rolety antywłamaniowe
Wybierając rolety, należy przede wszystkim zdefiniować swoje potrzeby | fot.: materiał partnera

Rolety antywłamaniowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Roleta antywłamaniowa to doskonałe rozwiązanie, które cieszy się uznaniem zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, jak i biur, sklepów, a nawet mieszkań w bloku. Zobacz, dlaczego warto się zdecydować na rolety okienne zewnętrzne oraz na co zwrócić uwagę, planując ich zakup.

Roleta antywłamaniowa – najważniejsze zalety

Powodów, dla których roleta antywłamaniowa cieszy się tak dużym powodzeniem, jest kilka. Do najważniejszych zaliczyć można:

  • dobrą izolację termiczną – okna są obszarem, przez który ucieka sporo ciepła. Dobra roleta antywłamaniowa pozwala na poprawę tego parametru, zatrzymując ciepło wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu poprawia się bilans energetyczny budynku. Natomiast w przypadku ciepłych miesięcy roleta antywłamaniowa może też skutecznie blokować ciepło dobiegające z zewnątrz, sprawiając, że w środku utrzymywać się będzie niższa temperatura;
  • ograniczenie hałasu – odpowiedniej jakości roleta antywłamaniowa pozwoli zmniejszyć hałas dobiegający zza okna, bez względu na to, czy będą to typowe hałasy z podwórka, posesji sąsiadów czy z ulicy;
  • ochrona prywatności i bezpieczeństwa – większość rolet dba o naszą prywatność, uniemożliwiając postronnym obserwatorom wgląd w to, co dzieje się wewnątrz pomieszczenia, jednak roleta antywłamaniowa charakteryzuje się też znacznie wyższą skutecznością ochrony przed włamaniem.

Roleta antywłamaniowa – jakie parametry są ważne?

Na rynku mamy bardzo bogaty wybór rolet, np. rolety zewnętrzne podtynkowe, rolety zewnętrzne elektryczne, rolety zewnętrzne na okna dachowe i tak dalej. Niekiedy rodzaj rolety jest dyktowany jej przeznaczeniem (np. roleta balkonowa zewnętrzna nada się przy oknach balkonowych), jednak często chodzi o wykorzystane technologie. Które z parametrów są najbardziej istotne przy wyborze?

  • Sposób zasilania. Do wyboru mamy rolety zasilane elektrycznie lub manualnie (ręcznie). Rolety sterowane ręcznie opuszcza się przy pomocy sznurka albo zwijacza korowego. Bardziej efektowne – ale i droższe – są rolety zewnętrzne elektryczne działające automatycznie. Mają one niewielki silnik elektryczny, którym możemy sterować przełącznikiem, pilotem, a w bardziej nowoczesnych systemach – aplikacją.
  • Jakość ochrony. Roleta antywłamaniowa ma zapewniać dodatkową ochronę przed włamaniem, dlatego ważne jest, by miała odpowiednią klasę ochrony, którą producent potwierdzić może certyfikatem. Roleta antywłamaniowa najczęściej ma wzmocniony aluminiowy pancerz, ale istotne są także wzmocnione prowadnice i solidna listwa dolna, uniemożliwiająca jej podniesienie z zewnątrz.
  • Sposób montażu. Zwykle do wyboru mamy rolety zewnętrzne podtynkowe, natynkowe oraz nadstawne. Rolety natynkowe montuje się do elewacji budynku albo stolarki okiennej. Rolety zewnętrzne podtynkowe różnią się tym, że skrzynka rewizyjna znajduje się pod elewacją. Choć ich wygląd jest bardziej elegancki, ich montaż musi odbyć się jeszcze na etapie budowy domu (albo przy okazji remontu elewacji). Rolety nadstawne również dobrze się prezentują, ale i w tym przypadku muszą zostać uwzględnione w projekcie domu, bo wymagają większego (wyższego) otworu okiennego.

Wybierz roletę odpowiadającą na Twoje potrzeby

Wybierając rolety, należy przede wszystkim zdefiniować swoje potrzeby. Jaki poziom ochrony antywłamaniowej będzie wystarczający? Czy zamierzamy montować rolety na powstającym dopiero budynku, czy może chcemy dodać je do domu, który jest już użytkowany? Czy zależy nam na wygodnym, zautomatyzowanym sterowaniu i możliwości sprzęgnięcia ze sobą wszystkich rolet? A może mamy jakieś dodatkowe wymagania, jak na przykład zabezpieczenie przed owadami w postaci niezależnie funkcjonującej moskitiery? Obecnie i takie funkcje są dostępne u wielu producentów.

Za każdym razem jednak warto postawić na produkt wysokiej jakości, które spełniają określone normy i mają certyfikaty to potwierdzające. Chodzi przecież zarówno o nasz komfort, jak i bezpieczeństwo.

Materiał partnera