Rolety czy zasłony, a może połączenie tych typów przesłon?

Rolety okienne doskonale zatrzymają światło i uchronią przed ciekawskim sąsiadem, a zasłony ocieplą wizualnie pomieszczenie oraz zapewnią dodatkowe zaciemnienie wieczorem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Urządzając mieszkanie czy dom zwracamy dużą uwagę na wystrój okien. Zależy nam na rozwiązaniach, które skutecznie zasłonią wnętrze przed wścibskimi sąsiadami i ostrym słońcem, a przy tym będą zachwycać swoim nietuzinkowym wyglądem. Sprawdź, jakie są zalety rolet, zasłon oraz w jaki sposób można te dwa typy przesłon połączyć.

Rolety – najskuteczniejsza ochrona przed słońcem

Dzięki zastosowaniu rolet znacznie ograniczysz dopływ światła, co ma szczególne znaczenie w przypadku sypialni wychodzących na wschodnią stronę oraz gabinetów, w których stoi komputer.

Obecnie produkowane rolety okienne, łatwe w montażu i posiadające szeroką paletę barw i wzorów, mogą z powodzeniem występować solo. Często to właśnie do koloru rolet dobieramy pozostałe elementy wyposażenia pokoju. W przypadku zastosowania rolet typu dzień noc, alternatywy dla klasycznych rolet złożonych z jednolitego pasma materiału, mamy do czynienia z atrakcyjnym wizualnie i niezmiernie praktycznym połączeniem pasów siateczki oraz półprzepuszczalnej tkaniny. Jeżeli potrzebujemy zaciemnić pomieszczenie, przesuwamy roletę w taki sposób, aby pasy materiału nachodziły na siatkę. Tym sposobem możemy niejako zastąpić klasyczne rolety i zasłony.

Zasłony – ponadczasowa elegancja

W klasycznych wnętrzach sprawdzi się zastosowanie długich zasłon, w stonowanym kolorze, natomiast to pokoju dziecięcego wybierzmy te wykonane z delikatniejszego materiału, o żywych barwach i wesołych wzorach. Zasłony można oczywiście zawiesić z firankami, lecz zainteresowaniem cieszą się również stylizacje wykorzystujące dwa pasy materiału ozdabiające nagie okno. Wszystko zależy od naszych preferencji, odległości okna od innych budynków oraz posiadania zwierząt domowych.

Właściciele kotów i psów nierzadko rezygnują z długich zasłon, ponieważ materiał szybko uległby zniszczeniu. Z kolei alergicy mogą mieć problem z posiadaniem ciężkich, grubych zasłon ze względu na nasiloną reakcję na gromadzący się kurz. Warto rozważyć wszelkie za i przeciw zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek rozwiązanie.

Rolety i zasłony doskonale się dopełniają

Jeśli nadal wahasz się, czy wybrać rolety czy zasłony do swojego okna, prawdopodobnie powinieneś zdecydować się na jedno i drugie rozwiązanie. Rolety okienne doskonale zatrzymają światło i uchronią przed ciekawskim sąsiadem, a zasłony ocieplą wizualnie pomieszczenie oraz zapewnią dodatkowe zaciemnienie wieczorem. Sprawdzi się tutaj zasada: jeden element wzorzysty, drugi gładki. Gdy zdecydujesz się na gładką roletę w jednolitym kolorze, możesz śmiało zawiesić wzorzystą zasłonę.

Nowoczesne rolety i zasłony mają niemal niewidoczne mechanizmy mocowania, a dzięki łatwości montażu i demontażu zawsze można zmienić zdanie odnośnie stylistyki bez obaw, że taka decyzja pociągnie za sobą konieczność zamówienia specjalistycznej ekipy.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kanapa rozkładana

Kanapy rozkładane – czy w dzisiejszych czasach warto je kupić?

Kanapy rozkładane należą do praktycznych mebli, które pozwalają na wspaniały odpoczynek. Czym sugerować się podczas zakupów …