muzyka elektroniczna
Dwa obecnie najpopularniejsze gatunki muzyki elektronicznej to house i trance | fot.: stock.adobe.com

EDM, trance czy synthwave? Najciekawsze gatunki i zjawiska we współczesnej muzyce elektronicznej

Choć wzrost popularności muzyki elektronicznej nastąpił już w latach 70 XX wieku, utwory tego rodzaju prawdziwą popularność zyskały dopiero na początku XXI wieku. To właśnie wtedy narodziły się najważniejsze gatunki współczesnej takie jak trance czy dubstep, a wraz z 2011 i premierą singla „Epic” Sandro Silvy i Quintino kultura popularna na nowo odkryła EDM, czyli elektroniczną muzykę taneczną. Jak wygląda obecnie rynek muzyki elektronicznej? Jakie gatunki królują na szczytach list przebojów?

House i trance, czyli „elektronika głównego nurtu”

Dwa obecnie najpopularniejsze gatunki muzyki elektronicznej to house i trance. Choć dzielą się one na dziesiątki pomniejszych, mocno skonwencjonalizowanych podgatunków, większość współczesnych utworów flirtuje z jednym z tych dwóch nurtów. Popularniejszy house opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu jednostajnego, regularnego beatu złożonego z różnych rodzajów bębnów. House’owe kawałki charakteryzują się tempem utrzymanym w okolicy 120-130 BPM’ów (uderzeń na minutę). Mniej popularny trance jest natomiast znacznie bardziej zróżnicowany w kwestii tempa (od 110 do 160 uderzeń na minutę) i opiera się na wykorzystaniu syntezatorów oraz mało wyraźnym (lub niewystępującym) perkusyjnym beacie. Istnieją także znacznie mniej popularne nurty muzyki elektronicznej takie jak techno, hardstyle, dubstep czy disco, ale większość z tych podgatunków w mniejszym lub większym stopniu nawiązuje do house’u oraz trance’u.

Dream trance, spacesynth i acid house, czyli dla każdego coś dobrego

Mnogość gustów muzycznych oraz znaczny wzrost popularności muzyki elektronicznej sprawiły, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Postanowiliśmy zaprezentować kilka nowych, mniej znanych podgatunków muzycznych wraz z przykładowymi utworami.

Dream trance – szybując w chmurach

Dream trance powstał pod koniec lat 80. Założeniem tego gatunku muzyki elektronicznej jest wywołanie w słuchaczach wrażenia obcowania z marzeniami sennymi. Mistrzem tego gatunku był zmarły przed kilkoma latami Robert Miles, który stworzył utwory takie jak „Fable” czy „Children„.

Spacesynth – dyskoteka w kosmosie

Początków spacesynthu należy szukać we włoskiej muzyce disco lat 80. To wtedy na parkietach potańcówek królowały kawałki grupy Proxyon w rodzaju „Space Hopper” czy „Space Travellers„, a także najbardziej znany utwór z tego gatunku, wyprodukowane przez KOTO „Visitors„.

Acid house – narkotykowy odlot

Powstały na początku XXI wieku acid house miał w założeniu symulować działanie psychodelicznych narkotyków. Dlatego właśnie utwory z tego gatunku charakteryzują się nierówną rytmiką, brakiem wyraźnego tempa oraz użyciem elektronicznie brzmiących syntezatorów. Współczesnym mistrzem gatunku jest MOGUAI, twórca m.in. „ACIIID”.

Dutch EDM – tańczyć do białego rana

Królem współczesnej muzyki elektronicznej jest bez wątpienia dutch EDM charakteryzujący się specyficzną budową kawałków. Każdy utwór posiada tzw. spokojniejszą „podbudowę” oraz energiczny drop przeznaczony do tańca. Gatunek ten rozreklamowali twórcy tacy jak Martin Garrix i jego „Animals„, czy Dimitri Vegas i Like Mike z utworem „Mamooth„.

Choć przedstawiliśmy kilka wybranych gatunków muzyki elektronicznej, ze względu na dynamiczny rozwój tej branży zaledwie dotknęliśmy tematu. Zachęcamy do poszukiwań na własną rękę prowadzonych na stronach takich jak Youtube, Spotify czy Bandcamp – w taki sposób najłatwiej jest znaleźć muzykę ze swojego ulubionego gatunku!

TBO

Sprawdź także

Ludzie na festiwalu

Święto muzyki elektronicznej: Audioriver Festival 2017

Gdzie najlepiej spędzić upalny, letni weekend? Najlepiej tam, gdzie dużo się dzieje, ludzie bawią się …