Taxi pod lupą
Niezależnie od stref parkowania, taksówki iTaxi działają w ponad 150 miastach Polski. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nowy projekt uchwały w sprawie stref taxi

Do rady miejskiej Opola trafił projekt uchwały w sprawie wyznaczenia dwóch stref taxi w mieście i przyjęcia maksymalnych stawek za przejazdy taksówkami. Taki dokument przygotowali radni z Platformy Obywatelskiej.

Radny PO z Opola Przemysław Pospieszyński przyznał, że partia odbyła rozmowy z taksówkarzami, którzy poinformowali ich, że obecnie stref dla taxi w mieście nie regulują żadne przepisy. Uchwała z roku 1999 straciła bowiem moc prawną w roku 2001, w momencie, gdy w życie weszła nowa ustawa o cenach. Taksówkarze z Opola są zdania, że w mieście powinny zostać wyznaczone dwie strefy dla taksówek na terenie tzw. starego i nowego Opola. Wprowadzenie dwóch stref zakłada zresztą przygotowany przez radnych PO projekt uchwały, który trafił już do biura rady miejskiej.

Dokument zaproponowany przez PO określa również maksymalne stawki za przejazd taksówkami. Na terenie tzw. starego Opola maksymalna opłata za 1 km wynieść ma 3 zł między godziną 6. a 22. oraz 4,5 zł między godziną 22. a 6. W przypadku nowego Opola stawki mają być wyższe i wynosić odpowiednio 6 i 9 zł. Opłata początkowa w obu przypadkach nie powinna przekraczać 8 zł.

Radni PO słuchają głosu taksówkarzy

Radni Platformy Obywatelskiej zapewniają, że wysłuchali argumentów taksówkarzy i zgodzili się z nimi. Uważają, że w Opolu powinny funkcjonować dwie strefy za kursy taksówkami. Dyskusja i głosowanie w tej sprawie ma odbyć się jeszcze w czasie majowej sesji.

Co na ten temat sądzą jednak opolscy urzędnicy? Urzędnicy z miasta Opole są zdania, że uchwała z roku 1999 nadal obowiązuje. Podkreślają, że jest przygotowywana właśnie aktualizacja podstawy prawnej i nie zgadzają się na podział miasta na strefy taksówkarskie. Uważają, że spowoduje to podział mieszkańców i znaczny wzrost cen za przejazdy taksówkami. Nie widzą więc powodów, dlaczego część mieszkańców Opola miałaby płacić za taksówki więcej niż pozostali mieszkańcy miasta. Takie zdanie podziela również prezydent Opola, o czym poinformowała jego rzecznik. Jak sprawa się rozwinie, powinno się okazać już niebawem.

Niezależnie od stref parkowania, taksówki iTaxi działają w ponad 150 miastach Polski – również w Opolu. Sprawdź aplikację iTaxi i wybierz najkorzystniejszą ofertę.

Materiał partnera zewnętrznego