drużyna judo kadeci sofia
Polscy młodzi judocy odnieśli spektakularny sukces na mistrzostwach Europy kadetów w Sofii | fot.: PZ Judo (Facebook)

Polskie judo triumfuje na mistrzostwach Europy kadetów

Polscy młodzi judocy odnieśli spektakularny sukces na mistrzostwach Europy kadetów w Sofii. Zawodnicy zdobyli cztery indywidualne medale oraz brąz w rywalizacji drużynowej. Te doskonałe rezultaty pozwoliły biało-czerwonym wygrać klasyfikację medalową. Cały występ młodych polskich zawodników tym samym przeszedł do historii.

Zwycięstwo nad potęgami judo

Rywalizacja w Sofii była zacięta, jednak polscy zawodnicy z sukcesami rywalizowali z reprezentantami Gruzji czy Azerbejdżanu. Polacy wyprzedzili także w klasyfikacji medalowej Francję.

Młode talenty błyszczą

Amelia Ptasińska z Halinów Team (trener Bartłomiej Bogdaniuk) i Zuzanna Banaszewska z UKJ Lemur Warszawa (trener Mariusz Rowicki) zdobyły złote medale w swoich kategoriach wagowych, a ich występy były pełne determinacji i umiejętności. Srebrne medale wywalczyli Barbara Twarowska z Hato Judo (trenerka Karolina Koszela) oraz Jakub Kurowski z Janosik Bielsko-Biała (trener Marek Wróbel), którzy również zaprezentowali judo na najwyższym europejskim poziomie. Drużynowo zaś mieszana reprezentacja Polski zdobyła 3. miejsce. Takiego sukcesu w historii polskiego judo jeszcze nie było.

Wspaniały start w Sofii

Polscy judocy znakomicie rozpoczęli mistrzostwa Europy kadetów, zdobywając aż dwa srebrne medale. Barbara Twarowska (48 kg) i Jakub Kurowski (60 kg) rozpoczęli rywalizację w świetnym stylu. Kurowski zwyciężył z Węgrem Bence Galo, Łotyszem Eriksem Homką, Azerem Nihadem Rahimovem i Serbem Veljko Varniciciem, ustępując dopiero w finale Izraelczykowi Izhakowi Ashpizowi. Barbara Twarowska z Hato Judo sprawnie pokonała Mołdawiankę Gabrielę Hertę, Włoszkę Robertę Zeddę, Serbkę Anję Jovanović i Rosjankę Sofię Zakharovą. Po emocjonującej walce w finale przegrała (dosłownie o włos) dopiero z Niemką Charlotte Nettesheim.

Idziemy po kolejne medale

Amelia Ptasińska (63 kg) zdobyła złoty medal, wygrywając sześć walk, w tym finał z Viktorią Martynenko (AIN). W tej samej kategorii Hanna Zaitseva dotarła do półfinału, pokonując Gruzinkę Mariam Natelauri, Ukrainkę Kristinę Opanasenko i Niemkę Sveyarike Konrad, ale ostatecznie przegrała z Martynenko oraz Hiszpanką Martiną Obrador Gonzalez w walce o brąz.

Banaszewska – kolejny sukces na koncie

W sobotę Zuzanna Banaszewska (+70 kg) zdobyła drugi złoty medal dla Polski, pokonując wszystkie rywalki przed czasem. W eliminacjach zwyciężyła z Turczynką Semą Mete, Estonką Gayane Pogosyan, Anną Petruniną (AIN) oraz Francuzką Leonie Minkadę-Caquineau w finale. Banaszewska jest również brązową medalistką ubiegłorocznych mistrzostw świata.

Drużyna mieszana kobiet i mężczyzn zdobyła brązowy medal, pokonując Estonię, Azerbejdżan i Gruzję po przegranej z Turcją. W decydujących walkach zwycięstwa odnieśli Barbara Twarowska, Jakub Kurowski, Hanna Zaitseva i Zuzanna Banaszewska.

Przygotowania do mistrzostw świata

Po zakończeniu mistrzostw Europy polska kadra młodzieżowa będzie kontynuować intensywne przygotowania przed zbliżającymi się mistrzostwami świata. Trener Tomasz Jopek oraz sztab szkoleniowy, w skład którego wchodzą Przemysław Matyjaszek, Mariusz Nowicki, Mariusz Rowicki i Artur Zieliński, mają nadzieję na kolejne sukcesy. Młodzi zawodnicy z kolei marzą o kolejnych medalach na światowych arenie. Trzymamy za nich kciuki.

Nadzieje na igrzyska olimpijskie

Za kilka lat część z tych młodych talentów będzie miała szansę reprezentować Polskę na igrzyskach olimpijskich. Obecnie trójka polskich judoków – Angelika Szymańska, Beata Pacut-Kłoczko i Piotr Kuczera – przygotowuje się do startu w Paryżu. Jeśli uda im się zdobyć medale, będzie to ogromny sukces i dodatkowy impuls do rozwoju judo w Polsce. Trzymamy kciuki!

Edit [05.07.2024]: Adam Stodolski w wyniku relokacji miejsc także uzyskał kwalifikację na igrzyska olimpijskie.

Źródła:

Redo

Sprawdź także

Sambo walka

Sambo: kombinacja technik znanych z judo, zapasów i jiu-jitsu

Stworzono je na bazie zapasów, boksu, jujitsu, judo oraz wybranych chwytów, ciosów i pozycji z …