Giełda bitcoinów
Wybór odpowiedniej giełdy to często dość trudne zadanie, szczególnie w przypadku mniej doświadczonych entuzjastów inwestowania w kryptowaluty, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w tej ciągle bardzo młodej branży | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Bezpieczeństwo kryptowalutowe: Na co zwracać uwagę wybierając giełdę

Giełdy stanowią niezwykle ważny element systemu kryptowalutowego, na którym zachodzi największy obrót i wolumen wymiany. W praktyce są to serwisy internetowe, na których użytkownicy mogą składać oferty kupna oraz sprzedaży różnego rodzaju kryptowalut, jak na przykład bitcoin, ethereum czy litecoin.

Wybór odpowiedniej giełdy to często dość trudne zadanie, szczególnie w przypadku mniej doświadczonych entuzjastów inwestowania w kryptowaluty, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w tej ciągle bardzo młodej branży.

Najważniejszą rzeczą, jaką trzeba kierować się przy wyborze platformy jest poziom bezpieczeństwa, jaki może ona nam zaoferować. Na giełdach kryptowalutowych przechowywane są olbrzymie ilości cyfrowej waluty, przez co stanowią one nadzwyczaj atrakcyjny cel dla wszelkiej maści hakerów.

Skąd jednak mamy wiedzieć która giełda jest bezpieczna? Co należy sprawdzić aby podjąć właściwą decyzję i wybrać giełdę, z której wszystkie nasze zgromadzone środki nagle nie wyparują?

Odpowiadając na te zasadne pytania warto posłużyć się przykładem giełdy, która kwestie bezpieczeństwa traktuje niezwykle poważnie. Platformą taką jest na przykład kryptowaluta– giełda ta wprowadziła wiele środków bezpieczeństwa, które chronią zarówno tożsamość jej użytkowników, jak również zgromadzone przez nich środki. Stosowane tam zabezpieczenia można rozpatrywać na dwóch poziomach – organizacyjnym oraz technicznym.

Branża kryptowalutowa zmienia się – wprowadzane są kolejne regulacje, przez co wychodzi ona z cienia i powoli staje się częścią głównego nurtu. Kriptomat reaguje na zmiany i bez wątpienia jest to dobra opcja, którą warto rozważyć przy wyborze giełdy.

Przede wszystkim giełda ta nie sprzeciwia się sukcesywnie wprowadzanym regulacjom – Kriptomat ściśle przestrzega zaleceń zawartych w normach bezpieczeństwa informacji ISO 27002:2013, jak również zasad ujętych w Standardzie Bezpieczeństwa Kryptowalut (CryptoCurrency Secutiry Standard).

Przy tworzeniu platformy uwzględnione zostały również wymagania zawarte w Rozporządzeniu o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które zapewniają odpowiedni poziom ochrony danych osobowych klientów giełdy.

Przedstawione powyżej normy bezpieczeństwa to pierwsza rzecz, jaką powinniśmy mieć na uwadze wybierając giełdę. Oczywiście poza tym warto też zwrócić uwagę na kilka innych, drobniejszych szczegółów.

Zasady bezpieczeństwa na poziomie organizacyjnym

Zupełnie jak w przypadku niemal każdej innej instytucji finansowej, największe niebezpieczeństwo pochodzi z działalności kryminalnej, lub jest efektem zwykłego ludzkiego błędu.

Aby temu zapobiec, Kriptomat wprowadził cztery podstawowe środki bezpieczeństwa:

1)   Kontrolowany dostęp do bezpiecznie przechowywanych środków

Jednym z czterech obszarów na, których skupia się giełda jest ochrona środków zgromadzonych w wewnętrznych portfelach kryptowalutowych. W celu zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa, wszystkie konta są stale monitorowane, natomiast w przypadku aż 98% wszystkich zgromadzonych środków stosuje się tzw. zimne przechowywanie, charakteryzujące się najwyższym możliwym bezpieczeństwem.

2)   Specjalny zespół monitorujący działania

Wszystkie akcje i działania podejmowane na platformie są rejestrowane, a specjalnie wyszkolony zespół monitoruje je w czasie rzeczywistym. Umożliwia to szybkie wykrywanie wszelkich anomalii oraz podejrzanych tendencji, jak również zezwala na szybką reakcję.

3)   Ścisłe procedury operacyjne

Wszystkie najbardziej wrażliwe aspekty funkcjonowania platformy, tj. przechowywanie kryptowaluty, obsługa klienta oraz działania w zakresie rozwoju podlegają ścisłym protokołom operacyjnym. Najważniejsze z nich realizowane są zgodnie z zasadą “czworga oczu”, która polega na tym, że dana procedura musi zostać zaakceptowana przez przynajmniej dwie osoby.

4)   Regularne testy bezpieczeństwa

W celu minimalizacji potencjalnego ryzyka, przeprowadzane są regularne testy penetracyjne. Giełda przestrzega też zasad bezpiecznego kodowania.

Bezpieczeństwo giełdy kryptowalut
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa technicznego to niezbędny element skutecznego funkcjonowania każdej giełdy kryptowalut | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Zasady bezpieczeństwa na poziomie technicznym

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa technicznego to niezbędny element skutecznego funkcjonowania każdej giełdy kryptowalut. Kriptomat koncentruje się na czterech obszarach:

1)   Silne mechanizmy szyfrujące

Każdy rodzaj komunikacji z platformą jest zaszyfrowany, co zapobiega przechwytywaniu informacji przez osoby trzecie. Wszelkie dane poufne przechowywane na platformie również podlegają szyfrowaniu.

2)   Bezpieczeństwo sieci

Kluczem do utrzymania bezpieczeństwa sieci jest podzielenie serwerów w taki sposób, aby te przechowujące poufne informacje nie były połączone z innymi.

3)   Bezpieczeństwo fizyczne

Żadne techniczne środki bezpieczeństwa nie spełnią swojej roli, jeśli dostęp do serwerowni pozostanie otwarty dla postronnych osób. W ten sposób każdy będzie mógł sobie tam wejść i znaleźć informację, jaką aktualnie potrzebuje. Lokalizacja serwerów giełdy Kriptomat utrzymywana jest w tajemnicy, a dostęp do niej ściśle strzeżony. Nikt niepożądany nie jest więc w stanie się do tego miejsca dostać. Co więcej, portfele sprzętowe przechowywane są w sejfach, co praktycznie uniemożliwia zdobycie ich przez osoby trzecie.

4)   Ochrona przed atakami DDoS oraz zapora aplikacji webowych

Ponieważ giełda funkcjonuje w przestrzeni wirtualnej, stanowi to samo w sobie dość spore zagrożenie dla jej bezpieczeństwa. Właśnie dlatego Kriptomat starannie chroni internetową część swojej działalności przed atakami DDoS, jak również innymi zagrożeniami typu zastrzyki SQL, wstrzykiwanie plików czy XSS.

Świat kryptowalut jest oczywiście obszarem innowacyjnym, a co za tym idzie niezwykle ekscytującym. Jednocześnie zmienia się również krajobraz bezpieczeństwa. Przy wyborze giełdy kryptowalutowej najważniejsze jest upewnić się, czy dana platforma nadąża za tymi zmianami i przystosowuje się do funkcjonowania w nowej rzeczywistości.

Właściwy wybór giełdy, która poważnie podchodzi do bezpieczeństwa swoich klientów, pozwoli ci wkroczyć w świat kryptowalut bez niepotrzebnych stresów i zmartwień. Z czasem sam dojdziesz do wniosku, że kryptowaluta to tak naprawdę znacznie bezpieczniejsza forma pieniędzy niż te, które znałeś do tej pory. Wybierz mądrze, a później inwestuj z głową, biorąc pod uwagę najnowsze kursy kryptowalut.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

pożyczka

Jakie dane są potrzebne do wzięcia pożyczki?

Obecnie uzyskanie pożyczki gotówkowej jest proste i nie wymaga wielu formalności, a cały proces zazwyczaj …