już od 4. roku życia. A niejednokrotnie wraz z nimi zapisują się na judo także i ich rodzice. Jest to bowiem sport, którego magia przyciąga ludzi w każdym wieku.

ŁKA

Sprawdź także

joga dla biegacza

Joga dla biegaczy: Jak ćwiczenia jogi mogą pomoc w regeneracji i poprawić wydajność biegową.

Bieganie to aktywność wymagająca nie tylko siły i wytrzymałości, ale również elastyczności i równowagi. Z …