Strona główna / Styl życia / Dom / Rolety czy zasłony, a może połączenie tych typów przesłon?

Rolety czy zasłony, a może połączenie tych typów przesłon?

Rolety okienne doskonale zatrzymają światło i uchronią przed ciekawskim sąsiadem, a zasłony ocieplą wizualnie pomieszczenie oraz zapewnią dodatkowe zaciemnienie wieczorem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Urządzając mieszkanie czy dom zwracamy dużą uwagę na wystrój okien. Zależy nam na rozwiązaniach, które skutecznie zasłonią wnętrze przed wścibskimi sąsiadami i ostrym słońcem, a przy tym będą zachwycać swoim nietuzinkowym wyglądem. Sprawdź, jakie są zalety rolet, zasłon oraz w jaki sposób można te dwa typy przesłon połączyć.

Rolety – najskuteczniejsza ochrona przed słońcem

Dzięki zastosowaniu rolet znacznie ograniczysz dopływ światła, co ma szczególne znaczenie w przypadku sypialni wychodzących na wschodnią stronę oraz gabinetów, w których stoi komputer.

Obecnie produkowane rolety okienne, łatwe w montażu i posiadające szeroką paletę barw i wzorów, mogą z powodzeniem występować solo. Często to właśnie do koloru rolet dobieramy pozostałe elementy wyposażenia pokoju. W przypadku zastosowania rolet typu dzień noc, alternatywy dla klasycznych rolet złożonych z jednolitego pasma materiału, mamy do czynienia z atrakcyjnym wizualnie i niezmiernie praktycznym połączeniem pasów siateczki oraz półprzepuszczalnej tkaniny. Jeżeli potrzebujemy zaciemnić pomieszczenie, przesuwamy roletę w taki sposób, aby pasy materiału nachodziły na siatkę. Tym sposobem możemy niejako zastąpić klasyczne rolety i zasłony.

Zasłony – ponadczasowa elegancja

W klasycznych wnętrzach sprawdzi się zastosowanie długich zasłon, w stonowanym kolorze, natomiast to pokoju dziecięcego wybierzmy te wykonane z delikatniejszego materiału, o żywych barwach i wesołych wzorach. Zasłony można oczywiście zawiesić z firankami, lecz zainteresowaniem cieszą się również stylizacje wykorzystujące dwa pasy materiału ozdabiające nagie okno. Wszystko zależy od naszych preferencji, odległości okna od innych budynków oraz posiadania zwierząt domowych.

Właściciele kotów i psów nierzadko rezygnują z długich zasłon, ponieważ materiał szybko uległby zniszczeniu. Z kolei alergicy mogą mieć problem z posiadaniem ciężkich, grubych zasłon ze względu na nasiloną reakcję na gromadzący się kurz. Warto rozważyć wszelkie za i przeciw zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek rozwiązanie.

Rolety i zasłony doskonale się dopełniają

Jeśli nadal wahasz się, czy wybrać rolety czy zasłony do swojego okna, prawdopodobnie powinieneś zdecydować się na jedno i drugie rozwiązanie. Rolety okienne doskonale zatrzymają światło i uchronią przed ciekawskim sąsiadem, a zasłony ocieplą wizualnie pomieszczenie oraz zapewnią dodatkowe zaciemnienie wieczorem. Sprawdzi się tutaj zasada: jeden element wzorzysty, drugi gładki. Gdy zdecydujesz się na gładką roletę w jednolitym kolorze, możesz śmiało zawiesić wzorzystą zasłonę.

Nowoczesne rolety i zasłony mają niemal niewidoczne mechanizmy mocowania, a dzięki łatwości montażu i demontażu zawsze można zmienić zdanie odnośnie stylistyki bez obaw, że taka decyzja pociągnie za sobą konieczność zamówienia specjalistycznej ekipy.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

pomarańczowy wygodny fotel

Wygodne meble do siedzenia w salonie – na co się zdecydować?

Wybór odpowiednich mebli do siedzenia w salonie to wcale nie takie proste zadanie. Powinny być …