sibo diagnoza
SIBO to zaburzenie, które może powodować poważne problemy zdrowotne | fot.: stock.adobe.com

Badanie w kierunku SIBO — co to jest i jakie objawy wskazują na potrzebę jego wykonania?

Badanie w kierunku zespołu nadmiernego rozrostu bakterii w jelicie cienkim (SIBO) jest coraz częściej rekomendowane przez lekarzy w przypadku pacjentów z problemami trawiennymi i jelitowymi. SIBO może powodować wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak bóle brzucha, biegunki, zmęczenie i inne. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące objawów oraz diagnostyki tego zaburzenia.

Czym jest SIBO?

SIBO (z ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) to zaburzenie mikrobioty jelitowej, które polega na występowaniu zbyt dużej ilości bakterii w jelicie cienkim. Może być wywołane przez bakterie, które dostały się do jelita cienkiego z jelita grubego, lub przerostem gatunków bakterii, które powinny znajdować się w nim w niewielkiej ilości. Liczbę tych bakterii określa się za pośrednictwem CFU, czyli jednostki służącej obliczeniu ilości komórek bakterii w materiale badanym. Gdy liczba bakterii w jelicie cienkim przekracza 105 CFU/ml, mówimy o SIBO, czyli nadmiernym rozroście bakteryjnym.

Objawy sugerujące SIBO

SIBO objawia się głównie dolegliwościami związanymi z przewodem pokarmowym, takimi jak:

  • bóle brzucha i wzdęcia,
  • nudności i wymioty,
  • biegunka lub zaparcia,
  • utrata masy ciała.

U niektórych chorych obserwuje się również:

  • uczucie zmęczenia i osłabienia,
  • bóle głowy,
  • uszkodzenie wątroby,
  • trądzik różowaty,
  • zapalenie i bóle stawów,
  • kłębuszkowe zapalenie nerek.

Objawy SIBO mogą występować pojedynczo lub zbiorczo, choć zdarza się, że zaburzenie to ma przebieg bezobjawowy. Lekarz, który podejrzewa wystąpienie patologicznego rozrostu bakterii, może zlecić badanie w kierunku SIBO.

Dlaczego badanie w kierunku SIBO jest ważne?

Badanie w kierunku SIBO jest istotne, ponieważ może pomóc w identyfikacji przyczyn problemów trawienno-jelitowych, zapobiec niedoborom składników odżywczych i pomóc w ich leczeniu. Nawet jeśli patologiczny rozrost bakterii przebiega bezobjawowo, może skutkować niedożywieniem. Badanie w kierunku SIBO często pozostaje jednym z najprostszych nieinwazyjnych sposobów na ustalenie przyczyn dolegliwości.

Jak przebiega badanie w kierunku SIBO?

Istnieje kilka sposobów na zdiagnozowanie SIBO. Jednak powszechnie zalecanym badaniem są obecnie testy oddechowe — wodorowo-metanowe z obciążeniem laktulozą lub glukozą. Polegają one na spożyciu roztworu wodnego, który zawiera laktulozę lub glukozę, a następnie mierzeniu ilości wytwarzanych gazów (wodoru i metanu) w wydychanym przez pacjenta powietrzu. Próbki pobiera się od pacjenta w określonych odstępach czasu przez 3 godziny. Następnie są one przekazywane do laboratorium, w którym analizowana jest ilość wodoru i metanu w poszczególnych próbkach.

Jak przygotować się do badania?

Aby testy dały wiarygodne wyniki na kilka dni przed badaniem pacjent powinien stosować zaleconą przez lekarza dietę oraz unikać przyjmowania niektórych leków. Dokładne zalecenia przekazuje lekarz, który zleca badanie w kierunku SIBO.

Gdzie wykonać badania w kierunku SIBO?

SIBO to zaburzenie, które może powodować poważne problemy zdrowotne. W przypadku podejrzenia zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego badanie w kierunku SIBO może pomóc zdiagnozować przyczynę dolegliwości i wdrożyć odpowiednie leczenie. Badanie jest nieinwazyjne, a wyniki stanowią dla lekarza podstawę do wydania dalszych zaleceń. Jeśli zlecono Ci wykonanie testu oddechowego, możesz udać się do dowolnego z spośród 600 dostępnych w Polsce Punktów Pobrań ALAB laboratoria.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

przebieg usg

USG: co każdy pacjent wiedzieć powinien?

USG – każdy z nas o nim słyszał, a wiele osób ma za sobą praktyczne …