pokój dla nastolatki
Planując aranżację pokoju dla nastolatka, warto zadbać o to, aby pozostawić jak najwięcej wolnej przestrzeni, w której młoda osoba będzie mogła ćwiczyć lub tańczyć | fot.: materiał partnera

Jak urządzić pokój dla nastolatka?

Pokój dla nastolatka powinien łączyć w sobie część wypoczynkową oraz strefę odpowiednią do nauki. Dodatkowo musi być prywatnym terytorium nastolatka, a także przestrzenią wyjątkową, klimatyczną i funkcjonalną.

Pokój młodzieżowy: strefa do nauki

Dorastanie to czas, gdy pojawia się mnóstwo uczuć i emocji, a codzienność obfituje w wiele ciekawych wydarzeń. Z jednej strony nauka i życie szkolne, z drugiej nowe znajomości, imprezy i spotkania towarzyskie oraz odkrywanie swoich pasji. Urządzając pokój młodzieżowy, nie można zapominać o tym, że dla młodego człowieka duże znaczenie ma wydzielenie dwóch stref – do nauki i do rekreacji. Strefy te można wydzielić w jednym pokoju, a w dużych mieszkaniach lub domach dobrze sprawdzi się podział na dwa osobne pokoje.

W strefie do nauki powinno znaleźć się przede wszystkim biurko i wygodne krzesło. W ten sposób czas spędzony na nauce będzie nie tylko produktywny, ale także wygodny. Nad biurkiem można powiesić tablicę korkową, na której nastolatek będzie przypinał karteczki i notatki. Na ścianie dobrze sprawdzi się również mapa Europy lub inny obraz. Na biurku dodatkowo warto ustawić pojemnik na długopisy i ołówki, karteczki, a także pozostawić miejsce na komputer, laptop lub tablet. 

Pokój nastolatka: strefa rekreacyjna

W pokoju dojrzewającej osoby powinna znaleźć się strefa rekreacyjna, czyli miejsce do odpoczynku, snu i rozrywki. W tej strefie oczywiście musi znaleźć się wygodne łóżko lub sofa. Znacznie lepsze dla kręgosłupa jest łóżko z materacem wysokiej jakości, jednak w sytuacji, gdy w pokoju jest niewiele miejsca, najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie sofy, na której będzie można usiąść w ciągu dnia lub przyjąć gości.

Dodatkowo w strefie rekreacyjnej może znaleźć się fotel ze stojącą lampą, dzięki której wygodnie będzie czytać lub przeglądać informacje na smartfonie. W pokoju dla nastolatka dobrze zostawić sporo miejsca na:

  • szafę,
  • lustro,
  • toaletkę (w przypadku dziewcząt).

Dodatkowo w większym pomieszczeniu można postawić telewizor oraz konsolę do gier, a także głośnik lub wieżę stereo, do słuchania muzyki (koniecznie z funkcją bluetooth). 

Funkcjonalny i wyjątkowy pokój dla nastolatka 

Planując aranżację pokoju dla nastolatka, warto zadbać o to, aby pozostawić jak najwięcej wolnej przestrzeni, w której młoda osoba będzie mogła ćwiczyć lub tańczyć. W małych mieszkaniach dobrze zrobić wszystko, aby całe pomieszczenie było funkcjonalne. Tutaj z pomocą mogą przyjść meble modułowe.

W pokoju nastolatka powinny znaleźć się także różne elementy dekoracyjne, na przykład tapety, plakaty i inne. W takim pomieszczeniu warto ponadto zadbać o dobrą organizację. W ten sposób nastolatek będzie mógł wygodnie funkcjonować, a wokół niego nie będzie pojawiał się nadmierny bałagan. Oczywiście pokój nastolatka będzie ewoluował i zmieniał się wraz z użytkownikiem, dlatego dobrze zostawić trochę wolnej przestrzeni na podłodze oraz ścianach.

Materiał partnera

Sprawdź także

meble do pokoju niemowlaka

Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka? Jakie meble wybrać?

O urządzenie pokoju dla niemowlaka należy zadbać, zanim pojawi się w domu. Bezpieczna i przyjazna …