Krav Maga
Krav Maga stanowi miks różnych technik | fot.: Fotolia

Jaki sport walki najlepiej trenować?

Popularność Mieszanych Sztuk Walki, która w Polsce rozpoczęła się tak naprawdę od momentu zakontraktowania przez KSW Mariusza Pudzianowskiego, pociągnęła za sobą szereg efektów „ubocznych”, w tym między innymi fakt, że coraz więcej osób chce uprawiać sporty walki. Kiedy jednak chcemy podjąć decyzję o rozpoczęciu treningów, staje przed nami podstawowy i niełatwy do rozstrzygnięcia dla laika dylemat, a mianowicie: który spośród wielu stylów i systemów walki wręcz wybrać?

Na przestrzeni tysiącleci ludzkość stworzyła dziesiątki różnych stylów i systemów walki bez użycia broni. Wiele z nich jest dostępnych w sekcjach treningowych. Do wyboru mamy takie style, jak między innymi karate w różnych odmianach, judo, Aikido, Taekwondo, Muay Thai, Boks, Kick-Boxing, BJJ, Zapasy czy wreszcie złożone systemy obejmujące elementy różnych stylów walki, takie jak Mieszane Sztuki Walki czy Krav Maga. Który z tych stylów najlepiej wybrać i jak dopasować ów wybór do naszych oczekiwań oraz indywidualnych predyspozycji? Z braku miejsca przyjrzyjmy się bliżej trzem różnym stylom/systemom, a mianowicie MMA, Krav Maga oraz BJJ.

Mieszane Sztuki Walki

Mieszane Sztuki Walki(z angielskiego Mixed Martial Arts) to obecnie z całą pewnością najbardziej obszerny spośród istniejących stylów walki. Trening przekrojowy MMA zawsze zawiera trzy płaszczyzny: parter, zapasy oraz stójkę. Nauka walki w parterze najczęściej jest zdominowana przez techniki wywodzące się z BJJ, plus uderzenia pięściami oraz łokciami. Zapasy, w zależności od sekcji, mogą zawierać elementy wywodzące się przede wszystkim właśnie z zapasów, judo lub, o wiele rzadziej, z rosyjskiego sambo (ikoną tego stylu w ramach MMA jest wieloletni mistrz wagi ciężkiej UFC, Fiodor Emelianenko). Stójka to boks, kick-boxing lub rzadziej Muay Thai, oczywiście z modyfikacjami koniecznymi w formule MMA (inne ustawienie nóg, garda, rytm walki).

zasady MMA
MMA bywa nazywane wszechstylową walką wręcz. Określenie to wynika z faktu, że w Mieszanych Sztukach Walki swoje zastosowanie znajdują zastosowanie techniki z niemal wszystkich znanych ludzkości stylów walki wręcz | fot.: Fotolia

Zalety MMA to na pewno wszechstronność(uczymy się walki w różnych płaszczyznach) oraz skuteczność(trening pozwala nam skutecznie bronić i atakować zarówno przy użyciu technik grapplingowych jak i strikerskich). Minusy? MMA to sport, więc trening jest skrojony w taki sposób, aby osiągnąć jak najlepsze efekty w realiach walki sportowej. MMA nie zawiera nauki obrony przed uzbrojonym napastnikiem ani też walki z więcej, niż jednym przeciwnikiem. Co więcej, niektóre techniki, które są skuteczne w klatce, mogą okazać się nieefektywne a nawet niebezpieczne w walce ulicznej (sprowadzając walkę do parteru ryzykujemy, że zakładając dźwignię lub duszenie oberwiemy nogą/kolanem w głowę lub pięścią w krtań: podczas treningów nie nauczymy się obrony przed tego rodzaju technikami, ponieważ zasady MMA nie dopuszczają ich stosowania).

Krav Maga

Krav Maga to system wywodzący się z Izraela, a mówiąc ściślej z czasów, gdy żydowska mniejszość musiała bronić się przed napaściami ze strony nacjonalistycznych bojówkarzy w realiach lat trzydziestych dwudziestego stulecia. Następnie Krav Maga była rozwijana i modyfikowana w Izraelu, z czasem stając się głównym systemem walki wręcz wpajanym żołnierzom, komandosom oraz policyjnym antyterrorystom niemal na całym świecie.

Krav Maga stanowi miks różnych technik. Dwa podstawowe założenia Krav Magi to skuteczność oraz prostota używanych technik. Nie znajdziemy w tym systemie więc kopnięć okrężnych, obrotówek ani też złożonych kombinacji bokserskich. Obecne są za to takie elementy, jak podstawy boksu, front kicki na nogi/jamę brzuszną, uderzenia w krocze, krtań, gałki oczne a także podstawowe chwyty oraz rzuty. Krav Maga zawiera również naukę przed uzbrojonym przeciwnikiem a także walkę z więcej, niż jednym napastnikiem. W porównaniu z MMA, stopień zaawansowania poszczególnych technik w Krav Madze jest wyraźnie niższy (nie łudźmy: w warunkach walki sportowej zawodnik Krav Magi nie miałby większych szans z zawodnikiem MMA na żadnej z płaszczyzn). Wydaje się jednak, że w warunkach ulicznych, tj. jako forma samoobrony, Krav Maga jest systemem bardziej efektywnym i bezpieczniejszym, niż Mieszane Sztuki Walki, o ile rzecz jasna zapiszemy się do dobrej sekcji (przed zapisaniem się na Krav Magę, warto sprawdzić, kim właściwie jest nasz potencjalny instruktor, jakie ma doświadczenie, czy miał okazję korzystać z nauczanych przez siebie technik w praktyce i tak dalej).

BJJ

BJJ, czyli brazylijskie jiu jitsu, to styl walki uważany za najskuteczniejszy w ramach MMA, czego dobitnym potwierdzeniem były chociażby pierwsze edycje UFC. BJJ to walka na chwyty, dźwignie i duszenie. Zasadniczo, brazylijskie jiu jitsu zawiera również elementy ulicznej samoobrony, jednak w większości sekcji ten element jest zaniedbywany na rzecz treningu o charakterze czysto sportowym. Trening BJJ jest wyczerpujący i wymaga dobrej kondycji, z drugiej jednak strony wzmacnia organizm, poprawia koordynację ruchową a jednocześnie uczy wykorzystywać siłę w efektywny sposób. BJJ stanowi znakomitą, może nawet najlepszą bazę dla rozpoczęcia treningów w ramach MMA (w Mieszanych Sztukach Walki jest naprawdę wielu zawodników, którzy wywodzą się z BJJ: by nie sięgać daleko, to właśnie z tego stylu wywodzą się między innymi Michał Materla, Tomasz Narkun czy Karol Bedorf).

BJJ
BJJ należy do skomplikowanych, trudnych i bogatych w różne techniki stylów | fot.: Fotolia

Jeżeli chodzi o skuteczności brazylijskiego jiu jitsu w realiach walki ulicznej, to zdania są tutaj podzielone. Z pewnością, zaawansowani zawodnicy z wieloletnim stażem raczej na pewno poradzą sobie nawet ze znacznie większym i silniejszym przeciwnikiem. Problem w tym, że BJJ należy do skomplikowanych, trudnych i bogatych w różne techniki stylów. Ze sportowego punktu widzenia jest to niewątpliwą zaletą, ponieważ wieloletnie treningi i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności walki w parterze przynosi wymierne rezultaty na przykład w MMA). Niestety, w przypadku samoobrony ulicznej ten czynnik może stanowić przeszkodę, ponieważ nawet 2 lub 3 lata treningów niekoniecznie sprawią, że będziemy w stanie się obronić. Ponadto, sama walka w parterze w realiach ulicznych może być niebezpieczna: nigdy nie wiemy, czy napastnik nie ma schowanego w kieszeni noża ani też, czy w pewnym momencie nie otrzymamy serii kopnięć w głowę od jego kolegów, których wcześniej nie dostrzegliśmy. Ponadto, sportowe BJJ nie przewiduje takich sytuacji, jak możliwość uderzenia w gardło lub uderzenia nogami lub kolanami w parterze, czyli czegoś, co z dużym prawdopodobieństwem może się zdarzyć na ulicy.

samoobrona na ulicy
Który styl walki pozwoli się obronić podczas napaści ulicznej? | Fot.: Fotolia

Który z trzech wymienionych stylów czy też systemów walki najlepiej jest wybrać? Jeżeli chodzi nam przede wszystkim o nauczenie się efektywnej obrony osobistej, to najlepszym rozwiązaniem będzie albo MMA albo Krav Maga w dobrej sekcji, tj. prowadzona przez naprawdę kompetentnego i doświadczonego instruktora (na przykład byłego wojskowego). Z czysto sportowego punktu widzenia wybór zależy od naszych preferencji: trening Krav Magi z pewnością jest mniej wymagający kondycyjnie, niż ma to miejsce w przypadku MMA lub BJJ; wymaga również mniejszej ilości czasu potrzebnego do opanowania nauczanych technik. Jeżeli więc chcemy rozwiązania szybszego i wymagającego mniejszego nakładu sił, Krav Maga będzie najlepszym rozwiązaniem. W przypadku chęci podjęcie regularnych, mocno absorbujących treningów sportowych, możemy zapisać sie na BJJ lub MMA.

RŁO

Sprawdź także

rękawice bokserskie

Rękawice bokserskie, ochraniacze i inne obowiązkowe elementy na treningu boksu

Planujesz rozpocząć przygodę z boksem? Ostrzegamy – to dyscyplina, która uzależnia! Zanim jednak udasz się …