Pszczoły
Pszczoły to jedne z najbardziej pracowitych i najpotrzebniejszych ludziom zwierząt. W samej Polsce wartość zapylania przez pszczoły wyceniono na ok. 4 miliardy złotych rocznie | fot.: Fotolia

Czy możliwy jest świat bez pszczół?

Mniej więcej od 2007 roku można zauważyć znaczny spadek populacji pszczół. Jeszcze w latach 90. nadejściu lata towarzyszyło znajome brzęczenie, które zwiastowało pracowity okres dla pszczół. Ten czas jednak odszedł w niepamięć i coraz częściej mówi się o masowym ginięciu pszczół (ang. Colony Collapse Disorder, CCD). Dlaczego pszczoły giną i jak możemy temu zapobiec?

Do czego potrzebne są nam pszczoły?

Pszczoły to jedne z najbardziej pracowitych i najpotrzebniejszych ludziom zwierząt. W samej Polsce wartość zapylania przez pszczoły wyceniono na ok. 4 miliardy złotych rocznie. W USA jest to natomiast ponad 15 miliardów dolarów. Wyginięcie pszczół to jednak nie tylko ogromne straty dla gospodarki, lecz przede wszystkim dla nas. Świat bez pszczół oznacza drastyczny spadek zapylenia roślin, a tym samym brak pożywienia. Te małe i pracowite owady zapewniają nam m.in. wiśnie, czereśnie, arbuzy, jabłka, winogrona, kokosy, truskawki, brzoskwinie, pomarańcze, marchewki, papryki, buraki, ogórki i wiele innych produktów, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Taka katastrofa wydarzyła się już w azjatyckiej prowincji Syczuan, w której pszczoły zupełnie wyginęły. Mieszkańcy prowincji przejęli ich obowiązki, zajmując się żmudną pracą zapylania roślin małymi pędzelkami. Czy taki los czeka również nas?

Dlaczego pszczoły giną?

Główną przyczyną ginięcia pszczół są stosowane w rolnictwie pestycydy z grupy neonikotynoidów, których zadaniem jest zabijanie owadów, które mogłyby zniszczyć plony. Pszczoły, które też są owadami, również na tym cierpią i masowo giną w wyniku zatrucia środkami chemicznymi. Inną przyczyną masowego ginięcia pszczół jest Varroa Destructor, czyli pszczeli pasożyt, który przyczepia się do pszczoły, wysysając z niej hemolimfę i doprowadzając do śmierci. Pszczelarze powinni zachować niezwykłą czujność i w przypadku zauważenia pasożyta w swojej pasiece nie walczyć z nim na własną rękę, lecz zasięgnąć porady osoby kompetentnej i rozpocząć leczenie gniazda. Pszczoły giną również z głodu, tam, gdzie hoduje się tylko jeden gatunek rośliny.

Pszczoła w mediach i kulturze

Wiele osób i organizacji interesuje się problemem masowego ginięcia pszczół. Pojawiają się książki dla dorosłych (m.in. Historia pszczół Mai Lunde) i dla dzieci (np. Pszczoły Piotra Sochy). Możemy również wziąć udział w akcjach społecznych, takich jak „Adoptuj pszczołę” lub „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Adopcję pszczół organizuje Greenpeace, który obecnie zbiera podpisy pod apelem do Ministra Rolnictwa o zakaz stosowania pestycydów z grupy neonikotynoidów w rolnictwie.

Jak możemy pomóc pszczołom?

Nie ulega wątpliwości, że pszczoły potrzebują naszej pomocy. Każdy zainteresowany może wirtualnie adoptować pszczołę lub podpisać apel Greenpeace, który znajduje się na stronie internetowej organizacji. Pszczołom pomoże również założenie przyjaznego im miejsca na własnym balkonie lub w ogródku. Listę przyjaznych pszczołom roślin znaleźć można m.in. na stronie pomagamypszczołom.pl. Ratując pszczoły, ratujemy także swoją przyszłość.

APU

Sprawdź także

benzyna syntetyczna

Benzyna syntetyczna: przyszłość motoryzacji

Wysoka emisja spalin przyczynia się do pogorszenia się jakości powietrza, a co za tym idzie …