lexus wynajem długoterminowy
Jeśli chcemy wynająć samochód, powinniśmy wiedzieć, że możemy praktycznie skorzystać z dwóch możliwości - leasingu (finansowego bądź operacyjnego) lub najmu długoterminowego | fot.: materiał partnera

Wynajem długoterminowy – co to takiego? Czym się różni od leasingu?

Ciężko wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez samochodu. Nie musimy jednak inwestować we własny pojazd, bo doskonałą alternatywą jest wynajem długoterminowy. Jakie zapewnia zalety? Czym się różni od leasingu?

Jeśli chcemy wynająć samochód, powinniśmy wiedzieć, że możemy praktycznie skorzystać z dwóch możliwości – leasingu (finansowego bądź operacyjnego) lub najmu długoterminowego, który też określany jest jako leasing, lecz jest bardziej dostosowany do potrzeb nowoczesnego przedsiębiorcy. Co równie ważne, zawarcie takiej umowy nie wymaga wielu formalności. Bardziej przystępnie też prezentują się kwestie związane z aspektami prawnymi, mianowicie zakresem dysponowania tak wydzierżawionym samochodem. 

Formalności ograniczone do minimum

Nikt nie lubi urzędowych procedur. Mają praktycznie same negatywne strony – są uciążliwe, zabierają czas i nerwy. Na szczęście, w przypadku najmu długoterminowego są one ograniczone do minimum. Oczywiście, musimy zebrać i przedstawić szereg dokumentów, ale formalności jest mniej niż w innych przypadkach, na przykład, jak staramy się o kredyt bankowy. 

W przypadku leasingu stosuje się tzw. procedurę lombardową (uproszczoną), a wymagane dokumenty to po prostu wpis do CEIDG lub KRS, umowa spółki, zaświadczenie o numerze REGON i NIP, ksero dowodu osobistego (lub wspólników). Najem długoterminowy to jeszcze mniejsza ilość formalności, bo przeważnie wystarcza tylko dowód osobisty, wpis do CEIDG i prawo jazdy (bądź dodatkowy dokument ze zdjęciem). Tak to wygląda w większości sytuacji, niezależnie od tego, czy korzystamy z najmu w stolicy (wynajem samochodów Warszawa), czy w innym mieście. 

Przebieg – dlaczego to tak ważne zagadnienie?

Korzystając z wynajmu długoterminowego, dostajemy prawo do odpłatnego użytkowania pojazdu. Nie stajemy się więc jego właścicielem, nie mamy też prawa wpisać go na poczet majątku firmowego. Najem nierzadko też wiąże się z ograniczeniami dotyczącymi dozwolonego przebiegu. Bardzo często mamy do dyspozycji 20 000 km rocznie. Jeśli wyjeździmy więcej, zapłacimy dodatkowo. Nim więc skorzystamy z wynajmu samochodu w Warszawie, bądź innym miejscu, ustalmy, z jaką intensywnością będziemy użytkować pojazd. To ważne, ponieważ im niższy przebieg roczny, tym niższa miesięczna rata. 

Co po zakończeniu umowy?

Wiele osób nie zauważa podstawowej różnicy między leasingiem operacyjnym a najmem. A dotyczy ona głównie możliwości wykupu pojazdu. W przypadku leasingu po zakończeniu umowy stajemy się posiadaczem samochodu, z którego korzystaliśmy przez ostatnie lata. Wykupimy go za symboliczną kwotę. Nic oczywiście za darmo, bo możliwość wykupu za nieduże pieniądze to większe obciążenia w postaci wyższych rat podczas wynajmu. 

W przypadku najmu długoterminowego po zakończeniu umowy oddajemy pojazd i wybieramy nowy. Dzięki temu, że nie spłacamy wartości samochodu, raty są niższe, co ma ogromne znaczenie dla każdego przedsiębiorcy, który chce ponosić jak najmniejsze wydatki. 

Wynajem samochodów w Warszawie – gdzie najlepiej?

Jak widzimy, najem długoterminowy jest opłacalny i warto wziąć pod uwagę taką możliwość. Powstaje jednak pytanie – jaką wybrać firmę, zwłaszcza na konkurencyjnym warszawskim rynku? Poszukując wypożyczalni samochodów w Warszawie, postawmy na sprawdzoną markę – TMFlota. Każdy klient – niezależnie, czy mowa o osobie prywatnej, czy właścicielu firmy – płaci co miesiąc stały abonament. Obejmuje on ubezpieczenie, assistance, a także inne czynności – przeglądy wraz z naprawami. Jeśli dojdzie do awarii pojazdu, udostępniane jest auto zastępcze. Najważniejsze jest to, o czym już wcześniej wspominaliśmy, aby oszacować liczbę kilometrów, jakie pokona pojazd w okresie trwania umowy.

Wiemy już, dlaczego warto skorzystać z najmu długoterminowego i czym różni się on od leasingu. Wiemy też, jaka wypożyczalnia samochodów w Warszawie zapewnia przejrzyste, uczciwe warunki współpracy. 

Materiał partnera

Sprawdź także

Volvo XC60

Volvo – leasing i wynajem. Jakie Volvo warto sfinansować?

W 2019 roku Volvo 8. raz z rzędu odnotowało najlepszy wynik sprzedaży, zwiększając swój dotychczasowy …