piękna brunetka z przebarwieniami
Przebarwienia to nic innego, jak zmiany pigmentacyjne, które powstają na skutek nieprawidłowego działania melanocytów | fot.: materiał partnera

Zima – idealny moment na walkę z przebarwieniami skóry

Bywają przyczyną kompleksów, wstydliwym defektem skóry, który chcemy zakryć przed całym światem. Mowa oczywiście o przebarwieniach skóry – problemie, który zdecydowanie częściej niż mężczyzn dotyka kobiety. Szacuje się, że boryka się z nimi nawet co trzecia z nich – nawet 35% Pań po 30. roku życia i aż 90% po 50. urodzinach. Liczby mówią same z siebie, ale czy oznacza to, że z przebarwieniami musimy się pogodzić? Oczywiście, że nie. O problemie oraz sposobach na pozbycie się ciemniejszych plam opowiada dr Łukasz Preibisz z Preibisz SkinDoctors.

Przebarwienia to nic innego, jak zmiany pigmentacyjne, które powstają na skutek nieprawidłowego działania melanocytów – komórek wytwarzających barwnik skórny jakim jest melanina. Może zdarzyć się tak, że w niektórych miejscach melanocytów jest zbyt dużo lub są zbyt aktywne, co powoduje zwiększone wydzielanie wspomnianego barwnika. – O ile piegi mogą wyglądać dziewczęco, o tyle większe brązowe plamy na twarzy czy szyi lub ciemniejszy odcień wokół ust nie są już tak bardzo pożądane. Przebarwienia są jednym z częstszych problemów, z którym do mojego gabinetu zgłaszają się Pacjentki. Całe szczęście medycyna estetyczna daje nam mnóstwo możliwości i sposobów walki z omawianym problemem – wyjaśnia dr Łukasz Preibisz. Jak już zostało wspomniane – przebarwienia skóry znacznie częściej pojawiają się u kobiet, związane jest to głównie z działalnością hormonów, które w większości przypadków są odpowiedzialne za występowanie zmian skórnych. Przebarwienia mogą pojawiać się m.in. w ciąży, podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej lub leczenia hormonalnego, a także na wskutek zaburzeń hormonalnych. Pojawianie się przebarwień może być również związane z  nadczynnością tarczycy lub niedoczynnością kory nadnerczy. Warto również dodać, że niektóre leki, perfumy czy kosmetyki zawierają w składzie substancje fotouczulające, które mogą powodować pojawianie się przebarwień.

Jak zadbać o skórę z tendencją do przebarwień?

Przebarwienia skórne pojawiają się najczęściej w miejscach najbardziej narażonych na ekspozycję na promieniowanie słoneczne – na twarzy, szyi, dekolcie, ramionach i przedramionach, dłoniach, a nawet na łydkach. – O tym, że ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle ważna, z pewnością wiedzą już wszyscy. W przypadku skłonności do powstawania przebarwień, stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF jest ważne podwójnie. I w tym miejscu muszę jeszcze wspomnieć, że należy pamiętać o tym przez cały rok, nie tylko latem i nie tylko na urlopie – tłumaczy dr Preibisz. Co ciekawe – eksperci twierdzą, że kremy z filtrem powinniśmy stosować nawet w domu. Brzmi zaskakująco, ale prawda jest taka, że zwykła szyba okienna przepuszcza aż 75% promieni UVA i 35% UVB! Jeżeli pracujemy przy oknie – krem z filtrem jest koniecznością. Nie musimy stosować SPF 50 i nie musimy nakładać kremu kilka razy dziennie, ale warto dołączyć krem z filtrem do swojej porannej pielęgnacyjnej rutyny.

Ochrona przeciwsłoneczna to jedno, codzienna pielęgnacja to drugie. Osoby z tendencją do pojawiania się przebarwień powinny sięgać po odpowiednio dobrane produkty. W drogeriach i aptekach znajdziemy szeroką gamę kosmetyków – od lekkich serów rozświetlających, przez kremy rozjaśniające, po ampułki na bazie kwasów. Jeżeli pielęgnacja domowa nie wystarcza, warto udać się po pomoc do dermatologa lub gabinetu medycyny estetycznej.

dr Łukasz Preibisz z kliniki Preibisz SkinDoctors
dr Łukasz Preibisz z kliniki Preibisz SkinDoctors | fot.: materiał partnera

Jak pozbyć się widocznych przebarwień?

– Jak już zostało wspomniane wyżej – sposobów na walkę z przebarwieniami jest wiele. Kluczowe jest odpowiednie dobranie zabiegu do konkretnego przypadku – w niektórych wystarczy odpowiednio dobrany peeling chemiczny, w innych warto wdrożyć kurację laserem. I właśnie dlatego tak ważna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą – wyjaśnia dr Łukasz Preibisz. W tym miejscu warto dodać, że zima to doskonały moment na walkę z przebarwieniami – ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne jest mniejsza niż wiosną i latem, a ewentualna rekonwalescencja po zabiegu jest dla Pacjentów nieco mniej dokuczliwa.

Peelingi chemiczne:

Peelingi chemiczne stosuje się w celu oczyszczenia skóry przez intensywne złuszczenie naskórka. Metoda ta doskonale sprawdza się nie tylko w walce z przebarwieniami, ale również bliznami czy potrądzikowymi śladami na skórze. – W przypadku przebarwień idealnie sprawdza się m.in. peeling TCA, który oprócz z przebarwieniami rozprawi się również z drobnymi zmarszczkami, a także pomoże zregenerować skórę. Strzałem w dziesiątkę często okazują się również peelingi kwasami owocowymi – wymienia dr Preibisz.

Laser Spectra XT:

– Spośród zabiegów w klinice Preibisz SkinDoctors najczęściej wykonujemy laserowe usuwanie przebarwień pojawiających się przeważnie na twarzy i grzbietach rąk. Są to okolice, które bezpośrednio są narażone na działanie słońca i trudno je zasłonić. Energia lasera Spectra XT „rozbija” pigment na mikroskopijne cząstki powodując jego rozproszenie, a układ limfatyczny usuwa go z organizmu. Skóra po zabiegach będzie jaśniejsza, pigmentacja mniej widoczna, a faktura skóry poprawiona – wyjaśnia dr Preibisz. Dobierając odpowiednią długość fali osoba przeprowadzająca zabieg może precyzyjnie dotrzeć do miejsca, w którym mamy do czynienia z nadmiernym nagromadzeniem barwnika, dzięki czemu procedura jest niezwykle skuteczna.

Alma Harmony XL PRO DYE-VL: Kolejnym urządzeniem, które skutecznie rozprawi się z przebarwieniami jest nowość w klinice – Alma Harmony XL PRO DYE-VL. Głowica wykorzystuje wąskopasmowe światło pulsacyjne, doprowadzając do termicznego uszkodzenia komórek, w których nagromadził się barwnik. Dzięki odpowiedniej emisji światła, skórę jedynie minimalnie naraża się na ekspozycję innych długości światła, a energia kierowana jest bezpośrednio do hemoglobiny i  melaniny, co pozwala na uzyskanie skuteczniejszych efektów terapii w krótszym czasie. Dodatkowo specjalna końcówka chłodząca zapewnia większy komfort Pacjenta a po zabiegu może wrócić do swoich codziennych aktywności.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

hirsutyzm

Hirsutyzm — skąd bierze się problem z owłosieniem na twarzy u kobiet

Hirsutyzm u kobiet to nadmierne owłosienie twarzy i ciała, które często towarzyszy zespołowi policystycznych jajników. …