weryfikacja kontrahenta
Rejestry publiczne są bezpłatne, dostępne w Internecie, dlatego możesz szybko znaleźć informacje na temat interesującej Cię firmy | fot.: stock.adobe.com

Jak zweryfikować kontrahenta

Przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji, zwłaszcza zdalnie, warto zweryfikować swojego kontrahenta. To szczególnie ważne, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i chcesz jak najlepiej dbać o bezpieczeństwo swoich finansów. Istnieje na to wiele sposobów.

W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, jak można zweryfikować kontrahenta, także na potrzeby podatku VAT. Zapraszamy do krótkiej, jednak treściwej lektury na temat weryfikacji kontrahentów. Jest to wiedza, jaką powinien posiadać każdy przedsiębiorca.

W jakim celu weryfikować kontrahentów?

Możesz zadać sobie pytanie – czy aż taka ostrożność faktycznie jest potrzebna? Owszem, zdarzają się oszustwa, jednak są to przypadki bardzo rzadkie. Jeśli jednak chcesz mieć całkowitą pewność co do Twojego kontrahenta, ponieważ dopiero rozpoczynasz z nim współpracę, lub pojawił się sygnał, który może wskazywać na brak jego wiarygodności – z pewnością powinieneś sprawdzić dany podmiot. W ten sposób możesz uchronić swoją firmę przed utratą pieniędzy, bez których przecież mogłaby nawet zbankrutować. Jeśli jesteś dostawcą, i chcesz sprawdzić swojego odbiorcę, ponieważ boisz się o utratę materiałów czy produktów, także warto go zweryfikować. Pamiętaj, że ostrożności nigdy za wiele – w ten sposób chronisz przecież swoją firmę, rodzinę i pracowników. 

Odpowiednia weryfikacja kontrahenta to także sposób na zabezpieczenie się przed odpowiedzialnością podatkową, która może spaść na Ciebie przez oszusta. Organy kontroli skarbowej zwracają szczególną uwagę na dbałość o zachowanie należytej staranności podczas przeprowadzania transakcji związanych z Twoją działalnością gospodarczą. 

Sposoby na weryfikację kontrahentów 

Zakładając działalność gospodarczą niezbędne jest zarejestrowanie jej w odpowiednich miejscach, do których wgląd może mieć praktycznie każdy. Rejestry publiczne są bezpłatne, dostępne w Internecie, dlatego możesz szybko znaleźć informacje na temat interesującej Cię firmy. Takie rozwiązanie pomaga sprawdzić, czy dany podmiot działa legalnie, oraz czy jest czynnym podatnikiem VAT.

Informacje na temat spółek oraz jednoosobowych działalności gospodarczych znajdziesz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli jest Ci znany numer NIP, REGON, czy imię i nazwisko Twojego kontrahenta, wystarczy wpisać je w wyszukiwarkę internetową. Niezbędne, podstawowe informacje powinny szybko pojawić się na ekranie Twojego komputera. 

Jeśli prowadzisz interesy ze spółką partnerską, jawną, komandytowa czy komandytowo-akcyjną lub spółką z.o.o. wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w rejestrze KRS. Zwróć wtedy uwagę na daty składania przez daną spółkę sprawozdań finansowych. W ten sposób możesz łatwo ustalić, czy Twój wspólnik jest uczciwy, czy regularnie składa sprawozdania finansowe – czy działa fair. Ważna informacja to także wysokość kapitału zakładowego, który posłuży w całości do spłacenia ewentualnych zobowiązań spółki w przypadku jej problemów finansowych. 

Warto sprawdzić także wykaz podatników VAT, gdzie znajdziesz wiele interesujących Cię informacji na temat historii podatkowej Twoje kontrahenta. Więcej na temat weryfikacji kontrahentów, ale także odpowiedzi na pytanie o białą listę VAT czy wiedzę jak złożyć wniosek do urzędu skarbowego celem weryfikacji kontrahenta na potrzeby VAT znaleźć można na stronie https://pragmago.pl/porada/weryfikacja-kontrahenta-na-potrzeby-vat/

OLI

Sprawdź także

VAT blokuje sprzedaż e-booków

Zróżnicowanie stawki podatku VAT dla książek papierowych (5 proc.) i elektronicznych (23 proc.) sprzyja patologiom. Powoduje, że …