Ciąża u kota – ile trwa

Fizjologiczne, gotowość do parowania objawia się u kotek 2-3 razy w roku, co odpowiada takiej samej ilości ciąży | fot.: materiał partnera

Na rozmnażanie kotów powinni decydować się jedynie profesjonalni hodowcy, którzy dbają o dobrostan swoich zwierząt oraz ich przyszłego potomstwa. Koty z dobrych hodowli, zanim zostaną rozmnożone, powinny przejść szereg niezbędnych badań, których wynik powie nam, czy określona pula genowa powinna zostać przekazana dalej, czy też nie. Informacje zawarte w poniższym artykule nie powinny być więc dla dobrego hodowcy żadną nowością. Gwoli przypomnienia, poruszone zostaną w nim jednak takie aspekty, jak to, kiedy koty osiągają dojrzałość płciową, jak wygląda ciąża u kota – ile trwaoraz co świadczy o zbliżającym się porodzie, a także ile takich ciąży może wystąpić w przeciągu roku oraz jaki jest przewidywany czas powrotu rui u kotki. Więcej o ciąży u kotek przeczytasz na https://mojezwierze.pl/koty-a-ciaza-ile-trwa-ciaza-u-kota-i-jak-przebiega/

Kiedy kotka jest gotowa na ciąże?

Kotki osiągają dojrzałość płciową w wieku 9-14 miesięcy, ich rozmnażanie powinno jednak nastąpić nie wcześniej niż w 9 miesiącu życia (optymalnym wiekiem do rozrodu uznaje się 9-14 miesięcy). Fizjologiczne, gotowość do parowania objawia się u kotek 2-3 razy w roku, co odpowiada takiej samej ilości ciąży. Oczywiście, koty hodowlane nie powinny być rozmnażane z taką częstotliwością, bo uniemożliwia to im odpowiednią regenerację organizmu po poprzedniej ciąży i porodzie. Okres intensywnego parowania występuje u kotów w okresie od lutego do lipca. 

Ciąża kotki

Ciąża u kota trwa fizjologicznie około 63 dni i kończy się, co oczywiste, porodem. Następstwem ciąży jest okres laktacji, który zwykle kończy się 5-7 tygodni po porodzie. Ruja kotki powinna powrócić do 21 tygodni po zakończeniu ciąży.

Zazwyczaj często jest jednoznacznie określić, ile będzie trwała ciąża u kota oraz kiedy nastąpi poród. Z uwagi na wielokrotne krycie oraz obecność indukowanej owulacji, moment zapłodnienia jest niekiedy trudny do określenia. Do potwierdzenia kopulacji zakończonej powodzeniem, często korzysta się z badania, polegającego na określeniu stężenia progesteronu.

Na sam proces porodu składają się trzy fazy. Pierwsza z nich, zwana fazą rozwierania kanału szyjki macicy, charakteryzuje się silnymi bólami oraz niepokojem kotki. W fazie wypierania płodów dochodzi do nasilenia skurczów macicy oraz wydalania kolejnych płodów. Końcowym etapem porodu jest wypieranie błon płodowych. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia, w przypadku kiedy ułożenie lub rozmiary płodów uniemożliwiają ich poród drogą naturalną lub doszło do ich zaklinowania w kanale rodnym kotki. Jeżeli podejrzewamy taką konieczność, należy jak najszybciej przetransportować kotkę do kliniki weterynaryjnej w celu zasięgnięcia opinii specjalisty.

Materiał partnera

Sprawdź także

podajnik karmy dla kota

8 zalety korzystania z podajnika karmy dla kota

Podajnik karmy dla kota jest urządzeniem, które służy do automatycznego podawania karmy w określonych porach …