karma dla psa przez internet
Karma powinna mieć co najmniej 50% mięsa, a resztę powinny stanowić dodatki żywieniowe w postaci warzyw, owoców, zbóż, olejów i witamin | fot.: materiał partnera

Jak kupować karmę dla psa w internecie

Każdy odpowiedzialny właściciel dba, aby jego zwierzę karmione było karmą bardzo dobrej jakości, która będzie zaspokajała jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energetyczne. Jedno z częściej zadawanych przez właścicieli pytań to jaka jest najlepsza karma dla psa? Obecnie na rynku dostępna jest niezliczona ilość karm suchych i mokrych o różnym składzie. Szczególnie w sklepach internetowych roi się od ogromnej ilości produktów zachwalanych przez producentów. Jak więc odróżnić karmę wysokiej jakości od produktu o niskiej wartości odżywczej? W poniższym artykule dowiesz się, jak w kilku prostych krokach zinterpretować informacje zawarte na etykiecie i wybrać najlepszą karmę dla swojego psa.

  1. Karma mokra czy sucha?
    To podstawowe pytanie, na które musi odpowiedzieć sobie właściciel, aby zawęzić kryteria wyszukiwania najlepszej karmy dla swojego psa. Zazwyczaj ze względów finansowych dla dużych ras rekomendowane są karmy suche, które miesięcznie kosztują znacznie mniej od karm puszkowanych. Dla ras małych dobrym wyborem będą zarówno karmy mokre jak i suche, a wyborem należy kierować się przede wszystkim preferencjami czworonoga. Decydując się jednak na zakup karmy suchej należy zwrócić uwagę na wielkość granulek i dobrać je do rozmiarów swojego pupila. Bardziej zalecane jest kupowanie mniejszych opakowań karmy, ponieważ granulki dość szybko zaczynają się psuć. Im krócej otwarta będzie paczka, tym mniejsze ryzyko, że w karmie zdążyły namnożyć się już szkodliwe drobnoustroje mogące spowodować rozstrój pokarmowy twojego psa.
  2. Karma bytowa czy specjalistyczna?
    Niektóre psy z uwagi na dolegliwości, na które cierpią, wymagają podawania specjalnego rodzaju karmy, np. o obniżonej zawartości tłuszczu czy hipoalergicznej. Decydując się na zakup karmy specjalistycznej należy kierować się przede wszystkim zaleceniami lekarza weterynarii. Jeśli twój pies nie ma zaleconego konkretnego postępowania dietetycznego, powinieneś karmić go zwykłą karmą bytową dobrej jakości. Stosując karmy lecznicze na własną rękę można narazić swojego psa na niedobory różnych składników, które mogą w przyszłości być groźne w skutkach.
  3. Najważniejszy jest skład!
    Dobra karma dla psa nie musi być droga! Często tanie karmy wcale nie odbiegają jakością od tych najdroższych, a są po prostu słabiej rozreklamowane. W sieci pełno jest rankingów karm dla psów. Szukając najlepszej karmy dla psa należy skupić się przede wszystkim na czytaniu jej składu. Karma powinna mieć co najmniej 50% mięsa, a resztę powinny stanowić dodatki żywieniowe w postaci warzyw, owoców, zbóż, olejów i witamin.
    • Produkty pochodzenia zwierzęcego – zazwyczaj im bardziej ogólnego sformułowania użył producent, tym mniej wartościowy jest skład danej karmy. Najlepiej, gdyby większość stanowiło czyste mięso pochodzące z mięśni, bo dostarcza ono najwięcej składników odżywczych. Pożądana jest także obecność podrobów, ponieważ dostarczają one ważnych dla organizmu witamin i minerałów.
    • Warzywa i owoce – są cennym źródłem witamin i antyoksydantów i nie należy ich unikać. Często w składzie pojawiają się wytłoczki buraczane, które są źródłem błonnika i wpływają bardzo pozytywnie na pracę całego układu pokarmowego.
    • Zboża – uzupełniają białko i tłuszcz w karmie. Nie powinny jednak stanowić więcej niż 40% składu.
    • Oleje – są źródłem NNKT niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. W produkcji karm najczęściej stosowane są oleje rybie, ale zdarzają się także roślinne.

Materiał partnera

Sprawdź także

sucha karma dla psa

Dlaczego warto wybierać suchą karmę dla psa z certyfikatem ekologicznym?

Karmienie naszego psa jest jednym z najważniejszych obowiązków każdego opiekuna. Zdrowe i zbilansowane menu ma …