Wybielanie zębów
W niektórych przypadkach chemiczne wybielanie zębów za pomocą nadtlenku wodoru (ani innych metod typu laser) nie przyniesie spodziewanych rezultatów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak usunąć przebarwienia na zębach?

Kawa, papierosy, wino, leki, choroby – przebarwienia na zębach mogą powstać z wielu przyczyn. Jak usunąć przebarwienia na zębach skutecznie i na długo?

Co wywołuje przebarwienia na zębach?

Typowymi winowajcami są pokarmy, napoje oraz dym tytoniowy. Przebarwienia powodują: kawa, herbata (również zielona i czerwona), wino, curry, niektóre owoce (np. borówki), zioła, niektóre warzywa (np. buraki). Na ich powstawanie ma też wpływ częste picie napojów gazowanych, które sprawiają, iż zęby stają się porowate i łatwiej wnikają w nie zanieczyszczenia.

Mniej oczywistymi winowajcami, którzy powodują powstawanie przebarwień na zębach mogą być:

  • niektóre leki (głównie tetracykliny stosowane u dzieci, ale nie tylko one),
  • środki chemiczne,
  • pasty wybielające, jeśli stosowane są w nadmiarze i uszkadzają szkliwo,
  • przedawkowanie fluoru,
  • choroby genetyczne i zaburzenia hormonalne,
  • zmiany zapalne miazgi.

Jak usunąć przebarwienia – dwie skuteczne metody:

Wybielanie zębów u dentysty za pomocą żelu i lampy

Metoda nieinwazyjna, bezbolesna, skuteczna i pozwalająca w bardzo szybkim czasie (zaledwie kilkadziesiąt minut) zmienić kolor zębów nawet o kilkanaście odcieni. Dentysta najpierw sprawdza stan uzębienia, a jeśli istnieje taka możliwość i metoda przyniesie oczekiwane rezultaty, czyści je, po czym nakłada specjalny żel, którego aktywacja za pomocą lampy z niebieskim światłem powoduje usuwanie przebarwień.

Nie jest to sposób na wybielenie zębów na zawsze. Co jakiś czas trzeba zabieg powtarzać. Jest to jednak metoda dająca natychmiastowy efekt, nie uszkadzająca w żaden sposób zębów.

Licówki na trwałe przebarwienia na zębach

W niektórych przypadkach chemiczne wybielanie zębów za pomocą nadtlenku wodoru (ani innych metod typu laser) nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Dzieje się tak wtedy, kiedy zęby są żółte naturalnie (ciemna kość), przebarwienia na zębach pojawiły się w wyniku przyjmowania tetracyklin w czasie ich wzrostu bądź przebytych chorób. W przypadku niektórych osób może okazać się również, że w efekcie trybu życia i nawyków żywieniowych, powstały przebarwienia na zębach na tyle głębokie, że nadtlenek ich nie usunie. Czy w takiej sytuacji skazani jesteśmy na nieatrakcyjne, żółte zęby? Na szczęście nie.

Rozwiązaniem mogą być licówki. Cienkie płytki z porcelany, które nakłada się na odpowiednio przygotowane zęby. Wyglądają one w pełni naturalnie, są trwałe i pozwalają uzyskać idealną biel zębów oraz  – w razie potrzeby – wyrównać je. Co ważne, jeśli zachowa się odpowiednią higienę, licówki mogą służyć przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Licówki są efektywną metodą, ale niektórzy obawiają się ich ze względu na konieczność przygotowania zęba do zabiegu, związaną ze szlifowaniem. Obecnie licówki można nakładać również bez szlifowania, bez ingerencji w tkankę zęba. Konieczne jest jedynie pobranie odcisku zęba a następnie wykonanie cienkiej licówki z ceramiki. Metoda ta niestety nie może być zastosowana zawsze. Dlatego warto zapytać o wszelkie możliwości w gabinecie stomatologicznym.

Artykuł powstał przy współpracy z lekarzem stomatologiem Beatą Świątkowską.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

piękna brunetka z przebarwieniami

Zima – idealny moment na walkę z przebarwieniami skóry

Bywają przyczyną kompleksów, wstydliwym defektem skóry, który chcemy zakryć przed całym światem. Mowa oczywiście o …