drzwi wewnętrzne
Decyzja o wyborze odpowiednich drzwi wewnętrznych powinna być przemyślana i podyktowana aranżacją wnętrza | fot.: materiał partnera

Jak dopasować drzwi wewnętrzne do stylu mieszkania?

Wybierając drzwi wewnętrzne, warto się zastanowić, w jakim stylu będzie urządzone wnętrze mieszkania. Klasyczne, nowoczesne, a może loftowe? Te trzy najpopularniejsze dziś style wnętrz mają znaczenie także wtedy, kiedy chcesz dopasować skrzydła drzwiowe do pozostałych elementów aranżacji. Ale jak to zrobić? Na co zwrócić szczególną uwagę? Dowiedz się więcej.

Dopasowanie drzwi wewnętrznych – zasady ogólne

W celu zachowania spójności we wnętrzach warto sięgnąć po modele drzwi z jednej kolekcji. Producenci – tacy jak DRE – oferują możliwość zamówienia skrzydeł drzwiowych w wielu wariantach wykończenia i z różną funkcjonalnością. Warto przyjrzeć się dostępnym modelom, które można idealnie dopasować do funkcji danego pomieszczenia, np. tradycyjne drzwi pokojowe lub łazienkowe ze specjalnymi otworami wentylacyjnymi.

Dopasowując drzwi wewnętrzne, trzeba zastanowić się, czy mają one komponować się ze ścianą, czy wyróżniać na jej tle. Dotyczy to zarówno koloru skrzydeł drzwiowych, jak i rodzaju ich wykończenia. Jeśli chcesz, aby drzwi wewnętrzne harmonijnie współgrały ze ścianą, postaw na skrzydło w odcieniu zbliżonym do tego, jaki mają ściany. Jeśli natomiast mają stanowić element dekoracyjny, warto zdecydować się na wyróżniający je kolor oraz ciekawe wykończenie. Może to być powierzchnia matowa, połyskująca, okleina naturalna lub syntetyczna. Drzwi mogą przypominać gładką taflę lub posiadać ozdobne detale i przeszklenia.

Dodatkowo podczas wyboru drzwi do pomieszczeń w mieszkaniu zwróć uwagę na to:

  • czy posiadają przylgę, czy są to modele bezprzylgowe,
  • czy mają ościeżnicę prostą, czy regulowaną,
  • jakiego materiału użyto do wykonania skrzydła i ościeżnicy,
  • czy szyba w drzwiach jest hartowana.

Drzwi wewnętrzne a styl mieszkania

W wielu współczesnych projektach można bawić się łączeniem cech wnętrz klasycznych i nowoczesnych. Do takich mieszkań najlepiej wybrać proste skrzydło ramowe z minimalistycznymi poziomymi przeszkleniami, takie jak np. DRE Auri. Wyjątkowego charakteru, zwłaszcza nowoczesnym wnętrzom, dodaje odmienne wykończenie drzwi i ościeżnicy.

Do aranżacji w stylu klasycznym warto wybrać drzwi z charakterystycznymi detalami, które tworzą płyciny, jak np. w skrzydłach DRE Nestor 5. Taki przekrój można powtórzyć m.in. na drzwiczkach kuchennych szafek, dzięki czemu we wnętrzu zostanie podkreślony styl klasyczny.

Minimalistyczny styl loftowy wymaga zastosowania odpowiednich drzwi wewnętrznych. W tym przypadku mogą one stanowić główny element dekoracyjny. Warto na przykład postawić na proste, płytowe drzwi z wykończeniem na wysoki połysk, które przypomina taflę lustra. Osoby, które są bardziej powściągliwe i wolą mniej wyróżniające się skrzydła drzwiowe, mogą zdecydować się na wykończenia matowe z delikatnymi przeszkleniami.

Decyzja o wyborze odpowiednich drzwi wewnętrznych powinna być przemyślana i podyktowana aranżacją wnętrza. Co prawda skrzydła drzwiowe mogą wyróżniać się na tle stylu całego mieszkania, ale jest to rozwiązanie dobre dla fanów eklektyzmu. Pozostali powinni zwrócić uwagę na odpowiednie ich dopasowanie do pozostałego wyposażenia.

Materiał partnera

Sprawdź także

jak dobrać jeansy

Jak dobrać dżinsy do sylwetki?

Dżinsy to ponadczasowy element garderoby, którego nie może zabraknąć w damskiej szafie. Pasują do wszystkiego …