jak nauczyć psa sikania na dworze
Psy są dosyć inteligentnymi zwierzętami i szybko powinny pojąć, kiedy są odpowiednie pory i czas załatwiania ich potrzeb i przystosować się do nich | fot.: Fotolia

Jak nauczyć psa załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz?

W końcu postanowiliśmy zrealizować swoje marzenie i zakupić bądź adoptować czworonoga. Pamiętajmy, że oprócz zyskania nowego przyjaciela, pies to obowiązki, treningi i nauka, która najważniejsza jest zwłaszcza, gdy piesek jest młody. Ważną rzeczą, której z pewnością będziemy musieli nauczyć naszego psa, jest załatwianie swoich potrzeb na zewnątrz. Mimo że temat wydaje się trudny, można go spokojnie i bezstresowo zrealizować przy niezbędnym poświęceniu odrobiny czasu. Jak zatem oduczyć psa sikania w domu? 

Obserwuj uważnie psa

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jest fakt, że pies zwykle “sygnalizuje” to, że niedługo będzie chciał się załatwić. Jednak w przypadku szczeniaka mamy bardzo niewiele czasu, aby po zaobserwowaniu takich sygnałów, zdążyć wyjść z domu. Metoda ta, zwykle sprawdza się, gdy mieszkamy w domu z ogrodem, gorzej, jeśli do wyjścia na zewnątrz mamy do pokonania kilka pięter. W momencie, gdy piesek chce załatwić swoje potrzeby, zaczyna węszyć i szukać miejsca do załatwienia się. Zazwyczaj przerywa także zabawę lub czynność, którą akurat wykonuje. Gdy zauważymy, że pies stracił zainteresowanie czymś i zaczyna szukać i węszyć, warto niezwłocznie go wyprowadzić. Dzięki temu, po kilkukrotnym powtórzeniu tej procedury, pies zorientuje się, że potrzeby załatwia się na zewnątrz i zacznie to sygnalizować.

Wychodzenie o określonych porach

Warto także wiedzieć, że psy załatwiają swoje potrzeby zwykle tuż po jedzeniu, po drzemce lub intensywnej zabawie. Niezwłocznie po podaniu posiłku, warto wziąć psa na spacer i chodzić z nim dopóki nie załatwi wszystkich swoich spraw. Jeśli czworonóg intensywnie się bawił z którymś z domowników lub spał, także powinniśmy zaraz po tych czynnościach udać się z nim na spacer. Ponadto, warto wychodzić z psem tuż przed pójściem spać wieczorem. Psy są dosyć inteligentnymi zwierzętami i szybko powinny pojąć, kiedy są odpowiednie pory i czas załatwiania ich potrzeb i przystosować się do nich. Być może nauczenie psa tych czynności zajmie nam trochę czasu, jednak gdy będziemy systematyczni, czworonóg zrozumie plan dnia i zacznie się do niego stosować.

Pamiętajmy także, że za każde prawidłowe załatwienie potrzeb na zewnątrz powinniśmy pieska pochwalić i dać mu niewielki smakołyk, dzięki temu będzie on to kojarzył z pozytywnymi nagrodami i dlatego chętniej będzie chciał wychodzić i siusiać na zewnątrz.

Na rynku dostępnych jest także szereg przedmiotów dla psa, które uchronią nas przed zastaniem zabrudzonego mieszkania, m.in maty do sikania czy specjalne majtki. Nie są to jednak zbyt dobre rozwiązania, ponieważ w ten sposób nie nauczymy naszego czworonoga, aby załatwiać się na zewnątrz. Pamiętajmy, że w procesie uczenia psa sikania poza domem, ważna jest systematyczność i zaangażowanie. Przyda się także doza cierpliwości i oczywiście dużo chęci. Jednak, biorąc psa do domu, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to obowiązek i w jakimś stopniu będziemy musieli temu podporządkować nasze życie.

MPI

Sprawdź także

legowisko dla psa

Wybór legowiska dla czworonoga

Psy trzymane w domu bardzo chętnie wskakują na kanapę, ale powinny mieć wyznaczone własne legowisko, …