ekoturystyka
Branża turystyczna, głównie hotelarska, coraz prężniej wprowadza nowe rozwiązania, które mają pomóc w walce z degradacją środowiska | fot.: materiał partnera

Podróżuj w stylu eko

Ekologia to już nie tylko moda. Nie jest to też styl życia. Ekologia to konieczność. Musimy wdrażać kolejne rozwiązania, dzięki którym zniwelujemy nasz niszczycielski wpływ na środowisko. Ostatnie dekady doprowadziły do totalnej degradacji przyrody, która w wielu przypadkach już się nie odrodzi. Dlatego tak ważne jest zatrzymanie tego procederu, aby nie niszczyć dalej. Pomóc może w tym ekoturystyka.

Ekologia zatacza coraz szersze kręgi

Nie da się ukryć, że działania eko zataczają coraz szersze kręgi. Różnego rodzaju promocje, profity czy akcje mają zachęcić do tego, aby sięgnąć po fotowoltaikę, zmniejszyć zużycie plastiku, zainwestować w samochód elektryczny do poruszania się po mieście. O segregacji śmieci nie wspominając – dziś to już nic dziwnego i każdy z nas ma w domu kilka koszy na konkretny rodzaj śmieci. Kolejnym krokiem jest ekoturystyka. O co w tym chodzi?

Branża turystyczna, głównie hotelarska, coraz prężniej wprowadza nowe rozwiązania, które mają pomóc w walce z degradacją środowiska. Jest to także odpowiedź na zwiększającą się liczbę klientów szukających ekohoteli. Gdyby jeszcze samoloty były ekologiczne… Ale to zupełnie inna kwestia.

Coraz więcej – przede wszystkim dużych graczy na rynku – decyduje się na rozwiązania, które zmniejszą ślad węglowy oraz ograniczą zużycie wody. O co chodzi w ekoturystyce? Otóż w takich miejscach noclegowych wykorzystuje się chociażby energię geotermalną, meble z recyklingu czy pozyskuje żywność prosto od gospodarzy. Oczywiście o oświetleniu LED nie trzeba mówić – to już konieczne rozwiązanie.

Ekohotel, czyli jaki?

Oczywiście, wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „ekologiczne hotele w Polsce” i w parę chwil znajdziemy wszystkie przyjazne środowisku lokalizacje. Jednak jeśli szukamy konkretnych rozwiązań, które są eko, musimy skupić się na przefiltrowaniu oferty.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę właśnie na to, co wymienione powyżej – lokalne produkty, naturalne kosmetyki, energia odnawialna, oświetlenie LED, zmniejszenie zużycia wody, a także sprzątanie hotelu – czy są do tego wykorzystywane ekologiczne środki.

Dobrym prognostykiem są również odpowiednie certyfikaty, które przyznaje zarówno polski rząd, jak i organizacje ekologiczne. Jeśli interesujący nas hotel posiada certyfikaty LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design, oraz EMA Green Seal for Hospitality, możemy być pewni, że uprawiamy ekoturystykę. Są to międzynarodowe oznaczenia, które przyznaje się na podstawie restrykcyjnych wymogów. Jeśli wybrany przez nas hotel może się nimi pochwalić, to znaczy, że włożył bardzo dużo wysiłku w to, aby jego działalność była przyjazna środowisku.

Pamiętajmy również o tym, by zwiedzać i podziwiać naturę odpowiedzialnie. Podążajmy tylko wyznaczonymi na szlakach ścieżkami, nie niszczmy roślin, nie straszmy zwierząt. Bądźmy gośćmi w ich naturalnym środowisku.

Materiał partnera

Sprawdź także

opakowania ekologiczne

Czy branża gastronomiczna może być eko?

Szeroko pojęta branża gastronomiczna często jest postrzegana jako jeden z najmniej ekologicznych sektorów gospodarki – …