Drapaki dla kota – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Każdy właściciel kota zdaje sobie sprawę z niszczycielskiej siły jego pazurów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Każdy właściciel kota zdaje sobie sprawę z niszczycielskiej siły jego pazurów. O ile na wolności koty mają możliwość ścierać i ostrzyć je w terenie – na przykład na okolicznych drzewach, w domu za ich odpowiednik najczęściej służą im nasze meble lub parkiet.

Jak więc powstrzymać naszego pupila przed drapaniem w meble? Niestety, koty nie są podatne na nasze prośby i to co robią jest dla nich w pełni naturalne. Trzeba pójść na kompromis, zapewniając im i sobie komfort, bez zbytecznych nerwów i ponoszenia kosztów zniszczeń. Na szczęście ta sytuacja ma rozwiązanie, z którego obie strony będą zadowolone – drapak dla kota to obowiązkowy element wyposażenia każdego mieszkania i domu, w którym przebywa kot.

Duże drapaki dla kota

Wybór drapaków jest bardzo duży (np. w sklepie https://www.krakvet.pl/wytrzymaly-drapak-dla-kota-c-152.html). Mogą różnić się wyglądem i rozmiarem, ale wszystkie muszą spełniać tę samą funkcję – umożliwiać kotu swobodne drapanie. Na szczęście, gdy w domu pojawia się drapak, kot zazwyczaj instynktownie wyczuwa do czego służy ten nowy przedmiot.

Ceny drapaków są zróżnicowane, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Tanie drapaki dla kota są łatwo dostępne; do wyboru mamy słupki, maty i deski do drapania, które często posiadają uchwyt, umożliwiający powieszenie w dogodnym miejscu. Wiele osób decyduje się na wykonanie drapaka własnoręcznie, gdyż nie jest to trudne ani drogie.

Duże drapaki dla kota są droższe, ale dostarczają im wiele radości. Mogą być nawet bardzo wysokie, aby kot mógł się po nich wspinać. Najczęściej wykonane są z płyt wiórowych pokrytych tkaniną oraz słupków z sizalu. Producenci drapaków dla kotów dbają o to, by były one wielofunkcyjne i zapewniały kotom zabawę i odpoczynek. Takie drapaki mają często platformy widokowe, z których kot może obserwować otoczenie, domki, budki i legowiska, w których może spać i odpoczywać, a także liczne elementy służące rozrywce – wieże, drabinki, sznurki, przymocowane zabawki i hamaki. Taki plac zabaw z pewnością zachwyci naszego kota, sprawi że nie będzie się nudził i pozostanie w formie, dzięki ciągłej aktywności. Wyższe drapaki często mają mocowanie, umożliwiające przykręcenie ich do ściany, a nawet sufitu. Pomysłowość producentów drapaków dla kotów nie ma granic; niektóre z oferowanych przez nich produktów są wzbogacone o uwielbianą przez koty kocimiętkę.

Designerskie drapaki dla kota

Kupując duży drapak dla kota zwróćmy uwagę, aby był stabilny i nie przewrócił się gdy nasz kot będzie na nim szalał. Musimy upewnić się, że jest dobrze skręcony i w razie potrzeby zapewnić mu dodatkowe mocowanie.

Przyjrzyjmy się także tkaninie jaką jest pokryty; najlepiej by była łatwa do czyszczenia. Czysty drapak może być ozdobą, więc dbajmy o to usuwając z niego na bieżąco brud i kocie futro.

Pamiętajmy, że niektóre drapaki mogą posłużyć nam krócej. Wymieńmy go na nowy, jak tylko przestanie spełniać swoją funkcję, by powstrzymać kota od powrotu do starych nawyków drapania w meble. Dobry jakościowo drapak będzie się wolniej zużywał, nie będzie się sypał i może służyć naszemu kotu latami.

Starajmy się dobrać wielkość drapaka do wieku kota; na rynku są produkty przeznaczone zarówno dla małych kociąt, jak i dorosłych osobników.

Zobacz również: Jaki drapak dla kota wybrać? – artykuł na zooportal.pl

Dobrze jest postawić drapak w łatwo dostępnym dla kota miejscu tak, aby nam nie przeszkadzał i nie zawadzał. Jeżeli decydujemy się na wysoki drapak, zadbajmy by kot nie był w stanie skoczyć z niego na nasze półki lub zasłony, dokonując przy okazji zniszczeń i robiąc sobie krzywdę.

Jeżeli nasz kot nie wykazuje zainteresowania zakupionym dla niego drapakiem, możemy dać mu trochę czasu na oswojenie się z nim, pokazać mu do czego ten nowy przedmiot służy, lub spróbować kupić drapak innego rodzaju. W większości przypadków nie będzie to jednak konieczne, gdyż kot instynktownie wyczuje, że nowy obiekt ma idealną powierzchnię, by przetestować na nim swoje pazury.

Drapak dla kota
Kupując duży drapak dla kota zwróćmy uwagę, aby był stabilny i nie przewrócił się gdy nasz kot będzie na nim szalał. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ekskluzywne drapaki dla kota

Jeżeli wizja drapaka dla kota w pięknie urządzonym salonie nie jest dla nas zbyt zachęcająca, możemy sprawić by stał się oryginalnym elementem dekoracyjnym. Brzmi mało realnie, ale jest to jak najbardziej możliwe. Możemy pokusić się o kupno drapaka z wyższej półki. Designerskie drapaki dla kota cieszą się coraz większą popularnością. Możemy przebierać do woli w przeróżnych kształtach, kolorach, wzorach i motywach, by idealnie dopasować go do stylu naszego mieszkania. Ekskluzywne drapaki dla kota mają wyższą cenę, ale robią wrażenie nie tylko na domownikach; możemy liczyć się z wieloma pytaniami i słowami uznania od zaciekawionych gości. Niektórzy producenci oferują nawet możliwość zaprojektowania własnego, spersonalizowanego drapaka.

Najlepiej, by kot od samego początku posiadał drapak i się do niego przyzwyczaił. Korzystanie z niego stanie się czymś naturalnym i nie będzie wykazywał chęci ostrzenia pazurków na naszych podłogach, szafkach lub skórzanych kanapach. Dla właścicieli kotów, drapak jest niezbędnym elementem wyposażenia mieszkania – nie muszą martwić się o zniszczenia, a koty mają zapewnioną wspaniałą rozrywkę.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kot i pies jedzące z misek

Jaką karmę wybrać?

Zwierzę w domu to wielka radość, okazja do zabawy, aktywności, czasem terapii, ale także odpowiedzialność. …