podłoga w pokoju dziecięcym
Bez względu na to, jaki materiał znajdzie się na podłodze w pokoju dziecięcym, do zabawy przydają się maty i dywaniki o niewielkich rozmiarach | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak wykończyć podłogę w pokoju dziecka?

Małe dzieci sporo czasu spędzają na zabawach na dywanie i podłodze. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, gdyż maluchy czują się bezpiecznie, gdy znajdują się na płaskiej, dużej powierzchni, na której mogą siedzieć, raczkować i stawiać pierwsze kroki. Na podłodze w pokoju chętnie bawią się zarówno dzieci w wieku żłobkowym, jak i przedszkolaki. Podłoga powinna być zatem wykonana z trwałych i ciepłych materiałów, które zapewniają maluchom komfort. Jak wykończyć podłogę w pokoju dziecięcym?

Podłoga z paneli

Prostym i przystępnym cenowo materiałem do wykończenia podłogi w pokoju dziecięcym są panele. Dzięki nim podłoga jest ciepła i łatwa do utrzymania w czystości. Panele laminowane ograniczają gromadzenie kurzu, a w domach, w których mieszkają zwierzęta, ułatwiają sprzątanie sierści. Do ich codziennego czyszczenia z powodzeniem można wykorzystać robota sprzątającego, który skutecznie usuwa sierść, okruszki, kurz i inne zabrudzenia. Podłoga z paneli jest dzięki temu czysta i bezpieczna dla bawiących się na niej maluszków.

Panele laminowane mogą puchnąć pod wpływem wody, dlatego do pokoju dziecięcego można wybrać również panele winylowe. Winyl jest odporny na nasiąkanie, dlatego w razie rozlania napojów lub wody w czasie zabawy, podłogę można posprzątać bez ryzyka, że dojdzie do jej uszkodzenia. Panele winylowe są również pozbawione szczelin, dlatego pomiędzy nimi nie gromadzą się zanieczyszczenia. Dzięki temu panele można wykorzystać do wykończenia podłogi w pokojach zajmowanych przez małych alergików.

Wykładzina dywanowa

Dzieci lubią bawić się na podłodze, dlatego podłoga powinna być ciepła w dotyku. Zimne deski i panele w niepodpiwniczonych domach zwiększają ryzyko przeziębienia i powodują u dziecka dyskomfort. Zamiast nich na podłodze można ułożyć wykładzinę dywanową, która jest cieplejsza. Dotyczy to w szczególności wykładzin z gęstszym, dłuższym włosiem, które zapobiegają utracie ciepła z pomieszczenia. Dzięki nim dziecko może bezpiecznie korzystać z całej powierzchni podłogi.

wykładzina dywanowa
Dzieci lubią bawić się na podłodze, dlatego podłoga powinna być ciepła w dotyku | fot.: materiał partnera

Wykładzinę dywanową można położyć bezpośrednio na wylewce lub na deskach bądź panelach, jeśli w pomieszczeniu położono wcześniej jeden z tych materiałów wykończeniowych. Dodatkowa warstwa wykładziny na podłodze pomaga zatrzymać więcej ciepła w domu, co ma duże znaczenie w szczególności w starych budynkach z niedostatecznym dociepleniem.

Minusem wykładzin dywanowych jest gromadzenie kurzu, okruchów i sierści. Wykładzina tego typu wymaga codziennego odkurzania i prania raz na kilka miesięcy, by utrzymać ją w dobrym stanie i czystości. Bez regularności w sprzątaniu staje się bowiem siedliskiem bakterii, grzybów i roztoczy, które wywołują alergie i częste infekcje.

Dywan lub mata piankowa

Bez względu na to, jaki materiał znajdzie się na podłodze w pokoju dziecięcym, do zabawy przydają się maty i dywaniki o niewielkich rozmiarach. Dzięki nim dzieci nie muszą siedzieć bezpośrednio na podłodze, gdyż mogą zająć miejsce na miękkim materiale. Mały dywan do zabawy w każdej chwili można rozłożyć i zwinąć, a w razie potrzeby szybko wyprać i wysuszyć. Dzięki temu jego utrzymanie w czystości nie sprawia większych problemów. Atutem dywaników dla dzieci jest kolorowa, zabawna stylistyka. Mata piankowa to z kolei dobry wybór do pokojów dzielonych przez rodzeństwo. Matę szybko się rozkłada do dowolnego rozmiaru w zależności od tego, ile elementów połączy dziecko lub rodzic. Dzięki temu można przygotować zarówno niewielką przestrzeń do zabawy lalkami lub samochodzikami, jak i dużą powierzchnię do układania puzzli lub budowania z klocków.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kanapa rozkładana

Kanapy rozkładane – czy w dzisiejszych czasach warto je kupić?

Kanapy rozkładane należą do praktycznych mebli, które pozwalają na wspaniały odpoczynek. Czym sugerować się podczas zakupów …