płot metalowy
W zdecydowanej większości przypadków do budowy ogrodzeń panelowych wykorzystuje się zamknięte profile stalowe, surowe lub ocynkowane | fot.: stock.adobe.com

Jakie profile metalowe na ogrodzenie z paneli?

Jednym z najpopularniejszych typów ogrodzeń przemysłowych, które ze względu na niską cenę dość często stosowane również przez użytkowników indywidualnych, są panele ogrodzeniowe. To przęsła wykonane z prętów stalowych o różnej grubości i gęstości ułożenia, które mocuje się na słupkach ogrodzeniowych przy pomocy specjalnych obejm i klamer pomocniczych. Za słupki służą profile i kształtowniki stalowe, surowe lub ocynkowane, ewentualnie profile aluminiowe, prostokątne lub kwadratowe.

Słupki z profili zamkniętych stalowych

Do budowy ogrodzenia panelowego zwykle wykorzystuje się stosunkowo tanie słupki wykonane z kształtowników i profili stalowych surowych lub ocynkowanych. Oczywiście profile surowe są tańsze, ale wymagają zabezpieczenia antykorozyjnego, co jest nie tylko czasochłonne, ale i często mocno zawodne. Przy niewłaściwym zabezpieczeniu stal zacznie szybko korodować i ogrodzenie straci na estetyce. Zdecydowanie lepszym wyborem w przypadku słupków ogrodzeniowych są profile i kształtowniki stalowe ocynkowane. Zamknięte profile stalowe surowe lepiej sprawdzą się w zastosowaniach konstrukcyjnych, przy budowie elementów, które nie są w bezpośredni sposób narażone na działanie niszczących czynników środowiskowych. Takich elementów używa się m.in. do budowy mebli metalowych, stawiania konstrukcji stalowych zadaszonych, wykonania zabudów w halach i innych obiektach o przemysłowym charakterze.

Słupki aluminiowe

Alternatywą dla tanich i powszechnie dostępnych profili oraz kształtowników stalowych, surowych i ocynkowanych, są profile zamknięte aluminiowe. Tego typu elementy są niepodatne na korozję, lekkie i wytrzymałe, ale jednocześnie zdecydowanie droższe. Przy budowie taniego ogrodzenia panelowego używanie profili aluminiowych nie ma zatem większego sensu. Słupków wykonanych z aluminium można i warto używać natomiast do budowy ogrodzeń przęsłowych bazujących na profilach palisadowych aluminiowych. Tanie profile i kształtowniki stalowe w takich ogrodzeniach są stosowane rzadziej, choć w celu obniżenia kosztów budowy ogrodzenia aluminiowego wciąż można z nich korzystać. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiedniej konserwacji i malowaniu dobrej jakości farbami.

Do zbudowania ogrodzenia panelowego potrzebne są nie tylko ażurowe panele ogrodzeniowe, ale także słupki i akcesoria montażowe, przede wszystkim pasujące do profilu słupków obejmy. Słupki można wykonać z profili i kształtowników stalowych, ewentualnie z profili aluminiowych. W zdecydowanej większości przypadków do budowy ogrodzeń panelowych wykorzystuje się zamknięte profile stalowe, surowe lub ocynkowane.

Materiał partnera zewnętrznego