walka aikido
Aikido to japońska sztuka walki, która rozwija zarówno umiejętności fizyczne, jak i duchowe | fot.: stock.adobe.com

Aikido – co warto wiedzieć o tym sporcie?

 Aikido to niezwykle popularna japońska sztuka walki, która w ostatnich latach zdobyła wielu zwolenników na całym świecie. Została stworzona w pierwszej połowie XX wieku przez Morihei Ueshibę, a jej nazwa oznacza „drogę harmonii z duchem”. Aikido to nie tylko technika walki, ale również filozofia życia, która skupia się na rozwoju osobistym, samodoskonaleniu i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Trening Aikido składa się z różnych ćwiczeń, które mają na celu rozwijanie umiejętności takich jak równowaga, elastyczność, koordynacja, czy umiejętność pracy w zespole.

Aikido – co warto wiedzieć o tym sporcie?

 W Aikido, podobnie jak w judo, bardzo ważna jest technika „ukemi”, czyli sposób przyjmowania technik przez partnera (w judo są to pady). Uczeń musi nauczyć się, jak skutecznie uniknąć uderzenia i jak bezpiecznie upaść, aby uniknąć urazu. Nauka tej techniki jest bardzo ważna, ponieważ pozwala uniknąć kontuzji i pozwala skupić się na podnoszeniu swojego poziomu. Aikido opiera się na wykorzystaniu siły i energii przeciwnika. Nie polega na walce z przeciwnikiem, ale na wykorzystaniu jego siły do skutecznego odparcia ataku. Techniki Aikido obejmują m.in. rzuty, dźwignie, duszenia oraz blokowanie ataków. Pod wieloma względami sport ten jest więc podobny do innych sztuk walki. Podczas treningów Aikido, obowiązuje zasada „randori„, czyli swobodna walka z kilkoma przeciwnikami. Celem „randori” jest nauczenie się radzenia sobie z sytuacjami, w których jest więcej niż jeden przeciwnik. Oczywiście randori nie jest „wynalazkiem” stosowanym jedynie w aikido. Swobodne walki o walorze treningowym stosowane są choćby w judo.

demonstracja aikido
Techniki aikido w większości opierają się na wytrąceniu atakującego z równowagi i dźwigniach na stawy | fot.: stock.adobe.com

Aikido – kto powinien skorzystać z tego sportu?

 W Aikido bardzo ważna jest duchowość i  szeroko pojęta kultura japońska. Jak w przypadku innych sztuk walki tutaj także obowiązuje określony rytuał. Podczas treningów należy przestrzegać tradycyjnych japońskich zasad i wartości, takich jak szacunek do starszych i nauczycieli, kultury ciała i umysłu, czy też poszanowania dla przeciwnika. W praktyce, aikido to sport dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Może być doskonałym sposobem na rozwijanie umiejętności interpersonalnych i radzenia sobie ze stresem, a także na zwiększenie kondycji fizycznej i umiejętności samoobrony. Jednak, aby osiągnąć sukces w Aikido, potrzeba wiele czasu, cierpliwości i ciężkiej pracy. Aikido nie jest sportem, który można opanować w kilka tygodni, wymaga stałej pracy i nauki. Osoby, które chcą zrobić karierę sportową w tym zakresie, powinny zacząć od najmłodszych lat, gdyż jest to niezwykle wymagająca i relatywnie skomplikowana dyscyplina. 

aikido randori
Trening aikido służy ogólnej sprawności fizycznej, giętkości i odprężeniu | fot.: stock.adobe.com

Aikido – poznaj zalety japońskich sztuk walki

 Aikido to japońska sztuka walki, która rozwija zarówno umiejętności fizyczne, jak i duchowe. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom Aikido zdobyło wielu zwolenników na całym świecie. Jej podstawowe przymioty to:

  • skuteczna samoobrona – jedną z najważniejszych zalet Aikido jest to, że jest to skuteczna forma samoobrony. Aikido skupia się na wykorzystaniu energii przeciwnika, aby skutecznie odparować atak. Techniki Aikido obejmują liczne skomplikowane techniki, co czyni tę sztukę walki idealną formą samoobrony.
  • rozwój umiejętności interpersonalnych – aikido rozwija umiejętności interpersonalne, takie jak koncentracja, równowaga, precyzja ruchów, elastyczność, koordynacja i umiejętność pracy w zespole. Podczas treningów Aikido często ćwiczymy w parach, co pomaga w nauce skutecznej komunikacji i współpracy z innymi.
  • równowaga emocjonalna i duchowa – aikido to również sztuka walki, która skupia się na równowadze emocjonalnej i duchowej. W Aikido ważne jest poznanie samego siebie i rozwój duchowy. Sport ten uczy skupienia się na wewnętrznej harmonii, spokoju i równowadze, co może pomóc w radzeniu sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami życiowymi.
  • ulepszona kondycja fizyczna – aikido wymaga od uczestników dobrej kondycji fizycznej. Regularne treningi Aikido pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji, poprawiają wytrzymałość i siłę mięśni, a także zwiększają elastyczność.
  • kultura i tradycja japońska – sport ten to również sztuka walki, która kultywuje kulturę i tradycję japońską. Podczas treningów uczniowie poznają japońskie wartości, takie jak szacunek do starszych czy sumienność. 
  • łatwość nauki – aikido to sztuka walki, która nie wymaga siły fizycznej ani szybkości. Techniki Aikido opierają się na wykorzystaniu siły i energii przeciwnika, co czyni ją łatwą do nauki dla osób o różnym poziomie sprawności fizycznej.

 Aikido to niezwykle popularny sport, który ma szerokie spektrum zalet. Świetnie sprawdzi się on u osób, które chcą nauczyć się podstawowych zasad samoobrony, a także u ludzi szukających ciekawego i nieoczywistego hobby. 

DDO

Sprawdź także

Sambo walka

Sambo: kombinacja technik znanych z judo, zapasów i jiu-jitsu

Stworzono je na bazie zapasów, boksu, jujitsu, judo oraz wybranych chwytów, ciosów i pozycji z …