Kupili działkę, wybudowali dom. Mają szybki samochód, szybki Internet, szybką pralkę i inteligentny piekarnik. Wychodzą z domu rano, wracają wieczorem. Przebiegną pilotem po swoich pięciuset kanałach i wycieńczeni opadają na poduszki. Od poniedziałku do piątku; od rana do wieczora, aż nadchodzi sobota! W końcu wyjdą do ogrodu albo na balkon, wypiją kawę w cieniu drzew, będą rozkoszować się szelestem liści, odpoczną od szumu miasta. Niestety, drzewa nie rosną po pół metra na dobę. Zanim brzozy, dęby i lipy, które zasadzili, dadzą cień, oni zdążą się zestarzeć…Pozostaje czekać lub poszukać inspiracji wśród nowoczesnych rozwiązań z zakresu architektury ogrodowej.
Przestrzeń prywatna, przestrzeń publiczna
Propozycją dla tych, którzy nie mogą bądź nie lubią czekać, są sztuczne drzewa ogrodowe. Jest to również oferta dla tych, którzy doceniają nietuzinkowe rozwiązania. Sztuczne drzewa będą doskonałym uzupełnieniem ogrodu. Wzbogacą zimowy krajobraz – za oknem szaro-buro, brzozy i lipy dawno już zrzuciły liście, a sztuczny dąb wciąż cieszy oko świeżością zielonej korony. Trochę egzotyki też będzie mile widziane. Palmy wśród nobliwych dębów zasadzonych przez przodków, gaj oliwny niosący powiew śródziemnomorskiego wiatru. Skorzystajmy z własnej fantazji. I to nie tylko we własnych wnętrzach… Sztuczne drzewa znajdą również zastosowanie w przestrzeni publicznej. Będą świetnym uzupełnieniem zieleni w ogrodach zoologicznych. Z powodzeniem zastąpią drzewa egzotyczne tak trudne w hodowli w naszych warunkach klimatycznych. Mogą być też niewątpliwą ozdobą wszelkich centrów biznesowych, cieszyć oko klientów w galeriach handlowych oraz instytucjach publicznych.
Bez kiczu
No dobrze, ale czy mój gaj oliwny nie będzie wyglądał jak chińska podróbka greckiego ogrodu? Możemy pozbyć się wszelkich obaw. Nowoczesne sztuczne drzewa wyglądają niezwykle naturalnie. Powstają z polimerobetonu – kompozytu barwionego w masie, co daje nam pewność, że uszkodzona powierzchnia (jeśli tak się zdarzy) będzie miała tę samą strukturę oraz kolor, co pozostała część kompozycji. Wszystkie sztuczne drzewa są ręcznie formowane, a liście do złudzenia przypominają korony prawdziwych drzew. Również faktura pnia będzie idealnym odwzorowaniem naturalnej kory. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w sztuczne drzewa? Przywołajmy kilka odpowiedzi.
- Po pierwsze – nie wymagają pielęgnacji, nie trzeba ich podlewać, przycinać, chronić przed szkodnikami.
- Po drugie – nie musimy przygotowywać specjalnego gruntu i obawiać się, czy się przyjmą.
- Po trzecie – przez cały rok będą cieszyć oczy soczystą świeżością zielonych liści. To doskonałe uzupełnienie jesiennego krajobrazu: złota, brązu i czerwieni.
Drzewa i reszta
Sztuczne drzewa to nie jedyne kompozycje, które można formować z polimerobetonu. Ta niezwykła masa daje o wiele więcej możliwości. Możemy więc we własnym przydomowym ogródku zaaranżować grotę skalna, ożywić zieleń kaskadą spływającą po zboczu groty do oczka wodnego. Kamienny stół wśród wielobarwnych rabatek kwiatowych z pewnością jeszcze bardziej zaakcentuje ich walory estetyczne.
Nowa estetyka
„Sztuczne” wcale nie musi nieść ze sobą skojarzenia z tandetą i chińską podróbką. Może być również synonimem trwałości, elegancji i nowej estetyki. Sztuczne drzewa niewątpliwie będą niezwykłym uzupełnieniem przestrzeni dla tych, którzy doceniają nieszablonowe kompozycje i nie obawiają się próbować czegoś nowego. Będą też praktycznym rozwiązaniem dla tych, którzy przede wszystkim cenią czas i wygodę.
Autorem artykułu jest firma Artystyczne Systemy Dekoracyjne
www.artsystemdeco.com
e-mail: artsystemdeco@gmail.com
tel. +48 601 411 008