detektyw rozwiązujący zagadkę seryjnego mordercy
Jeżeli interesujesz się islandzką kulturą lub po masz ochotę na ciekawy, skandynawski kryminał, to dobrze trafiłeś! | fot.: stock.adobe.com

Wyspa śniegu, lodu i zbrodni. Trzy wciągające seriale kryminalne z mroźnej Islandii dostępne na Netflixie!

Islandzka kinematografia do niedawna stanowiła w Polsce egzotyczną ciekawostkę znaną jedynie największym miłośnikom kina. Na szczęście dzisiaj mamy Netflixa, a na nim seriale i filmy z całego świata, od Ameryki, przez Azję, aż do Europy. Jeżeli interesujesz się islandzką kulturą lub po masz ochotę na ciekawy, skandynawski kryminał, to dobrze trafiłeś! Przygotowaliśmy zestawienie trzech wciągających serialów kryminalnych wprost z lodowatej Islandii – na dodatek każdy z nich jest dostępny na Netflixie!

W pułapce (Ófærð) – dwa sezony

W pułapce to prawdopodobnie najważniejszy islandzki serial wszech czasów – premiera pierwszego sezonu w 2015 roku z początku przeszła bez echa, ale dzięki udostępnieniu serialu na amerykańskim Netflixie zyskał on ogromną popularność wśród widzów, którzy docenili niesamowity klimat lodowatej Islandii, a także intrygującą tajemnicę i zręcznie poprowadzone śledztwo. Fabuła produkcji opowiada o Andrim Ólafssonie, komisarzu niewielkiego miasteczka. Podczas ogromnej śnieżycy z oceanu zostają wyłowione brutalnie zmasakrowane zwłoki. jednocześnie do portu przybija statek wycieczkowy, na pokładzie którego znajduje się morderca. Rozwiązanie zagadki nie będzie jednak, a przed Andrim stoi wyzwanie zagrażające społeczności miasteczka. Jeżeli zaciekawił cię opis fabuły, otwórz Netflixa i włącz pierwszy odcinek – gwarantujemy, że wciągniesz się w serial i obejrzysz pierwszy sezon na jednym tchu!

Dochodzenie (Case) – jeden sezon

Dochodzenie, nakręcone i wydane w tym samym roku co W pułapce, nie powtórzyło sukcesu swojego konkurenta i, prawdę mówiąc, jest bez wątpienia serialem gorszym. Mimo wszystko warto dać mu szansę – w tym konkretnym wypadku „gorszy” nie znaczy „zły”, a twórcom produkcji udało się wykreować angażującą i ciekawą zagadkę. Fabułą produkcji opowiada o doświadczonym prokuratorze, który częściej zagląda do kieliszka, niż na salę sądową. Gdy przydzielona mu zostaje sprawa tajemniczego samobójstwa młodej baletnicy, a miejscowa policja działa wyjątkowo opieszale, bohater postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Główną zaletą produkcji, poza dobrze poprowadzoną fabułą, jest wątek zmagań protagonisty z uzależnieniem od alkoholu. Tematyka ta często pojawia się w skandynawskich kryminałach, a musimy przyznać, że twórcy Dochodzenia podjęli ją w niezwykle ciekawy sposób.

The Valhalla Murders (Brot) – jeden sezon

Jeżeli widziałeś walijski Hinterland, podczas oglądania The Valhalla Murders poczujesz się jak w domu. W Reykjavíku zaczyna grasować seryjny morderca, a zabójstwa zdają się mieć związek z pewnym dawno zamkniętym domem dziecka położonym na dalekiej, islandzkiej prowincji. Tropem zabójcy rusza miejscowa policjanta Kata oraz doświadczony, norweski detektyw Arnar. Śledztwo nie będzie jednak należało do najłatwiejszych, szczególnie że w sprawę są zamieszani ludzie z islandzkiej policji. The Valhalla Murders zebrał świetne oceny widzów, którzy zakochali się w pięknej warstwie wizualnej serialu, a także w umiejętnie skonstruowanej zagadce. Sezon 2 jest już w drodze!

Choć Islandia nie może pochwalić się przemysłem filmowym na miarę Hollywood, tamtejsi twórcy regularnie wypuszczają doskonałe kryminały skrojone pod gusta miłośników gatunku. Jesteśmy pewni, że trend ten się nie zmieni, a dzięki talentowi islandzkich reżyserów na Netflixie pojawi się jeszcze wiele świetnych seriali.

TBO

Sprawdź także

The Crown finał

Finał „The Crown”: Netflix prezentuje zwiastun drugiej części ostatniego sezonu

W nadchodzącym finale „The Crown”, wielokrotnie nagradzanego serialu Netflixa, widzowie zostaną zanurzeni w ostatnie rozdziały …