zakochani seniorzy
Oczywiście stan zdrowia wpływa na jakość seksu, ale choroby czy wszelkie zaburzenia nie muszą całkowicie eliminować z aktywności seksualnej | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Stosunek płciowy po sześćdziesiątce? – mity i fakty

Czy nadal może być tak przyjemny jak wcześniej? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące seksu w tym wieku.

Po sześćdziesiątce zainteresowanie tematem seksu znika

MIT Absolutnie nie. Kobiety i mężczyźni w każdym wieku mają potrzeby seksualne. Po pięćdziesiątym czy sześćdziesiątym roku życia to zainteresowanie z różnych względów może maleć, np. z powodów zdrowotnych, ale nadal deklaruje je w badaniach większość sześćdziesięciolatków. Mimo to zadowolonych z aktualnego życia seksualnego jest tylko niewiele ponad 30 procent badanych. Wpływa na to często problem ze znalezieniem partnera  albo wstyd przed intymnością w tym wieku, a nawet przed samymi rozmowami o niej.

Seks po 60 nie jest przyjemny

MIT Oczywiście stan zdrowia wpływa na jakość seksu, ale choroby czy wszelkie zaburzenia nie muszą całkowicie eliminować z aktywności seksualnej. U kobiet po menopauzie często stosunek płciowy powoduje dyskomfort. Jest to związane ze zmianą równowagi hormonalnej i gorszym nawilżeniem okolic intymnych. Ten dyskomfort można jednak bardzo łatwo wyeliminować, stosując powszechnie dostępne lubrykanty. Podobnie istnieje wiele sposobów na walkę z problemami z erekcją u mężczyzn.

Seks w starszym wieku jest niebezpieczny

MIT Oczywiście w przypadku aktywności zbyt intensywnej do stanu zdrowia, istnieje pewne ryzyko obciążenia serca czy nawet ryzyko kontuzji. Rozsądny seks jest jednak jak najbardziej bezpieczny, a nawet wskazany dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Stosunek płciowy zwiększa uczucie relaksu, sprzyja wydzielaniu endorfin, które odpowiadają za dobry nastrój, poprawia też krążenie i ma wiele innych korzyści dla organizmu.

Można poprawić jakość seksu po sześćdziesiątce

FAKT Tak naprawdę oprócz stosowania doraźnych środków, jak lubrykanty, zadbanie o ogólną kondycję organizmu także poprawia jakość stosunku płciowego. Ważna jest zdrowa dieta, sport, który poprawia krążenie i wyrównuje równowagę hormonalną organizmu, a także witaminy i minerały, które zapobiegają niedoborom. Więcej o tym, jakie suplementy przyjmować i jak najlepiej dbać o organizm w tym okresie przeczytasz w artykule „Witalność po 50: Wzmocnienie organizmu i suplementacja diety osób starszych„.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

lovense lush wibrator na smartfona

Najlepsze gadżety erotyczne do sterowania na odległość!

Wibratory sterowane zdalnie cieszą się ogromną popularnością, przez co na rynku pojawiają się coraz to …