Split Payment obowiązkowy od 2019 r.

Split Payment już obowiązuje, ale na razie w formie dobrowolnej. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W październiku 2018 r. pojawiła się informacja o możliwym wprowadzeniu obowiązkowego Split Payment już w połowie 2019 r. Co to oznacza? Czy mechanizm podzielonej płatności utrudni życie polskich przedsiębiorców?

Split Payment – jak to działa?

Konstrukcja Split Payment, czyli Metody Podzielonej Płatności, znalazła się w polskim systemie prawnym, dzięki nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Przepisy zakładają możliwość odrębnego rozliczenia płatności netto za produkt lub usługę oraz kwoty podatku VAT. W praktyce, dokonując transakcji Metodą Podzielonej Płatności, kwota netto trafia na normalny rachunek bankowy przedsiębiorcy, natomiast reszta (należny podatek VAT) trafia na specjalne konto (również należące do tego przedsiębiorcy), dedykowane wyłącznie rozliczeniom podatkowym.

Split Payment już obowiązuje, ale na razie w formie dobrowolnej. Tymczasem w połowie 2019 r. planowane jest wprowadzenie jego obowiązkowej wersji, w odniesieniu do niektórych branż/rodzajów działalności.

Plany Ministerstwa Finansów

Split Payment to część rządowego programu uszczelniania systemu podatkowego. W ocenie resortu finansów wprowadzane mechanizmy, w tym podzielona płatność, mają ukrócić proceder wyłudzeń podatkowych. Ministerstwo Finansów zapowiada, że obowiązkowy Split Payment będzie dotyczył branż, obarczone największym ryzykiem wyłudzeń oraz obrót określonymi towarami. Obowiązkowy Mechanizm Podzielonej Płatności zastąpi niektóre z dotychczas stosowanych środków – odwrócone obciążenie VAT oraz odpowiedzialność solidarną.

Stanowisko Komisji Europejskiej

Obecnie trwają dyskusje z Komisją Europejską na temat obowiązkowej Metody Podzielonej Płatności dla niektórych branż. Zdaniem ministerstwa, Komisja Europejska, nie będzie robiła Polsce problemów i uda się wprowadzić Split Payment od połowy 2019 roku.

Co ciekawe, w zeszłym roku Rumunia, wprowadziła obowiązkowy mechanizmu podzielonej płatności dla niektórych podatników, bez czekania na stanowisko Komisji, które ostatecznie było negatywne.

Hogart Split Payment już na rynku

Wprowadzenie Split Payment z pewnością nie będzie łatwe dla przedsiębiorców. Narzuci to na nich wiele nowych obowiązków. Między innymi w firmach, używających systemów elektronicznej wymiany danych z bankami, konieczne stanie się wprowadzenie zmian, uwzględniających odrębne księgowanie kwoty netto i podatku VAT. Specjaliści firmy Hogart, wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, stworzyli aplikację Hogart Split Payment. Aplikacja jest zintegrowana z większością systemów ERP. Więcej o aplikacji można się dowiedzieć na stronie Hogart Split Payment https://www.hba.hogart.com.pl/split-payment/.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

faktura vat uk

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii – ile ona wynosi?

Każdy z nas jest podatnikiem w naszym kraju, ale również w kraju, w którym pracujemy …