Kontrola produkcji
Kontrola jakości to proces, który jest realizowany według ściśle określonych procedur | fot.: Fotolia

Jakość priorytetem wielu firm

Produkcja zależna jest od dobrego rozplanowania, harmonogramowania czy śledzenia realizacji zlecenia produkcyjnego. Nie mniejsze znaczenie ma również jakość, a szczególnie jej kontrola.

Dostarczanie wysokiej jakości produktów staje się priorytetem większości firm produkcyjnych, nic więc dziwnego, skoro dobra jakość utożsamiana jest z prestiżem, wysokimi cenami i nieposzlakowanymi opiniami. Wysoka jakość to w dzisiejszych czasach podstawa funkcjonowania na rynku, szczególnie przy większym zalewie małowartościowych produktów z Trzeciego Świata.

Zwiększająca się konsumpcja, w pewnym sensie wymusza również na producentach kontrolę jakości własnych produktów. Konkurencja na rynku jest spora, dlatego wiele firm nie może sobie pozwalać na wytwarzanie mniejszej wartości wyrobów. Klient od razu jest w stanie zauważyć marną jakość materiału, projektu i innych rzeczy związanych z gotowym produktem. A niezadowolony klient to gorsze opinie i mała szansa na kolejne zamówienia i kontrakty. Jak przeciwdziałać takim prognozom?

Kontrola jakości to proces, który jest realizowany według ściśle określonych procedur. W ramach planowania produkcji i jej sterowaniem potrzebne jest sprawdzanie wielu parametrów wyrobu pod względem spełniania określonych norm. Dzięki takim działaniom możliwe jest również uzyskanie określonych informacji o jakości realizacji procesu produkcji, a co za tym idzie ustalenie i wyeliminowanie niepożądanych czynności, które powodują błędy.

Bardzo istotnym elementem w prawidłowym zarządzaniu produkcją i funkcjonowaniu kontroli jakości jest korzystanie z systemu informatycznego. Oprogramowanie typu ERP to kluczowe narzędzie przy wsparciu wszelkich procesów produkcyjnych w firmie, jak i ważnej w tym wypadku kontroli jakości. Odpowiedni system ERP wspomaga dostarczanie na rynek wyrobów bezpiecznych dla klientów, jednocześnie budując przewagę konkurencyjną firmy. Wiąże się to również z usystematyzowaniem pracy całego zakładu.

Ciekawym rozwiązaniem dla firm produkcyjnych jest użytkowanie oprogramowania klasy ERP Streamsoft Prestiż. System ten wyróżnia się na rynku innych tego typu narzędzi rozbudowanym modułem do zarządzania produkcją, z którego chętnie korzystają właśnie średnie i duże przedsiębiorstwa. Streamsoft Prestiż ponadto wspiera organizację pracy na każdym obszarze działania firmy, dzięki wielu gotowym modułom, które bardzo dobrze ze sobą współpracują. Zapewnia doskonalenie produkcji w zakresie podnoszenia jakości, produkcyjności, zmniejszenia kapitałochłonności czy organizacji procesów. W obszarze kontroli jakości system rejestruje wyniki kontroli jakości wyrobów podczas każdego etapu produkcji, jak również po jego zakończeniu.

Dzięki odpowiedniej implementacji i wykorzystaniu pełnego potencjału systemu Streamsoft Prestiż firma jest w stanie wesprzeć procesy kontroli i analiz. Dotarcie do źródła błędów oraz określenie kolejnego działania związanego z wadą będzie łatwiejszym zadaniem. System jest w stanie kontrolować każdą sztukę produktu czy materiału i tworzyć dla tych danych historię jakości. Wszystko w bardzo przejrzystym i intuicyjnym panelu, gdzie użytkownik może korzystać z graficznych dokumentacji i statystyk.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Ania Rusowicz: media cały czas widzą we mnie dziecko

Jeśli ktoś myślał, że będę przeżywać „Aplauz, aplauz!” ze względu na moją przeszłość, to się …