Kobieca twarz
Badanie przeprowadzane jest przez lekarza dermatologa, który ogląda zmiany w powiększeniu, różnicując je pod kątem możliwego rozrostu złośliwego. | fot.: materiał partnera

Dermatoskopia w diagnostyce czerniaka

Czerniak to nowotwór skóry, który trudno poddaje się leczeniu. Dodatkowo niepokoi fakt, że w wielu przypadkach diagnozowany jest zbyt późno, przez co niemal połowa chorych umiera. W związku z tym niebagatelną rolę odgrywają profilaktyka i jego wczesne wykrycie. Podstawową i najskuteczniejszą metodą wczesnej diagnostyki czerniaka skóry jest dermatoskopia. To badanie różnicujące zmiany barwnikowe, czyli pieprzyki i zmiany niebarwnikowe, pod kątem czerniaka. W badaniu dermatoskopowym wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia – cyfrowe (wideodermatoskopy lub fotodermatoskopy), a także klasyczny dermatoskop.

Co to jest dermatoskopia?

Dermatoskopia jest nieinwazyjną i bezbolesną metodą badania błon śluzowych i powierzchni skóry. Umożliwia efektywną i szybką identyfikację zmian skórnych, a co za tym idzie – wykrycie nowotworu we wczesnym stadium. Zapewnia tym samym lepszą skuteczność leczenia. Dzięki dermatoskopii możliwa jest również obserwacja ewolucji i dynamiki zmian. Badanie przeprowadzane jest przez lekarza dermatologa, który ogląda zmiany w powiększeniu, różnicując je pod kątem możliwego rozrostu złośliwego.

Szczególnie narażone na wystąpienie czerniaka skóry są osoby:

  • z jasną karnacją, które łatwo się opalają i ulegają poparzeniom słonecznym;
  • mające w bliskiej rodzinie kogoś ze zdiagnozowanym nowotworem skóry;
  • z piegami i nieregularnymi zmianami barwnikowymi na skórze;
  • które w dzieciństwie bądź w młodości uległy poparzeniom słonecznym.

Badanie powinno być wykonywane raz w roku, najlepiej w okresie jesienno-zimowym, natomiast w przypadku pacjentów znajdujących się w grupie ryzyka raz na pół roku oraz za każdym razem po zaobserwowaniu niepokojących zmian. Ponadto na badanie do dermatologa każdorazowo powinny zgłosić się osoby ze zmianami swędzącymi, krwawiącymi, szybko rosnącymi, łuszczącymi się, o nieregularnym kształcie i niejednolitym kolorze, a także w przypadku obrzęków i dolegliwości bólowych.

Na czym polega dermatoskopia?

Dermatoskopia może być wielokrotnie powtarzana u tego samego pacjenta. Badanie to nie ma przeciwwskazań ani ograniczeń wiekowych. Można je przeprowadzać również u kobiet w ciąży. Nie wymaga też wcześniejszego przygotowania przez pacjenta. Przed rozpoczęciem diagnostyki lekarz przeprowadza dokładny wywiad na temat znamion budzących niepokój, a także możliwego zwiększonego ryzyka zachorowania na czerniaka skóry.

Dermatolog na badane miejsca nakłada specjalny olejek immersyjny, eliminujący refleksy i poprawiający jakość oglądanego obrazu. Kolejnym krokiem jest szczegółowe obejrzenie każdej zmiany. Badanie trwa średnio kilka, kilkanaście minut, a jego rezultat w dużym stopniu zależy od doświadczenia osoby przeprowadzającej analizę. Istnieje kilka schematów oceny zmian dermatoskopowych, jedną z nich jest kryterium ABCDE. Obejmuje ono następujące elementy:

  • A – asymetrię;
  • B – nieregularne brzegi;
  • C – niejednolity kolor;
  • D – dużą średnicę;
  • E – ewolucję zmiany.

Trzeba pamiętać, że mimo 95% czułości samo badanie dermatoskopowe nie może być jedyną metodą diagnozowania czerniaka. Dopiero pełna diagnostyka, uzupełniona o wywiad medyczny i badania laboratoryjne, jest podstawą rozpoznania nowotworu.

Artykuł partnera

Sprawdź także

nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy może być objawem innych chorób

Nie możesz pić mleka? To normalne – tak myśli wiele osób. Jako przyczynę wymienia nietolerancję …