wino ryżowe
Wino ryżowe może być tak, jak każde wino, słodkie, półsłodkie lub wytrawne. W Azji tradycyjnie pite jest w drewnianych filiżankach, najczęściej na ciepło | fot.: materiał partnera

Wino z ryżu – jak je zrobić i jak pić?

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie lubiłaby wina. To trunek ochoczo wykorzystywany do popijania przy obiedzie czy na przyjęciach i uroczystościach. Najczęściej pijemy wina owocowe, ale istnieją także inne gatunki win, takie, jak wino z ryżu. Czym jest i jak zrobić wino z ryżu?

Wino z ryżu – co to takiego?

Wino z ryżu to trunek pochodzący z Azji. Każdy zna przecież japońskie sake czy arak. Jednak tradycyjne ryżowe wino nieco różni się od tych dwóch trunków, bo jego produkcja opiera się na fermentacji skrobi ryżowej. Wino ryżowe może być tak, jak każde wino, słodkie, półsłodkie lub wytrawne. W Azji tradycyjnie pite jest w drewnianych filiżankach, najczęściej na ciepło.

Wino z ryżu jest mocniejszym trunkiem od zwykłych win owocowych. Zawiera nawet 25% alkoholu. Jego produkcja odbywa się bez udziału spirytusu. Całą robotę wykonują drożdże winne, których działanie spirytus by zniszczył. Wino z ryżu można kupić w sklepie, np. w wybieramwino.pl albo zrobić samemu w domu. Jest to bardzo proste i możliwe przez cały rok, gdyż jego główny składnik – ryż znajdziemy zawsze w każdym sklepie.

Jak zrobić wino z ryżu i rodzynek?

Przepisy na wino z ryżu można znaleźć na wielu stronach internetowych i w bardzo różnych wersjach. Tradycyjne wino robi się z ryżu i rodzynek, ale można dowolnie zmieniać jego smak i kolor różnymi dodatkami w postaci wsadu owocowego (sok z cytryny, pomarańczy, jabłka), karmelu czy przypraw korzennych, takich jak ziele angielskie, imbir, tymianek, gałka muszkatołowa czy cynamon.

Przepis na domowe wino z ryżu jest bardzo prosty. Na 1 kg ryżu potrzeba 2,5 kg cukru, 7 g drożdży, 8 litrów wody oraz 120 – 170 g rodzynek, które warto wcześniej namoczyć, by napęczniały. Surowy ryż zalewamy przegotowaną i przestudzoną wodą z cukrem i dodajemy pozostałe składniki. Umieszczamy wszystko w około 15 litrowym pojemniku i zamykamy korkiem z rurką fermentacyjną. Po kilkunastu dniach zlewamy wino do butelek i pozostawiamy, by mogło dofermentować do końca.

Nie wyrzucaj wykorzystanego ryżu!

Nie trzeba wyrzucać ryżu po pierwszym nastawie. Można na nim zrobić wino z ryżu drugi raz. Co ciekawe, będzie ono jeszcze mocniejsze niż za pierwszym razem. Wino z ryżu jest więc idealne dla osób żyjących zgodnie z zasadami zero waste. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych owocowych win. Warto go spróbować.

Źródła:

Blog – Przepis na wino z ryżu Superbutelki.pl

Jak zrobić wino z ryżu i zaskoczyć znajomych? | Ofeminin

Przepis – Wino z ryżu przepis – Gotujmy.pl

Materiał partnera