hydroizolacja łazienki folmix
Gromadząca się w łazience wilgoć ma destrukcyjny wpływ na znajdujące się w niej wyposażenie oraz elementy konstrukcyjne | fot.: materiał partnera

Jak zadbać o hydroizolację łazienki?

Łazienki są ciągle wystawione na działanie wilgoci. Przy braku właściwego zabezpieczenia może ona doprowadzić do powstania pleśni oraz różnych ubytków. Jak zadbać o hydroizolację łazienki? Podpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Hydroizolacja łazienki – jak zacząć?

Gromadząca się w łazience wilgoć ma destrukcyjny wpływ na znajdujące się w niej wyposażenie oraz elementy konstrukcyjne. Brak zabezpieczenia przed działaniem wody to prosta droga do pojawienia się pleśni, której usunięcie jest trudne i uciążliwe. Kolejnym zagrożeniem jest zbierająca się w najniższych partiach woda – jeśli nie będą one zabezpieczone, może to doprowadzić do zalania niżej położonych pomieszczeń.

Przed przystąpieniem do prac hydroizolacyjnych należy podzielić łazienkę na dwie części – wilgotną i mokrą. Różnią się one intensywnością kontaktu z wodą – w strefie mokrej jest on bezpośredni i do niej zaliczamy całą podłogę oraz ściany na wysokości min. 10 cm od powierzchni podłogi, a także min. 50 cm (z każdej strony) obszary wokół wanny, prysznica oraz umywalki. Pozostałe fragmenty łazienki zaliczane są do strefy wilgotnej. Choć, żeby zapewnić minimum ochrony, wystarczy zaizolować tylko strefę mokrą, dobrze jest również zabezpieczyć części nienarażone na bezpośredni kontakt z wodą.

jr folmix 12-kg
Przed przystąpieniem do prac hydroizolacyjnych należy podzielić łazienkę na dwie części – wilgotną i mokrą | fot.: materiał partnera

Hydroizolacja łazienki – pierwsze kroki

Pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać, powinno być przygotowanie niezbędnych sprzętów. Na listę potrzebnych rzeczy należy wpisać:

  • preparat gruntujący,
  • folia w płynie,
  • taśma uszczelniająca,
  • pędzle lub wałki,
  • rękawice i okulary ochronne.

Konieczne będzie także przygotowanie środków czystości oraz zmiotki i odkurzacza. Prace zaczynamy od wyczyszczenia całej łazienki – najpierw odkurzamy, po czym za pomocą gąbki i roztworu wody z preparatem czyszczącym myjemy wszystkie powierzchnie. Po wyschnięciu możemy przejść do gruntowania – w tym celu nakładamy środek gruntujący (przygotowany według instrukcji na opakowaniu) na wszystkie powierzchnie. Nanosimy minimum dwie warstwy produktu i czekamy do wyschnięcia.

Jak przeprowadzić hydroizolację folią w płynie?

Następnym etapem są właściwe prace hydroizolacyjne. Aby zabezpieczyć łazienkę przed działaniem wody i wilgoci, dobrze jest użyć folii w płynie. Jest to półpłynna masa, która po wyschnięciu zmienia się w szczelną powłokę, co gwarantuje wysoki poziom ochrony. Jednym z tego typu produktów na rynku jest folia w płynie do wewnątrz i na zewnątrz FOLMIX firmy Jurga.

Przed rozpoczęciem nakładania folię należy dobrze wymieszać. Do nanoszenia preparatu na zagruntowane i suche powierzchnie używamy pędzla. Ważny jest sposób aplikacji – musimy nanieść co najmniej dwie warstwy, każdą kolejną dopiero po wyschnięciu poprzedniej, a dodatkowo każdą następną prostopadle do wcześniejszej. Taka metoda lepiej zabezpiecza powierzchnie przed działaniem wilgoci. Pamiętajmy też o odpowiedniej grubości – powinna wynosić ona co najmniej 1 mm.

Jak zabezpieczyć łazienkowe narożniki?

Ochrona narożników w łazience wymaga szczególnej uwagi, jako że są to miejsca, w których może zbierać się wilgoć. Podobnego zabezpieczenia wymagają także wyloty instalacji oraz miejsca styku podłogi i ścian. Do hydroizolacji tego typu miejsc stosuje się najczęściej taśmy izolujące takie jak TAPEMIX firmy Jurga.

Nakładanie taśm jest proste i nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy odmierzony fragment taśmy izolacyjnej zatopić w świeżo nałożonej folii w płynie i nałożyć jej kolejną warstwę – po wyschnięciu stworzy szczelną barierę. Pamiętajmy, żeby miejsca styku ścian i podłogi zabezpieczać z każdej strony, a więc przy podłodze i na ścianie.

Po zabezpieczeniu narożników pozostaje jeszcze poczekać do wyschnięcia całości i ułożyć płytki ceramiczne, które będą ostatnią zaporą przed działaniem wilgoci. Przestrzenie między nimi należy uzupełnić zawierającą środki biobójcze fugą, co będzie chronić przed pleśnią oraz drobnoustrojami.

Materiał partnera