kot kastracja
Wykastrowany kot jest zdecydowanie spokojniejszy, w większym stopniu towarzyski, oraz przyjacielski, jest mniej konfliktowy i doskonale odnajduje się w większej grupie | fot.: stock.adobe.com

Kastracja kota – to warto wiedzieć

Kastracja kota to dość ważne zagadnienie, z którym powinien się zaznajomić każdy właściciel mruczka, który chce dla niego jak najlepiej. Zabieg ten znajduje zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, warto jednak wiedzieć, że w przypadku gdy zdecydujemy się na kastrację u kota, towarzyszyć będzie temu zdecydowanie więcej korzyści niż minusów. Co warto wiedzieć na temat kastracji? 

Kastracja kota – na czym tak właściwie polega?

Zacznijmy od definicji kastracji, przy której można od razu zaznaczyć, że wiele osób mylnie postrzega kastrację kotów, przypisując ją kocurom, zabieg sterylizacji natomiast ograniczając do kotek. Kastracja jest zabiegiem, który wykonuje się zarówno u kocurów, jak i u kotek, a zabieg ten polega na trwałym, chirurgicznym usunięciu z organizmu kota gonad (w przypadku kocurów są to jądra, natomiast w przypadku kotek jajniki). Sterylizacja jest natomiast przecięciem jajowodów u samicy, a nasieniowodów u samca, co nie jest równoznaczne z zabiegiem kastracji i nie hamuje produkowania przez organizm zwierzęcia hormonów. Ważne jest, aby rozróżniać te dwa pojęcia, bowiem w przypadku sterylizacji pozostawiamy w kocim ciele nieaktywne już narządy rozrodcze, co w przyszłości może być powodem niechcianych zakażeń, zagrożeniem nowotworowym, bądź też (u kotek) niebezpieczeństwem w formie ropomacicza. Z tego względu, jeżeli zdecydujemy się na pozbawienie naszego zwierzaka płodności, zdecydowanie lepiej jest wybrać zabieg, jakim jest kastracja.

kastracja kota
Niewykastrowane zwierzęta, zarówno kocur jak i kotka, w momencie dojrzewania zaczynają doznawać silnego i naturalnego instynktu do rozrodu, co wiąże się z pojawieniem się frustracji u kota | fot.: stock.adobe.com

Jakie są konsekwencje behawioralne wykonania kastracji u kota?

Wiele osób zastanawia się, czy wykonanie kastracji u kota jest zabiegiem właściwym – zdecydowanie tak. Niewykastrowane zwierzęta, zarówno kocur jak i kotka, w momencie dojrzewania zaczynają doznawać silnego i naturalnego instynktu do rozrodu, co wiąże się z pojawieniem się frustracji u kota, z tego względu, że nie może on zrealizować potrzeby rozmnażania się – w takiej sytuacji kot bardzo często zaczyna znaczyć teren moczem, aby zwabić potencjalnego partnera, przy czym warto zaznaczyć, że znaczenie terenu może występować zarówno u kocurów, jak i u kotek. Do tego zachowania dochodzi także częsta wokalizacja u kota, najczęściej w godzinach porannych, oraz nieustanna próba ucieczki z domu – jest to więc objaw niepożądany, który w sytuacji niedopilnowania naszego zwierzaka może skończyć się tragicznie. 

Zabieg kastracji powoduje wyciszenie powyższych objawów, po wykonaniu zabiegu kot nie odczuwa już instynktu, jest więc spokojniejszy i nie doświadcza frustracji. Kastrację warto więc wykonać choćby z tego względu, żeby ograniczyć koci dyskomfort i niepożądane objawy, które są kłopotliwe zarówno dla mruczka, jak i jego właściciela. Wykastrowany kot jest zdecydowanie spokojniejszy, w większym stopniu towarzyski, oraz przyjacielski, jest mniej konfliktowy i doskonale odnajduje się w większej grupie, dla przykładu rodzinnej – koty, które zostały poddane kastracji są także zdrowsze i stabilniejsze psychicznie, ten argument zdecydowanie więc powinien pokazać nam zalety wykonania zabiegu. Co ważne, koty po zabiegu mogą wykazywać tendencję do tycia. Warto więc kontrolować masę ciała pupila.

Jak przygotować kota do zabiegu?

Przed zabiegiem kota powinna zostać zastosowana głodówka, trwająca minimum 8 godzin, podczas której kot powinien mieć nieograniczony dostęp do wody – warto także przed zabiegiem wykonać badanie krwi, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Aby odpowiednio przygotować zwierzaka do zabiegu, najlepiej poradzić się w tej kwestii lekarza weterynarii – to da nam pewność, że zrobiliśmy wszystko dobrze, oraz zlikwiduje ryzyko wystąpienia niechcianych zagrożeń, czy komplikacji.

Czego spodziewać się po zabiegu kastracji

Po samym zabiegu zaś warto zastosować się do wskazówek lekarza. Kot będzie lekko otępiały i obolały. Warto zapewnić mu wodę i posłanie nisko na podłodze oraz przygotować się na fakt nietrzymania moczu przez kociaka do czasu ustąpienia efektów po znieczuleniu. Warto wiedzieć, że choć kastracja nie daje nam gwarancji, że zwierzę przestanie znaczyć teren (o ile zaczęło to robić), to ewentualne oznaczenia mogą się zdarzać jeszcze przez miesiąc po zabiegu – do czasu uspokojenia się hormonów. Jeśli do tej pory kot jednak nauczył się oznaczać teren i jest już dorosłym zwierzęciem, może niestety nadal oznaczać teren – już nawykowo. Z tego powodu niektórzy lekarze zalecają kastrację kotów po ukończeniu 6 m-cy życia – zanim kot zacznie dojrzewać. Inni sugerują kastrację w wieku 6-12 miesięcy lub po pierwszym oznaczeniu terenu, które następuje w okolicy pierwszych urodzin kota (choć to kwestia dość indywidualna). W tym drugim przypadku należy się jednak pospieszyć aby zwierzę nie nabrało nawyku obsikiwania naszego mieszkania. Jeśli nie mamy pewności, w jakim wieku kastrować kota – skonsultujmy się z weterynarzem.

EJA

Sprawdź także

zabawa z kotem

Jak bawić się z małym kotkiem? 5 pomysłów na zabawę z kotem

Zabawa to jedna z najważniejszych potrzeb każdego zwierzęcia domowego. Nie inaczej jest w przypadku kotów, …